Wybierz region

Wybierz miasto

  15 milionów na zabytki wielkopolskie

  Autor: Artur BOIŃSKI

  2000-06-03, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Wiadomo już, które zabytki zostaną dofinansowane z rekordowej kwoty przyznanej Wielkopolsce na ich renowację. Okazuje się, że przy okazji zamierzają dodatkowo zarobić na tym niektóre firmy konserwatorskie, które ...

  Wiadomo już, które zabytki zostaną dofinansowane z rekordowej kwoty przyznanej Wielkopolsce na ich renowację. Okazuje się, że przy okazji zamierzają dodatkowo zarobić na tym niektóre firmy konserwatorskie, które zawyżają koszty wykonania prac.


  W budżecie państwa na 2000 rok na konserwację i ochronę zabytków zapisano 80 milionów złotych.


  Łaskawy budżet
  - To stosunkowo dużo, bo aż pół promila budżetu - przekonuje poseł AWS Marcin Libicki. Dzięki staraniom Libickiego, a także innych wielkopolskich parlamentarzystów AWS - Tomasza Szyszko, Pawła Arndta i Marka Waszkowiaka, udało się na zabytki przeznaczyć dodatkowe 18 milionów złotych.
  Z tych pieniędzy Wielkopolska dostała prawie 15 milionów złotych, czyli kwotę największą z dotychczasowych budżetów. Niedawno Generalny Konserwator Zabytków zadecydował, które z zabytków w naszym regionie dostaną pieniądze na konserwację. Na liście znalazło się ponad 70 obiektów świeckich i sakralnych.


  Z właścicielem lepiej
  Najwięcej - 1,1 mln złotych - dostanie Muzeum Narodowe w Poznaniu na remont szklanego dachu. Po kilkaset tysięcy przyznano też oddziałom tego muzeum - pałacom w Śmiełowie i Rogalinie oraz zamkowi w Gołuchowie. Z kościołów sporą kwotę otrzyma poznańska Fara - 400 tys. złotych ma być przeznaczone na zabezpieczenie fresków i sztukaterii nad chórem.
  Praktycznie wszystkie wymagające remontów zabytki w regionie, mające rzetelnego właściciela (także - prywatnego) mogły zostać dofinansowane. Najgorzej sytuacja wygląda w dworach i pałacach wiejskich, gdzie w około 90 procentach przypadków sytuacja własnościowa jest nieuregulowana. Bywa też, że prawni właściciele zaniedbują zabytkowe obiekty. - Przykładem mogą być liczne kamienice, także w Poznaniu, czy też dwór w Kotlinie, który popadł w całkowitą ruinę - mówi Marcin Libicki.


  Konserwatorskie cwaniactwo
  To nie jedyny negatywny element w zakresie ochrony zabytków. Okazuje się, że na zwiększonych środkach z budżetu postanowiły zrobić dobry interes niektóre firmy konserwatorskie, które żądają dużo wyższych cen niż do niedawna.
  - Sprawa nierzetelnych cen dotyczy jednej firmy z Torunia i - niestety - kilku z Wielkopolski - twierdzi poseł Libicki. - Rozumiem, że można policzyć inflację i wpływ zwiększonego popytu na te usługi. Jeśli jednak firma wycenia prace na 160 tysięcy złotych, a gdy wojewódzki konserwator zabytków śmieje się w twarz, jest gotowa obniżyć koszt do 40 tysięcy, to musi to sprawiać wrażenie cwaniactwa.
  Efekt jest taki, że coraz częściej zlecenia na prace konserwatorskie otrzymują firmy spoza Wielkopolski, zwłaszcza z Krakowa. Wpisani na nieoficjalną ,,czarną listę'' nieuczciwi wykonawcy z naszego regionu długo będą zapewne musieli pracować na odbudowę zaufania.
  Marcin Libicki
  poseł AWS-ZChN
  Na zabytki województwa wielkopolskiego przeznaczona została niemal 1/5 całości funduszy na ochronę zabytków przewidzianych w budżecie państwa. W tej sytuacji każdy wielkopolski zabytek, znajdujący się pod zarządem rokującym nadzieję właściwego wykorzystania przyznanych pieniędzy, może być uratowany.


  Co do remontu?
  Niektóre z obiektów, których renowacja zostanie dofinansowana ze środków budżetu państwa:
  Muzeum Narodowe w Po znaniu
  pałac w Śmiełowie
  zamek w Gołuchowie
  pałac w Rogalinie
  pałac w Skokach
  Pałac Sułkowskich w Lesznie
  dwór - siedziba WO SOZ w Kaliszu
  synagoga w Lesznie
  zamek w Gosławicach
  kościół ewangelicki w Żychlinie
  cerkiew w Kaliszu
  klasztor w Lądzie
  kościół św. Piotra i Pawła w Starym Mieście k. Konina
  kościoły w Gnieźnie: Kate dra, Fara, Franciszkanie, św. Jerzego i św. Michała
  kościoły w Poznaniu: Katedra, Fara, NMP, Najśw. Krwi Pana Jezusa (Żydowska), Przemienienia Pańskiego (Długa), Franciszkanie.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.