Wybierz region

Wybierz miasto

  Drugi raport o suszy

  Autor: Izabela KALINOWSKA

  2000-07-04, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Ministerstwo Rolnictwa zgodziło się na uruchomienie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dopłat do kredytów preferencyjnych. Wielkopolski Urząd Wojewódzki czeka na oficjalne potwierdzenie tej decyzji.

  Ministerstwo Rolnictwa zgodziło się na uruchomienie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dopłat do kredytów preferencyjnych. Wielkopolski Urząd Wojewódzki czeka na oficjalne potwierdzenie tej decyzji.  Wielkopolski Urząd Wojewódzki już dwa tygodnie temu przesłał do Ministerstwa Rolnictwa raport na temat strat, jakie spowodowała susza w województwie. Od oceny raportu zależało, czy Wielkopolska otrzyma pomoc finansową. Zawarte w nim dane trzeba było jednak poprawić.

  - Musieliśmy zweryfikować nasze szacunki dotyczące strat. Uznaliśmy, że w rejonach, gdzie gleby są żyźniejsze, skutki suszy są dużo łagodniejsze. Budżet państwa nie był przygotowany na aż takie dofinansowanie - tłumaczy Zygmunt Olszewski, kierownik oddziału produkcji roślinnej Wydziału Rolnictwa Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

  Ostatecznie komisje gminne oszacowały, że w województwie wielkopolskim straty wynoszą 380 milionów złotych. Zgodnie z raportem sprzed dwóch tygodni, opiewały na kwotę ponad 600 milionów złotych. Dotkniętych suszą w różnym stopniu jest około 9.700 gospodarstw. Nadal najgorzej jest w byłym województwie pilskim.

  W województwie wielkopolskim rodziny w trudnej sytuacji prawdopodobnie będą mogły liczyć na pomoc społeczną. Rolnicy z terenów objętych suszą, klęską gradobicia oraz wymarznięcia mogą liczyć na dopłaty do kredytów. O ile zostanie otwarta preferencyjna linia kredytowa dla rolników, będą oni mogli zaciągać pożyczki maksymalnie do wysokości poniesionej straty. Oprocentowanie wyniesie 5 punktów w skali roku. W ten sposób pieniądze można będzie pożyczyć w BGŻ, Banku Zachodnim, PKO BP, Banku Śląskim i GBW.  Pieniądze dla rolników

  Rada Ministrów na pomoc społeczną dla poszkodowanych rolników przeznaczy 10 mln zł. Pieniądze będą pochodzić z rezerwy ogólnej. Minister rolnictwa zgodził się na uruchomienie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dopłat do kredytów preferencyjnych na wznowienie produkcji w 24,7 tys. gospodarstw rolnych, które poniosły straty w wysokości 51,6 mln zł z województw: podlaskiego, wielkopolskiego, podkarpackiego, małopolskiego, kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego.


  Zygmunt Olszewski

  kierownik oddziału produkcji roślinnej Wydziału Rolnictwa Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego

  Urząd Wojewódzki nie został jeszcze powiadomiony o uruchomieniu dopłat do kredytów. Nie jest jednak wykluczone, że oficjalne stanowisko Ministerstwa Rolnictwa może dotrzeć nawet pod koniec tego tygodnia. Wojewoda proponował nie tylko preferencyjne kredyty, ale także wydłużenie terminu spłacania zaciągniętych przez rolników innych pożyczek. Złożono także wniosek o dodatkowe fundusze na pomoc socjalną dla rolników, a także rekompensaty dla samorządów, które wypłacałby budżet, gdyby gminy zrezygnowały z pobierania podatku gruntowego od gospodarzy.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.