Wybierz region

Wybierz miasto

  Arcybiskup w areszcie

  Autor: Barbara Sadłowska

  2000-08-29, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  - Jestem bardzo szczęśliwy, że w ramach obchodów roku 2000 mogę odwiedzić ten gmach i tych, którzy tu przebywają - mówił wczoraj w kaplicy Aresztu Śledczego w Poznaniu abp Juliusz Paetz. Kaplica pw.

  - Jestem bardzo szczęśliwy, że w ramach obchodów roku 2000 mogę odwiedzić ten gmach i tych, którzy tu przebywają - mówił wczoraj w kaplicy Aresztu Śledczego w Poznaniu abp Juliusz Paetz.

  Kaplica pw. Miłosierdzia Bożego została oddana dwa lata temu. Wczoraj wspólna modlitwa połączyła w niej ludzi doprowadzonych z cel z funkcjonariuszami służby więziennej, wicewojewodą, sędziami, prokuratorami i policjantami. W nabożeństwie uczestniczyły też panie z Bractwa Więziennego - stowarzyszenia, którego celem jest ewangelizacja oraz pomoc osadzonym w aresztach i zakładach karnych.
  - Moi bracia, tu obecni oraz połączeni audiowizualnie z tą kaplicą! Nie przychodzę do was jako minister, sędzia i prokurator, lecz jako pasterz i biskup. Nie do mnie należy wskazywać wasze winy czy określać wymiar kary - mówił metropolita poznański. - Drodzy bracia! Jesteście, tak jak każdy z nas, odkupieni męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa.
  Podczas wczorajszej mszy w areszcie abp Juliusz Paetz podziękował ks. kanonikowi Zygmuntowi Sterczewskiemu, który przez 18 lat - od stanu wojennego - był kapelanem aresztu przy ul. Młyńskiej w Poznaniu. Powitał natomiast ks. Daniela Litkowskiego, który rozpoczyna ,,tę specyficzną i wymagającą szczególnej wrażliwości posługę''.
  Kapelan wielkopolskiego więziennictwa, ks. kanonik Jerzy Stachowiak, z Wronek przypominając słowa: ,,Coście uczynili jednemu z braci najmniejszych, mnieście uczynili'' dodał, że ,,dobre serce'' kapelana Zygmunta bywało ,,lekko nadwyrężone'' przez owieczki z cel, ale dziś może on złożyć owoc swej kapelańskiej pracy na ołtarzu tej kaplicy.

  ,,Dzień Więźnia''

  9 lipca br. , który w roku jubileuszowym został uchwalony jako ,,Dzień Więźnia'', Jan Paweł II odwiedził jedno z rzymskich więzień. W Wielkopolsce ,,Dzień Więźnia'' rozpoczął się w miniony piątek w AŚ w Śremie. Wczoraj nabożeństwa odbyły się przy ul. Młyńskiej w Poznaniu, a po południu - w Koziegłowach. Dziś celem duszpasterskich wizyt będą Wronki i Szamotuły, a jutro - ZK Rawicz i areszt dla kobiet w Lesznie. Aresztowanych i więźniów odwiedzają abp Juliusz Paetz oraz biskupi: Marek Jędraszewski i Grzegorz Balcerek.

  Kazimierz Różański
  rzecznik prasowy dyrektora Aresztu Śledczego w Poznaniu

  - W poznańskim areszcie przebywa obecnie około tysiąca osób. Znajdujemy się na granicy ,,przeludnienia'' i nie wykluczamy konieczności przekształcenia świetlic, a potem dyżurek wychowawców, na cele. W dzisiejszej uroczystości uczestniczyła grupa osadzonych, która wyraziła taką wolę, i jednocześnie posiada dobre opinie. Dla pozostałych była ona transmitowana przez radiowęzeł, a do części - przez rozbudowywaną w areszcie telewizję kablową.

  abp Juliusz Paetz

  - To moja pierwsza wizyta w tym gmachu - często jednak, gdy przejeżdżam obok ul. Młyńskiej, patrzę na te zakratowane okna i myślę o odosobnieniu tych ludzi. Oderwanych od rodzin i przyjaciół - jak komórki wyrwane z żywego organizmu. Z tym budynkiem przy ul. Młyńskiej i ludźmi, których mogłem tu spotkać - to byli przecież ludzie młodzi - wiąże się pewna moja refleksja. Nie mogę zapomnieć fenomenu tej młodzieży, którą przed tygodniem widziałem w Rzymie. Ja takiego Rzymu, jak w okresie XV Światowych Dni Młodzieży, nigdy - a spędziłem tam 21 lat życia - nie widziałem. A przecież dostrzegamy również zdumiewające i wstrząsające przykłady agresji młodych ludzi. My za mało mówimy społeczeństwu o więzieniach i umiejętności korzystania z wolności... chodzi mi o piękne przeżycie młodości, które jest źródłem nadziei, że ten świat można inaczej zbudować.

  fot: - Idźcie z moim błogosławieństwem i wielką nadzieją - błogosławił osadzonych metropolita poznański.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.