Wybierz region

Wybierz miasto

  55 tysięcy ludzi przybyło na spotkanie Lednica 2000

  Autor: Robert DOMŻAŁ

  2000-06-12, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  fot: Sobotnia noc 10 czerwca 2000r. nad jeziorem Lednica. Prymas Polski święcący dzwon ze strażackiego podnośnika, Marek Kotański rozważający tajemnicę Drogi Krzyżowej.

  fot: Sobotnia noc 10 czerwca 2000r. nad jeziorem Lednica.


  Prymas Polski święcący dzwon ze strażackiego podnośnika, Marek Kotański rozważający tajemnicę Drogi Krzyżowej. Spadochroniarze nad Bramą Rybą i stojący przed nią rodzice proszący o chrzest dziecka. Muzyka Podhala i teledysk ,,Ichtis'' - oto co wprawiało w zachwyt i zadumę uczestników zakończonego w niedzielę rano spotkania Lednica 2000.  W sobotę o godz. 18 Prymas Polski stojąc w koszu strażackiego podnośnika i spoglądając z wysokości 10 metrów na rzesze zgromadzonych pielgrzymów, poświęcił Dzwon III Tysiaclecia. Organizator spotkania o.Jan Góra podziękował fundatorowi czyli gminie Tarnowo Podgórne. Słowa wdzięczności skierowane zostały też do Zarządu oraz pracowników ,,Gazety Poznańskiej'' - która ufundowała dzwonnicę. W ten sposób rozpoczęło się IV Ogólnopolskie Spotkanie Młodzieży Lednica 2000.


  Atmosfera

  Na polu nad jeziorem Lednica stoi miasteczko namiotów - namiociki pielgrzymów, recepcja, sztab, policja, lekarze. Z Inowrocławia przyjechał mercedes - ambulans ze specjalnym wyposażeniem. Wokół stoiska gastronomicznego AWT Tecław tłok zrobi się, gdy tylko zapadnie zmrok i spadnie temperatura. Kiełbaski, bigos i grochówka za 2, 3 złote będą rozchwytywane. Na ciężarówkach reflektory.

  - Były tu już dwa lata temu. Mają zasięg kilkudziesięciu kilometrów - mówi sierżant Grzegorz Smarzewski z jednostki wojskowej Poznań Krzesiny. W sektorach ludzie siedzą, rozmawiają. Śpiew chórów miesza się ze śpiewem ptaków.

  Procesje

  Przez cały czas trwania spotkania pod Bramę podchodziły procesje przynosząc dary dla młodzieży: Ewangelie, krzyże, tabliczki z Dekalogiem, chleb i miód. Gdy dotarła na kopiec procesja z Dekalogiem wiadomym się stało, że liczba pielgrzymów przekroczyła 50 tys.

  - Chcieliśmy obdarować każdego, kto dzisiaj przybędzie. Ale wasz zapał przeszedł nasze wyobrażenia. Proszę was weźcie po tabliczce dla rodziny - apeluje o.Jan Góra.

  Pokusa wodzi do tańca

  Zgromadzonych na Lednicy porwali do tańca górale. Michał Pokusa z Beskidów, student poznańskiej Akademii Muzycznej, zacinał na skrzypeczkach. Ludzie w sektorach śpiewali i tańczyli. Nawet dominikanie w kapturach na głowach - kryjąc się przed słońcem - wirowali w tańcu.


  Goście z nieba

  Przed zachodem słońca na horyzoncie pojawiają się samoloty. Zataczają dwa kręgi. Na niebie widać drobne punkciki. To spadochroniarze z Aeroklubu Poznańskiego. Trzy kobiety i osiemnastu mężczyzn.

  - To mój 258 skok. Na tysiącu metrów siła wiatru była inna niż tuż nad ziemią. To był trudny skok. Przy takich tłumach jeszcze nie skakałem - mówi Andrzej Hadyński.


  Droga wśród głazów

  - Warto przyjść na świat choćby po to, by pomóc drugiemu - mówi Marek Kotański w czasie jednej ze stacji Drogi Krzyżowej. W drodze uczestniczą między innymi przyszli oficerowie Wojska Polskiego, kadeci Wojskowej Akademii Technicznej młodzież z ośrodka dla Niewidomych w Laskach...

  Około północy na kopiec pod Bramę Rybę wniesiona została kilkumiesięczna dziewczynka przywieziona z .... Berlina. Rodzice nadali jej imię Maria Magdalena. Była późna noc, gdy pielgrzymi ruszyli, by przejść przez Bramę-Rybę. Maszerujących zastał świt.  Dlaczego
  przyjechałam?

