Wybierz region

Wybierz miasto

  CZARNKÓW - Radziecki czołg uwiera Platformę

  Autor: Michał Nicpoń

  2009-06-17, Aktualizacja: 2009-06-17 17:04

  Radziecki czołg T-34 przeszło trzy lata po tym, jak zniknął z centrum Czarnkowa, ciągle budzi spore emocje w mieście. Tym razem nie chodzi już o to, czy relikt przemysłu zbrojeniowego zza wschodniej granicy w ...

  Radziecki czołg T-34 przeszło trzy lata po tym, jak zniknął z centrum Czarnkowa, ciągle budzi spore emocje w mieście.

  Tym razem nie chodzi już o to, czy relikt przemysłu zbrojeniowego zza wschodniej granicy w mieście zostanie, lecz o to, gdzie będzie można go w Czarnkowie zobaczyć.
  Czołg, który przez prawie 60 lat stał na wysokim piedestale na placu Zwycięstwa w centrum miasta, polecił tam ustawić, niedługo po wyzwoleniu miasteczka, ówczesny komendant Czarnkowa, st. lejtnant Tichow. Miał upamiętniać poległych w walkach Rosjan. Na początku 2006 roku decyzją władz miasta został z rynku usunięty. Radni zafundowali mu jednak drugą młodość, zlecając generalny remont maszyny. Dziś T-34, w którego zainwestowano już ponad 100 tysięcy złotych, czeka, by znowu stanąć w jednym z punktów miasta. Problem jednak w tym, że zgody, co do lokalizacji pamiątki po radzieckiej armii, w radzie miasta nie ma. Na ulicy Kościuszki nie chcą go radni Platformy. Najchętniej widzieliby go na ...cmentarzu.

  Więcej w czwartkowym wydaniu Polska Głos Wielkopolski lub www.prasa24.pl

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)