Wybierz region

Wybierz miasto

  Belgowie zbudują osiedle

  Autor: JOD

  2000-07-07, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Na Szczepankowie powstanie osiedle domków jednorodzinnych, w których zamieszka 1100 rodzin. Mieszkańcy na miejscu załatwią wszystkie najważniejsze sprawy.

  Na Szczepankowie powstanie osiedle domków jednorodzinnych, w których zamieszka 1100 rodzin. Mieszkańcy na miejscu załatwią wszystkie najważniejsze sprawy.


  Firma MATEXI z Belgii, specjalizująca się w projektowaniu i budowie osiedli mieszkaniowych, zamierza rozpocząć inwestycje w Poznaniu. Belgowie kilka razy odwiedzili miasto, i w środę swoje koncepcje przedstawili radnym z Komisji Polityki Przestrzennej.

  Wrócił na swoje

  Firmę MATEXI reprezentuje Maciej Mycielski. Jak dowiedziała się ,,Gazeta Poznańska'', jest to potomek hrabiowskiej rodziny. Jego babcia miała setki hektarów ziemi właśnie w okolicach Szczepankowa. Po wojnie grunty te, w wyniku reformy rolnej, właścicielom przepadły.

  Osiedle powstanie od podstaw. Projektanci nie wyobrażają sobie, by najpierw zbudowano domy, potem mieszkańcy zakładali społeczne komitety mające przyspieszyć budowę ulic, instalację wodociągu i kanalizacji. Nie dość, że teren zostanie całkowicie uzbrojony, to zaprojektowane będą obiekty służące osiedlowej społeczności. Staną tam domki w zabudowie szeregowej, a także osobne budynki jednorodzinne i typowe wille miejskie o wysokości 2,5 kondygnacji. W sumie mieszkań różnej klasy będzie ok. 1.100.

  Zaplanują
  Szczepankowo

  W oparciu o tę koncepcję Miejska Pracownia Urbanistyczna opracuje plan miejscowy dla Szczepankowa. Plan musi zaakceptować Zarządu Miasta, a na koniec Rady Miasta. Wtedy będzie można przystąpić do budowy. Nie wiadomo jeszcze, czy samorząd będzie mógł wejść w spółkę z firmą MATEXI. Być może trzeba będzie zorganizować przetarg. Jeżeli nawet Belgowie go przegrają, miasto odkupi od nich prawa autorskie.

  Kiedy się zacznie?

  Data rozpoczęcia budowy osiedla zależy od procedury opracowywania planu zagospodarowania. Decyzję w tej sprawie podejmuje Zarząd Miast, potem powstaje uchwała Rady Miasta. Obowiązują ustawowe terminy, których skrócić nie można.. Nieoficjalnie mówi się, że plan zagospodarowania, otwierający drogę do inwestycji mógłby zostać uchwalony już za rok.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.