Wybierz region

Wybierz miasto

  10 minut z anemią

  Autor: SIEL

  2000-06-03, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Zbyt mało tlenu dociera do komórek. Mięśnie pracują wolniej. Wykonanie każdej, najprostszej nawet czynności wymaga niewyobrażalnego wysiłku. - O tym, jak czują się osoby cierpiące na anemię towarzyszącą chorobie ...

  Zbyt mało tlenu dociera do komórek. Mięśnie pracują wolniej. Wykonanie każdej, najprostszej nawet czynności wymaga niewyobrażalnego wysiłku. - O tym, jak czują się osoby cierpiące na anemię towarzyszącą chorobie nowotworowej, można przekonać się podczas trwającego od wczoraj w Poznaniu Kongresu Onkologicznego.


  Wirtualny program, skonstruowany z myślą o onkologach i pielęgniarkach pozwala poczuć, jak wiele wysiłku potrzebuje chory, by, na przykład odebrać telefon. Przed podróżą należy obejrzeć film podczas którego, lekarze i pacjenci tłumaczą, czym jest anemia. Pierwsi wyjaśniają, że jest ona skutkiem ubocznym leczenia. Drudzy mówią, jak wielkim wysiłkiem może być wstanie z łóżka, nie mówiąc już o odkurzeniu pokoju. Żeby zrozumieć, o czym mówią i co przeżyli, wystarczy udać się do jednego z czterech stanowisk, położyć nogi na pedały przypominające steper i nałożyć hełm z wizjerami i słuchawkami. Przekaźnik sygnałów przymocowany jest też do nadgarstka. Wirtualne kroki wykonuje się dusząc (realnie) na pedały niby-steppera. Już pierwsze zadanie stawiane przed chorym, wstawienie wody na herbatę, wydaje się niewykonalne. Kuchnia jest strasznie daleko, a najbardziej nawet energiczne naciskanie na pedały daje efekt małych, powolnych kroczków. Wydaje się, że dotarcie do kuchenki zabiera godzinę, nie mówiąc już o wysiłku, jaki trzeba w to włożyć. A to dopiero początek, bo właśnie ktoś zadzwonił do drzwi... Nie wszyscy uczestnicy eksperymentu potrafią dotrwać do końca programu. Jedni najbardziej skarżą się na niemoc i zmęczenie, innym dokuczają nawet zawroty głowy. A przecież to tylko 10-15 minut z anemią.
  Tymczasem na anemię cierpią tysiące osób. Uczucia nieznośnego zmęczenia doświadcza aż 89 proc. pacjentów. Chorych na nowotwory wciąż przybywa. Jak skuteczniej zapobiegać i walczyć z tymi chorobami, mówią najlepsi polscy i zagraniczni onkolodzy. Kongres ,,Nowotwory Wyzwaniem XXI wieku'' potrwa do niedzieli. Oprócz nowych, skuteczniejszych, mniej inwazyjnych metod leczenia i wykrywania nowotworów, onkolodzy rozmawiać będą o wspólnym, ogólnopolskim programie opieki nad pacjentami. W niedzielę powołana zostanie Polska Unia Onkologiczna. Stworzony i wprowadzany w życie przez Unię program do walki z rakiem ma mieć moc ustawy. Sprawozdania z wydatków na nową aparaturę i leki będą trafiały do Sejmu. - Co roku umiera z powodu nowotworów 80 tysięcy osób. To 80 tysięcy tragedii pojedynczych ludzi i ich rodzin. Mam nadzieję, że program Unii będzie konsekwentnie wdrażany, że wytyczne dotyczące walki z rakiem nie będą zmieniały się wraz z każdą ekipą- powiedziała goszcząca na Kongresie Jolanta Kwaśniewska. Skorzystała ona również z zaproszenia Wielkopolskiego Stowarzyszenia Wolontariuszy Opieki Paliatywnej ,,Hospicjum Domowe''. Członkowie Stowarzyszenia, opiekujący się na co dzień dziećmi i dorosłymi w stanie terminalnym wręczyli Jolancie Kwaśniewskiej dyplom ,,Honorowego Wolontariusza'' w uznaniu jej działalności charytatywnej.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.