Wybierz region

Wybierz miasto

  Działki - tak służbówki - nie

  Autor: Piotr Michalski

  2000-08-10, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Ponad 60 poprawek do ustawy o powszechnym uwłaszczeniu wprowadził wczoraj Senat. Drugie tyle senatorowie odrzucili. W opinii polityków, wprowadzone zmiany mają naprawić błędy popełnione przez posłów.

  Ponad 60 poprawek do ustawy o powszechnym uwłaszczeniu wprowadził wczoraj Senat. Drugie tyle senatorowie odrzucili. W opinii polityków, wprowadzone zmiany mają naprawić błędy popełnione przez posłów. Ustawa wróci teraz do Sejmu.

  Najważniejsze z senackich poprawek dotyczą uwłaszczenia ogródków działkowych i wyłączenia z tego procesu mieszkań służbowych oraz budynków zabytkowych. Senat nie zmienił zapisów ustawy dotyczących uwłaszczenia pośredniego. Wciąż nie wiadomo jakiej wartości będą bony uwłaszczeniowe. Brakuje też rozstrzygnięć dotyczących stworzenia Narodowego Funduszu Uwłaszczeniowego.

  Bezpośrednio

  Uwłaszczenie ma być przeprowadzane dwoma drogami. Bezpośrednie obejmie lokatorów mieszkań komunalnych, spółdzielczych własnościowych i zakładowych. Dostaną oni swoje lokale za darmo. Tylko mieszkańcy spółdzielczych mieszkań lokatorskich będą musieli zapłacić maksymalnie 3 proc. wartości rynkowej. Uwłaszczenie lokatorów mieszkań komunalnych oznacza pozbawienie gmin ich majątku. To wzbudza największe kontrowersje. W tej kwestii Senat jednak nic nie zmienił. Wprowadził jednak poprawkę dotyczącą mieszkań służbowych. Dotyczy to m.in. ministrów, wiceministrów i posłów. Odsunięty więc został zarzut, że popierają uwłaszczenie, aby dostać zajmowane lokale służbowe. Uwłaszczeni, w myśl poprawek Senatu, nie będą też lokatorzy mieszkań w budynkach zabytkowych, lokali socjalnych i spółdzielczych przeznaczonych do rotacyjnych zasiedleń.

  Pośrednio

  Uwłaszczenie pośrednie przewidziane jest dla tych, którzy nie wezmą udziału w bezpośrednim. 7 proc. wpływów z prywatyzacji zasili fundusz uwłaszczeniowy. Ten zostanie podzielony pomiędzy Polaków uprawnionych do uwłaszczenia pośredniego. Otrzymają bony. Ich szacunkowa wartość to od 300 do 500 zł. Poprawki Senatu nie wyjaśniają do końca tej kwestii i będzie konieczna kolejna ustawa. Nie wiadomo ilu rodaków skorzysta z tej drogi uwłaszczenia i jaki majątek zostanie podzielony.

  Działki na własność

  Senat przyjął poprawkę, która przewiduje włączenie ogródków działkowych do programu powszechnego uwłaszczenia. Sejm nie zdecydował się na takie rozwiązanie. M.in.. dlatego, że uwłaszczenie działek mogłoby doprowadzić do ich parcelacji i rozprzedania. Często są to tereny położone w atrakcyjnych punktach miast. Senat nie podzielił tych wątpliwości.

  Inne poprawki

  Zdaniem senatorów, uwłaszczeni nie powinni mieć prawa do sprzedaży otrzymanego lokalu przez dwa lata od jego otrzymania. Nie zapłacą również podatku od nieruchomości, na której zostali uwłaszczeni. W głosowaniach przepadł wniosek posłów SLD o odrzucenie ustawy w całości. Za głosowało 54, przeciw 31, wstrzymało się 4 senatorów. Teraz poprawkami Senatu zajmie się Sejm. Ostateczna decyzja będzie należała do prezydenta. Aleksander Kwaśniewski może ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.  Jerzy Smorawiński
  senator niezależny

  W tej kulawej ustawie poprawki Senatu pewne rzeczy prostują i czynią przez to bardziej akceptowalnymi. Jednak był i jest to nadal dokument niedopracowany. Ogromna ilość poprawek musiała ją jednak zmienić. Może teraz ustawa uwłaszczeniowa stanie się łatwiejsza do przyjęcia dla prezydenta.

  Marek Waszkowiak
  senator AWS

  Przyjęliśmy ponad 60 poprawek. Wszystkie miały na celu uczynienie ustawy bardziej sprawną. Tam, gdzie były luki prawne i niedomówienia, Senat wprowadził zmiany. Teraz ta ustawa jest dużo lepsza, niż gdy przyszła z Sejmu. Nie chcę prognozować jaka będzie decyzja prezydenta.

  Ryszard Sławiński
  senator SLD

  Poprawki niewiele wnoszą. Ta ustawa była już na wejściu do Senatu zła. Nie zmieniło się nic ani z punktu widzenia zgodności z konstytucją, ani zdrowego rozsądku. Wciąż nie mamy decyzji w sprawie Narodowego Funduszu Uwłaszczeniowego, ani wysokości bonów uwłaszczeniowych. Nie wyobrażam sobie, żeby ta ustawa weszła w życie. Straciłbym wtedy wiarę w prawo.

  fot: Głosowanie nad ustawą uwłaszczeniową. W środku b. marszałek Senatu Adam Struzik (PSL).

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.