Wybierz region

Wybierz miasto

  Będą prywatyzować szpitale?

  Autor: Romana BRZEZIŃSKA

  2000-07-17, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  W maju br. poznańska firma Doradztwo Gospodarcze DGA S.A. rozpoczęła na zlecenie ministra zdrowia opracowywanie projektu Regionalnego Programu Restrukturyzacji w ochronie zdrowia dla województwa wielkopolskiego.

  W maju br. poznańska firma Doradztwo Gospodarcze DGA S.A. rozpoczęła na zlecenie ministra zdrowia opracowywanie projektu Regionalnego Programu Restrukturyzacji w ochronie zdrowia dla województwa wielkopolskiego. Projekt jest już gotowy. Od dziś będą nad nim pracować samorządowcy, lekarze, związki zawodowe pracowników medycznych, przedstawiciele kasy chorych.


  To szansa, że projekty zostaną zaakceptowane przez wszystkie zainteresowane środowiska i nie wywołają protestów. W pracach nad projektem współuczestniczyli również konsultanci Wielkopolskiej Grupy Konsultingowej W. Frąckowiak i Partnerzy z Poznania. W ramach projektu obie firmy tworzą tzw. Regionalną Grupę Wsparcia. Pomoże ona uczestnikom programu w jego wdrożeniu oraz będzie monitorowała przebieg procesu restrukturyzacji.

  Opinie

  - Biorąc pod uwage realia i trudności z uzyskaniem wiarygodnych informacji firma opracowująca projekt zrobiła bardzo dużo - powiedziano nam wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim. Projekt restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej obejmuje szpitale, podstawową opiekę zdrowotną, ratownictwo medyczne i specjalistyczne lecznictwo ambulatoryjne. - Projekt jest jedynie pretekstem do dyskusji, która będzie bardzo ożywiona, bo różni członkowie tego gremium reprezentują różne interesy - uważa dr Tomasz Grottel, lekarz wojewódzki. - Opracowanie ma 2 tysiące stron i muszę przyznać, że to arcydzieło. Wniosek jest taki, że przemiany własnościowe w służbie zdrowia są korzystne i prowadzą do podniesienia standardu usług, porządkując rynek zgodnie z rzeczywistym zapotrzebowaniem. Te przemiany są potrzebne nie tylko w lecznictwie otwartym, ale też w jednostkach szpitalnych - dodaje.

  Co w programie?

  Są tam dane o liczbie i rozmieszczeniu szpitali, sprzęcie, w jaki są wyposażone, liczbie łóżek w porównaniu do liczby mieszkańców. Informacje o tym, gdzie wykonuje się dializy, skomplikowane operacje, a gdzie zwykłe zabiegi. Wszystko to jest zestawione z danymi epidemiologicznymi i potrzebami zdrowotnymi mieszkańców. W Wielkopolsce łóżek szpitalnych wcale nie jest za dużo. Wiele oddziałów trzeba będzie jednak przeprofilować. W związku z niżem demograficznym nie potrzeba tyle, co dawniej oddziałów pediatrycznych i ginekologiczno-położniczych. Brakuje natomiast oddziałów opiekuńczo-leczniczych dla ludzi starych i niedołężnych.  Drugi etap restrukturyzacji

  Opracowanie programów dla samorządów to drugi etap restrukturyzacji służby zdrowia, którą przygotowało ministerstwo. Resort zdrowia na ten cel zarezerwowało 405 mln zł, które podzieli między województwa przygotowujące program uzdrowienia służby zdrowia. Analiza i ocena potrwa do września. Potem między województwa zostaną rozdzielone pieniądze.

  Regionalna Grupa Wsparcia (DGA oraz Frąckowiak i Partnerzy) zgromadziła i przedstawiła informacje dotyczące przyszłości poszczególnych ZOZ-ów. Opracowała podstawy do przyjęcia założeń lokalnej i regionalnej polityki zdrowotnej.

  l Regionalny Komitet Sterujący, w skład którego wchodzi około 20 osób oraz obserwator ze strony wojewody opracuje na podstawie projektu program restrukturyzacji.

  dr Tomasz Grottel
  Lekarz Wojewódzki

  Jest to wreszcie całościowy dokument opisujący to, co się dzieje w służbie zdrowia. Są w nim zebrane wszystkie możliwe informacje. Teraz te dane trzeba będzie zweryfikować, bo twórcy projektu opierali się na dostępnych danych. Nie do końca można jednak określić możliwości techniczne szpitala na podstawie dokumentów, bez wizji lokalnej. Dokument powstał bardzo szybko. Jak na warunki i terminy został sporządzony wyjątkowo rzetelnie.

  dr Wanda Hejduk
  dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego

  To jest projekt opracowany na polecenie ministerstwa zdrowia przez firmę konsultingową, która wygrała przetarg. Raport zostanie zaprezentowany na spotkaniu Regionalnego Komitetu Sterującego w najbliższy poniedziałek. Komitet Sterujący ma projekt przepracować i przedstawić ministerstwu jako własny program. Oprócz obszernej części opisowej projekt zawiera bardzo dużo załączników. Jest co czytać i nad czym się zastanawiać.

  Moim zdaniem

  Restrukturyzacja, czyli przystosowanie szpitali i przychodni do faktycznych potrzeb, to obowiązek władz samorządowych. To one są najczęściej właścicielami budynków szpitali i przychodni. Do przeprowadzenia przekształceń potrzeba nie tylko pieniędzy, ale i odwagi. Likwidacja na przykład oddziału szpitalnego to przecież zwolnienia personelu. Bywa, że samorządy nie chcą podejmować takich decyzji, choć wiedzą, że często są one konieczne.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.