Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

23 lutego: Światowy Dzień Walki z Depresją. Gdzie szukać pomocy w Nowym Tomyślu?

Amelia Mazurek
Amelia Mazurek
Pracownicy PCPR w Nowym Tomyślu służą pomocom osobom w kryzysie psychicznym.
Pracownicy PCPR w Nowym Tomyślu służą pomocom osobom w kryzysie psychicznym. Archiwum Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu
Według Światowej Organizacji Zdrowia na depresję cierpi ponad 350 milionów osób. Co najmniej połowa nie szuka pomocy. W 2022 roku liczba samobójstw w Polsce wyniosła 5108 – dla porównania – w wypadkach drogowych śmierć poniosło 1896 osób. 23 lutego każdego roku obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją.

Choroba, której nie można lekceważyć

Depresja – jak każda inna choroba – daje nam sygnały. Obniżony nastrój, brak energii, utrata zainteresowań, problemy ze snem i koncentracją – to znaki, które mogą oznaczać depresję. Warto skierować się wtedy do psychiatry – który mimo stereotypowego postrzegania – jest zwykłym lekarzem, który służy nam pomocą. Jeśli pojawiają się u Ciebie myśli samobójcze – pilnie umów się do psychiatry lub zadzwoń na telefon alarmowy 112.

Depresja to poważna choroba, a nie tylko chwilowo obniżony nastrój. Chory myśli o sobie negatywnie, często przypisując sobie winę za różne trudności. Jego nastrój jest obniżony. Ma poczucie niemocy. Nie może spać, ani być aktywny. (…) Najpoważniejszą konsekwencją depresji jest samobójstwo. Jeśli chory na czas nie otrzyma pomocy psychologa, psychiatry, to traci to, co jest najcenniejsze, czyli życie. Żaden chory, który wróci do zdrowia nie chce umrzeć. To tylko choroba powoduje, że widzą siebie i świat w ciemnych barwach. Dlatego tak wiele zależy od otoczenia chorego. Od tego, czy ktoś poda mu pomocną dłoń

- mówi dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu, Łukasz Nyczkowski.

Nie bójmy się prosić o pomoc!

Depresja jest chorobą, którą można leczyć, wiedza na jej temat jest wciąż zgłębiana, a proces leczenia pozwala zacząć żyć pełnią życia.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu świadczy nieodpłatnie szeroko rozumiane poradnictwo specjalistyczne dla mieszkańców powiatu nowotomyskiego. Codziennie zgłaszają się do nas osoby, które z różnych przyczyn znalazły się w kryzysie psychicznym. Mogą one w naszym centrum skorzystać z porady pracownika socjalnego, który nie tylko pomoże w rozwiązaniu różnych życiowych trudności, ale także wskaże, gdzie warto udać się, by uzyskać właściwą dla problemu pomoc. Nasz radca prawny służy pomocą w rozwiązaniu trudnych sytuacji prawnych, w tym pomoże sporządzić odpowiednie dokumenty. Jednakże w wielu przypadkach nieodzowna jest pomoc psychologa, który nie tylko udziela wsparcia psychicznego naszym klientom, ale przede wszystkim świadczy fachową pomoc celem umożliwienia klientowi pokonania kryzysu, z którym się zgłosił - dodaje dyrektor PCPR.

Gdzie zgłosić się po pomoc w Nowym Tomyślu?

W Nowym Tomyślu działają:
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (tel. 61 44 26 773),
Ośrodek Pomocy Społecznej (tel. 61 44 26 950),
NZOZ Panaceum Poradnia Zdrowia Psychicznego
(tel.61 442 53 60),
Medyczne Centrum Zdrowia Zdrovita Poradnia Zdrowia Psychicznego (tel. 61 44 21 680),
Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Nowym Tomyślu (tel. 61 44 23 436),
Stowarzyszenie Centrum Zdrowia i Edukacji Primum Viere (tel. 574 490 585)
i Centrum Opieki Zdrowotnej w Nowym Tomyślu (tel. 692 826 605).

Nie bójmy się prosić o pomoc i pomagać! Czasem małe gesty mogą zapobiec tragedii.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto