Wybierz region

Wybierz miasto

  Andreas Jonsson pogodził Polaków

  Autor: TOM

  2000-08-28, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Andreas Jonsson został mistrzem świata juniorów na żużlu. Na torze w Gorzowie Szwed po emocjonującym, dramatycznym i stojącym na bardzo wysokim poziomie turnieju pokonał Polaków, Krzysztofa Cegielskiego i pilanina ...

  Andreas Jonsson został mistrzem świata juniorów na żużlu. Na torze w Gorzowie Szwed po emocjonującym, dramatycznym i stojącym na bardzo wysokim poziomie turnieju pokonał Polaków, Krzysztofa Cegielskiego i pilanina Jarosława Hampela.

  Obaj Polacy musieli stoczyć dodatkowy bieg, którego stawką był srebrny medal. W wyścigu tym jechał także Ales Dryml. Cała trójka niemal idealnie równo wyszła ze startu, ale już na prostej na czele znaleźli się biało-czerwoni, Cegielski przed Hampelem. Na trzecim okrążeniu upadł jednak Czech i bieg został przerwany. W powtórce ponownie lepszy był Cegielski i, mimo ataków pilanina, nie oddał już prowadzenia.

  Skrzywdzony przez arbitra

  Cegielski mógł nawet stanąć do barażu o złoty medal, ale przeszkodził mu w tym sędzia, Wolfgang Glas. Niemiecki arbiter wykluczył Polaka z 12 biegu, po tym jak w pierwszym łuku w naszego reprezentanta uderzył Sandor Fekete. W efekcie żużlowcowi Wybrzeża Gdańsk pękł łańcuch i nie mógł kontynuować jazdy. Nie zjechał jednak z toru i sędzia przerwał wyścig. Niestety, wykluczył z powtórki Cegielskiego, który tym samym stracił szanse na złoto. Wygrałem start i próbowałem się założyć na rywali. Wtedy poczułem uderzenie. Moim zdaniem, arbiter powienien powtórzyć bieg w pełnej obsadzie mówił rozgoryczony Polak w parkingu.
  Nie była to jedyna błędna decyzja niemieckiego arbitra. W biegu 4 nie wiadomo z jakiego powodu wykluczył on Travisa McGowana, który był w sumie najmniej winny karambolu z udziałem Jonasa Kylmaekorpi i Pawła Duszyńskiego.
  Dramatycznych sytuacji na torze wczoraj zresztą nie brakowało. Już w 1 biegu Rafał Okoniewski w pierwszym łuku dwukrotnie uderzył w Jonssona i Szwed upadł na tor. Glas wówczas dopuścił do powtórki całą czwórkę, choć tak po prawdzie powinien z niej wykluczyć gorzowianina.

  Świetny początek Hampela

  Okoniewski w powtórce był dopiero trzeci, co w zasadzie pozbawiło go szans na pierwsze miejsce w całych zawodach. Znacznie lepszy start w turnieju zaliczył Hampel. Wicemistrz Polski w dwóch pierwszych wyścigach wręcz znokautował rywali i z kompletem punktów przewodził stawce. Nic też dziwnego, że to właśnie w nim zaczynano upatrywać głównego faworyta finału. Pierwszej porażki pilanin doznał w wyścigu 11, kiedy to na starcie oprócz niego stanęli Okoniewski, Emil Kramer i McGowan. Obaj Polacy jakby zajęci sobą zostali pogodzeni przez tego ostatniego, który po dobrym starcie niezagrożony mknął do mety.
  Mimo tej straty, po trzech seriach Hampel nadal był na czele, ale miał już tyle samo punktów co Jonsson. Ci dwaj zawodnicy spotkali się w wyśigu 14. Niestety, nasz reprezentant zaspał na starcie i przez moment jechał nawet na trzecim miejscu. W efekcie jednak zdobył dwa punkty.
  Słaby start miał Hampel także w biegu 17, w którym spotkał się z Cegielskim, Drymlem i Duszyńskim. Co ciekawe, przed wyścigiem cała czwórka miała jeszcze szansę na medale. Najlepiej wykorzystał ją Cegielski, który szybko objął prowadzenie. Za jego plecami trwała natomiast zaciekła walka o drugą lokatę między Hampelem i Drymlem. Niestety zakończona wygraną Czecha.

  Znakomite widowisko

  Wspaniałej walki zresztą wczoraj nie brakowało. W 13 biegu kapitalną szarżą z trzeciej lokaty popisał się Dryml. I kiedy wydawało się, że Czech zainkasuje trzy punkty, na ostatnim łuku kapitalną kontrą popisał się rezerwowy Hans Andersen. Jak się później okazało, ta akcja Duńczyka pozbawiła Czecha medalu.
  Porywający był również wyścig 15, kiedy to Okoniewski z Cegielskim najpierw musieli uporać się z 17-letnim Madsem Korneliussem, a poźniej stoczyli znakomity bój o pierwsze miejsce, zakończony minimalnym zwycięstwem gdańszczanina.

  Szczęśliwy Jonsson

  Jonsson tytuł mistrzowski przypieczętował w biegu 18. Do pełni szczęścia brakował mu wtedy zaledwie jeden punkt. Szwed spóźnił jednak start i przez moment zamykał nawet stawkę. Szybko jednak minął Kramera, a na ostatnim okrążeniu niczym slalomowe tyczki wyprzedził dwóch pozostałych rywali. To wspaniały dzień w mojej karierze. Trudno mi nawet opisać swoją radość mówił po tym biegu reprezentant Trzech Koron.
  20-letni Jonsson wczoraj doskonale wykorzystał znajomość gorzowskiego toru. W lidze polskiej Szwed broni bowiem barw Pergo. W nagrodę za to zwycięstwo Jonsson wystartuje w Grand Prix Challenge. Mam nadzieję, że już wkrótce w tym cyklu będzie więcej Szwedów żartował po zawodach.  Wyniki:

  1. Andreas Jonsson (Szwecja) 14 (2,3,3,3,3); 2. Krzysztof Cegielski (Polska) 11+3 (3,2, w, 3,3); 3. Jarosław Hampel (Polska) 11+2 (3,3,2,2,1); 4. Ales Dryml (czechy) 11+w (3,1,3,2,2); 5. Rafał Okoniewski 10 (1,3,1,2,3); 6. Josef Franc (Czechy) 8 (2,0,3,1,2); 7. Simon Stead (Anglia) 8 (0,2,2,1,3); 8. Emil Kramer (Szwecja) 7 (2,3,0,2,0); 9. Paweł Duszyński (Polska) 7 (1,1,2,3,0); 10. Travis McGowan (Australia) 6 (w, 1,3,0,2); 11. Jonas Kylmaekorpi (Szwecja) 6 (2,1,2,0,1); 12. Mads Korneliussen (Dania) 5 (0,2,1,1,1); 13. Sandor Fekete (Węgry) 4 (3, u, 1,0,0); 14. Kevin Doolan (Australia) 4 (1,2,0,1,0); 15. Freddie Eriksson (Szwecja) 3 (1,0,1,0,1); 16. Dawid Howe (Anglia) 0 (w, d, u, -, -); R1. Hans Andersen (Dania) 3 (3); R2. Mariusz Węgrzyk (Polska) 2 (2)

  Mistrzowie świata w ostatnich latach:

  1985 Per Jonsson (Szwecja)

  1986 Igor Marko (ZSRR)

  1987 Gary Havelock (Anglia)

  1988 Peter Nahlin (Szwecja)

  1989 Gert Handberg (Dania)

  1990 Chris Louis (Anglia)

  1991 Brian Andersen (Dania)

  1992 Leigh Adams (Australia)

  1993 Joe Screen (Anglia)

  1994 Mikael Karlsson (Szwecja)

  1995 Jason Crump (Australia)

  1996 Piotr Protasiewicz (Polska)

  1997 Jesper Jensen (Dania)

  1998 Robert Dados (Polska)

  1999 Lee Richardson (Anglia)

  2000 Andreas Jonsson (Szwecja)

  BIEG PO BIEGU:

  . Dryml, Jonsson, Okoniewski, Stead

  . Hampel, Franc, Eriksson, Korneliussen

  . Cegielski, Kramer, Doolan, Howe (w)

  . Fekete, Kylmaekorpi, Duszyński, McGowan (w)

  . Kramer, Korneliussen, Dryml, Fekete (u)

  . Jonsson, Cegeislki, McGowan, Eriksson

  . Okoniewski, Doolan, Duszyński, Franc

  . Hampel, Stead, Kylmaekorpi, Howe (d)

  . Dryml, Kylmaekorpi, Eriksson, Doolan

  10. Jonsson, Duszyński, Koreliussen, Howe (u)

  11. McGowan, Hampel, Okoniewski, Kramer

  12. Franc, Stead, Fekete, Cegielski (w)

  13. Andersen, Dryml, Franc, McGowan

  14. Jonsson, Hampel, Doolan, Franc

  15. Cegielski, Okoniewski, Korneliussen, Kylmaekorpi

  16. Duszyński, Kramer, Stead, Eriksson

  17. Cegielski, Dryml, Hampel, Duszyński

  18. Jonsson, Franc, Kylmaekorpi, Kramer

  19. Okoniewski, Węgrzyk, Eriksson, Fekete

  20. Stead, McGowan, Korneliussen, Doolan

  21. Cegielski, Hampel, Dryml (w)

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.