Wybierz region

Wybierz miasto

  Będą dwakroć droższe

  Autor: Monika KACZYŃSKA

  2000-09-04, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Jeśli wejdzie w życie propozycja władz Poznania, by podnieść stawkę czynszu regulowanego do 4,5 złotych za metr, mieszkania komunalne w stolicy regionu będą droższe o blisko 100 procent niż w innych miastach województwa.

  Jeśli wejdzie w życie propozycja władz Poznania, by podnieść stawkę czynszu regulowanego do 4,5 złotych za metr, mieszkania komunalne w stolicy regionu będą droższe o blisko 100 procent niż w innych miastach województwa. Już stawka obowiązująca - 3,71 zł za metr należy do najwyższych w kraju.

  Maksymalną stawkę czynszu regulowanego, którą może uchwalić gmina, reguluje ustawa. Miesięczna opłata za metr kwadratowy nie może przekroczyć 3 procent wartości odtworzeniowej budynku, obliczanej według wskaźnika kosztów budowy dla poszczególnych województw. Dotąd gminy nie decydowały się na tak wysokie stawki. Poznańska podwyżka ma być pierwszym tak wyraźnym krokiem w tym kierunku.

  Co gmina, to sposób

  Każda gmina, uchwałą rady decyduje o sposobie, w jaki oblicza czynsze. Najczęściej za stawkę bazową przyjmuje się czynsz za metr kwadratowy w mieszkaniu o pełnym standardzie czyli z ubikacją, łazienką, centralnym ogrzewaniem, ciepłą wodą. Za brak któregoś z tych dóbr od stawki bazowej oblicza się określony procent. W ten sposób obliczane są czynsze praktycznie we wszystkich większych miastach Wielkopolski.
  Często uchwała rady gminy określa też maksymalną wartość obniżek (a tym samym minimalny czynsz za metr kwadratowy mieszkania komunalnego), bywa także, że gmina określa, kto zapłaci więcej niż wynosi stawka bazowa.

  W Gdańsku - za dzielnicę

  W Gdańsku stawka bazowa dotyczy mieszkania o pełnym standardzie, ale wysokość czynszu zależy w dużym stopniu od lokalizacji. Miasto podzielono na strefy - najwyższe czynsze płacą mieszkający najbliżej centrum. Im bardziej na uboczu - tym stawka niższa. Oprócz tego czynsz maleje wraz z obniżaniem się standardu mieszkania. Zniżki za brak ciepłej wody, toalety, centralnego ogrzewania czy za to, że kamienica nadaje się do rozbiórki, mogą sięgać maksymalnie 90 procent. Jednak, jak zapewniają w gdańskim urzędzie miejskim, znalezienie mieszkań o tak niskim standardzie jest prawie niemożliwe.

  Dodatek za nowy budynek

  W Łodzi i Lublinie mieszkający w kamienicach bez wygód płacą mniej niż wynosi stawka bazowa, ale lokatorzy mieszkań w budynkach oddawanych do użytku w ostatnich latach płacą więcej. W Łodzi mieszkającym w domach powstałych po 5.06.1996 obliczono stawkę czynszu za metr kwadratowy na 160 procent kwoty bazowej. W Lublinie dopłata za mieszkanie w domu oddanym do użytku po 1991 roku wynosi tylko 4 procent. Także 4 procent więcej niż wynosi stawka bazowa, płacą zajmujący lokale na pierwszym i drugim piętrze.

  Leszno droższe niż Kraków

  Nawet obowiązująca dotąd stawka bazowa czynszu regulowanego w Poznaniu jest wyraźnie wyższa niż w pozostałych miastach Wielkopolski. Tylko w Lesznie przekracza ona 3 złote i jest wyższa niż na przykład w Krakowie. W pozostałych byłych miastach wojewódzkich, a więc w Kaliszu, Koninie i Pile wynosi niewiele ponad dwa złote. Jeśli więc wejdą w życie projekty rady miejskiej Poznania, mieszkańcy miasta będą płacili za mieszkania blisko dwa razy więcej niż pozostałych miejscowości regionu i zdecydowanie więcej niż mieszkańcy innych dużych miast Polski.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.