  - Od trzech lat staram się tu przyjechać. Najpierw była tu moja córka. Rok później chciałyśmy przyjechać razem, ale nie udało się. Teraz jestem na bezrobociu. Już myślałam że nic z tego nie będzie, bo zabraknie pieniędzy, ale znalazła się koleżanka która mnie wsparła. Zginęły jej oszczędności z kilku lat. I któregoś dnia przyszła i powiada:,,Odzyskałam pieniądze. A że obiecałam Matce Bożej, że jak je odzyskam, to się z kimś nimi podzielę więc zabieram cię ze sobą'' - opowiada Małgorzata z Sopotu.


  Drodzy Młodzi Przyjaciele!

  Duchem jestem pośród Was, którzy w Wigilię pięćdziesiątnicy gromadzicie się nad brzegiem jeziora Lednica. Pragnę uczestniczyć w tym szczególnym spotkaniu młodych w Roku Wielkiego Jubileuszu Odkupienia.
  Jezus Chrystus wczoraj, dziś, ten sam także na wieki.
  W Roku Jubileuszowym te słowa przemawiają bardziej niż kiedykolwiek. W sposób szczególny odsłaniają tajemnicę obecności Bożego Syn.

  On wczoraj, to jest XX wieków temu, za sprawą Ducha św., przyjął ciało z Dziewicy i stał się człowiekiem. Umarł i zmartwychwstał dla naszego zbawienia. On dziś na przełomie tysiącleci jest obecny w nas, we wspólnocie Kościoła, a ta jego obecność otwiera przed nami perspektywę życia na wieki w domu Ojca.

  Jeżeli dziś pragniecie Chrystusa króla Wieków za swego Pana, nie możecie zapomnieć o tej jego stałej i wiecznej obecności. Żyjcie w obecności Chrystusa. Uczyńcie go panem waszej przyszłości. Chrystus mówi do każdego i do każdej z Was: ,,Nie wyście mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał - aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go prosić będziecie w imię moje(J15,16). Uwierzcie Chrystusowi. Uwierzcie, że on pierwszy was wybrał, abyście ze swej strony mogli w sposób wolny dokonać wyboru. Nie lękajcie się zawsze wybierać Chrystusa. Niech ten wybór kształtuje waszą teraźniejszość i waszą przyszłość. Niech nadaje kształt waszemu życiu, abyście przynosząc obfite owoce wiary, nadziei i miłości stawali się coraz bardziej autentycznymi świadkami odkupienia dla przyszłych pokoleń.

  Wzrastajcie w łasce i poznaniu Pana naszego i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa jemu Chwała zarówno teraz, jaki za dnia wieczności.

  Z serca Wam wszystkim błogosławię
  W imię Ojca i Syna i Ducha Św. Amen
  Jan Paweł II  Rocznicowe
  uroczystości w Licheniu

  W Licheniu zakończyły się wczoraj uroczystości związane z I rocznicą pielgrzymki Jana Pawła II do Ziemi Konińskiej i 150 rocznicą objawień Matki Bożej w lasku grąblińskim.

  Mszy św. rocznicowej w sobotę, 10 czerwca, przewodniczył Prymas Polski kardynał Józef Glemp. Kilkutysięczny tłum wiernych przybyłych do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu nawoływał do łączenia się w struktury ekumeniczne, głoszące dobrą nadzieję.

  Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski jest jednym z najsłynniejszych sanktuariów w Polsce. Od czasu gdy w czerwcu ubiegłego roku Licheń odwiedził Ojciec Święty, stale wzrasta liczba przybywających pielgrzymów.  Pieniądze na rozwój ośrodka akademickiego

  Małopolski przedsiębiorca
  dał pół miliona złotych

  l W piątek na kilkanaście godzin przed rozpoczęciem Spotkania Młodzieży Lednica 2000 Wacław Jopek przedsiębiorca z Małopolski przekazał Duszpasterstwu Akademickiemu o.o. Dominikanów 500 tys. zł w formie umowy darowizny. W poświadczonym notarialnie dokumencie zaznaczono, że kwota ta ma być przeznaczona na rozwój ośrodka akademickiego na Lednicy. Pieniądze te umożliwią budowę kościoła oraz budynku z salami seminaryjnymi i miejscami noclegowymi. Pierwsze projekty takiego ośrodka sporządziła już wcześniej architekt Hanna Boryska, projektantka Bramy - Ryby i dzwonnicy znajdującej się na Lednicy.

  - Kiedy przed kilkoma miesiącami rozmawiałem z papieżem o Lednicy mówił on świątynia III tysiąclecia Kiedy pytałem czy budować kościół. powtarzał świątynia III tysiąclecia. Dzisiaj widzę, że sprawy nabrały szybszego tempa, niż to sobie wyobrażałem - mówi o. Jan Góra.  Sponsorzy i współtwórcy

  Osobom i przedsiębiorstwom, które swoją pracą oraz datkami finansowymi przyczyniły się do zorganizowania uroczystości milenijnych organizatorzy Lednicy 2000 serdecznie dziękują. Dobroczyńcami tymi są:


  gmina Tarnowo Podgórne, Urząd Miasta Poznania,

  ,,Gazeta Poznańska'', ,,Trasko Stal'' sp. z o.o. - Ostrów Wielkopolski, ,,Car Lift'' - Ostrów Wielkopolski, Usługi Budowlane Marek Bondusz Ostrów Wielkopolski, ,,Energopol 7'' Poznań, Przedsiębiorstwo Drogowo Mostowe ,,Dromost'' Żabno, Przedsiębiorstwo ,,Meliopoz'' Poznań, ,,Sigma Trakt'' sp.z.o.o. - Tarnowo Podgórne, Transport Iwański Ostrów Wielkopolski, Transport Ogrodowicz Ostrów Wielkopolski, Zakład Produkcji Narzędzi i Urządzeń Technicznych ,,Inco Veritas'' Poznań, ,,Rytosztuka'' W.Kruk - Poznań, Kopalnia Węgla Brunatnego ,,Konin'', stolarnia Piotra Lecha, Studio Stępak Poznań, Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe ,,Trans - Gaz'' Gniezno, ,,Energetyka Poznańska'', PPHU ,,Stago'' Poznań, Polska Telefonia Cyfrowa sp.z.o.o. Poznań, Polkomtel Poznań, zespół naukowców z Instytutu Inżynierii Lądowej Politechniki Poznańskiej.


  Pomocy udzielili:

  ,,Neoplan'' Polska sp.zo.o. Bolechowo, ,,Hadex Gaz'', ,,Pol - Car'' Przedsiębiorstwo Motoryzacyjne sp.z o.o., Poz - Building Poznań Automobilklub Wielkopolski,

  a także

  ,,Sonar Grafic'' Swarzędz, Kreis Pack sp.z o.o., RSC sp. z o.o., Poznań, ,,Delecta'' Włocławek, Piekarnia J&K Poznań, ,,Limaro'' Mosina, ,,Friesland'' Poznań, Poznańska Spółdzielnia Mleczarska Poznań, Poznańska Palarnia Kawy ,,Astra'', ,,Danpol'' Poznań, ,,Stollwerck'' Jankowice, ,,Eden Spring'' Poland Poznań, , ,,Terravita'' Poznań, ,,Mar Ol'' , Piekarnia - Cukiernia ,,Nasz Klub''.


  Organizatorów wsparli:

  Akademia Medyczna im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Stado Ogierów Skarbu Państwa w Gnieźnie, Ośrodek Jeździecki Majątku w Rogalinie - Towarzystwo Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich, firma ,,Bogajewicz'' - Pniewy,Biuro Ochrony ,,Pewność - Security'', Okocim Brzesko, Jednostka Wojskowa 2268 ul.Lotnicza w Poznaniu, Toi Toi - Przenośne Systemy Sanitarne, Anmarco s.c., Studio Poligrafia-Edward Grześkowiak Poznań, ,,Plastolan'' Polska - Słupca, Agencja Reklamowa ,,Promocja'', Biuro Ogłoszeń Poznań, ,,Panta Plast'' Biuro Handlowe, Grawerstwo - Eugeniusz Hołderny, ,,Thyssen Schullte Plastics Polska'' sp.zo.o., ,,Motoplex'' Poznań, Wielkopolskie Tartaki ,,Wi Tar'' - Tartak Zbiersk, ,,Sądecki Bartnik'' ,,Symbol Przedsiębiorstwo Wielobranżowe, bar ,,Miniaturka'' przy skansenie miniatur w Pobiedziskach, Emax, RAJ - Magazyn Poszukujących, Antrans - Andrzej Czekaj, TSP sp. z o.o.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.