Wybierz region

Wybierz miasto

  Czy w Poznaniu będzie EXPO?

  Autor: JOD

  2000-06-27, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Prezydent Poznania, dzieląc się wczoraj z dziennikarzami wrażeniami z pobytu na EXPO w Hanowerze, gdzie odbywał się Dzień Polski, mówił o szansach zorganizowania światowej wystawy w Poznaniu.

  Prezydent Poznania, dzieląc się wczoraj z dziennikarzami wrażeniami z pobytu na EXPO w Hanowerze, gdzie odbywał się Dzień Polski, mówił o szansach zorganizowania światowej wystawy w Poznaniu.  - Potrafilibyśmy zorganizować wcale nie gorszą wystawę niż Hanower, unikając popełnionych tam błędów - przekonywał wczoraj prezydent Ryszard Grobelny. - Problem w tym, by na poznańskiej wystawie zależało władzom państwowym. Obecna wystawa przynosi 8 milionów marek strat dziennie. Kwoty te musi pokryć rząd federalny.

  O wystawę w Sewilli zabiegał region, o wystawę w Hanowerze - rząd Niemiec. Gdyby o imprezę w Poznaniu zabiegało nie tylko miasto, byłyby duże szanse na jej przyznanie. Prezydent ubolewał, że sejmik wojewódzki nie wpisał organizacji EXPO do strategii rozwoju województwa do r. 2020. - W tej sytuacji nie otrzymamy pieniędzy od Unii Europejskiej, gdyż warunkiem jest wpisanie EXPO do strategii rozwoju regionalnego - martwił się prezydent.

  Dzień Polski na EXPO 2000, organizowany głównie siłami poznańskimi, okazał się sukcesem. Frekwencja była większa niż w inne dni, imprezy kulturalne, za które odpowiadało Towarzystwo im. Henryka Wieniawskiego, zebrały bardzo dobre recenzje. Jak informowaliśmy, premier Jerzy Buzek przekazał polski pawilon Poznaniowi. - Nie wiemy jeszcze, jak go wykorzystamy, gdyż gest premiera był dla nas niespodzianką - stwierdził prezydent. - Prawdopodobnie obiekt zostanie w Hanowerze, służąc prezentacjom polskim, wielkopolskim, poznańskim.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.