Wybierz region

Wybierz miasto

  Europejscy samorządowcy spotkają się w Poznaniu

  Autor: JOD

  2000-06-15, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  W fińskim Oulu trwa konferencja Zgromadzenia Ogólnego Rady Gmin i Regionów Europy. Zapadła decyzja, że następna konferencja, za trzy lata, odbędzie się w Poznaniu. Miasto świętować będzie wówczas jubileusz 750-lecia.

  W fińskim Oulu trwa konferencja Zgromadzenia Ogólnego Rady Gmin i Regionów Europy. Zapadła decyzja, że następna konferencja, za trzy lata, odbędzie się w Poznaniu. Miasto świętować będzie wówczas jubileusz 750-lecia.  Rada Gmin i Regionów Europy jest częścią światowego związku władz lokalnych i jedyną europejską organizacją samorządową. Zgromadzenie Ogólne organizowane jest co trzy lata. Podczas obecnie trwającej w Oulu konferencji Poznań reprezentowany jest przez prezydenta Ryszarda Grobelnego i wiceprezydenta Tomasza Kaysera, przebywa tam także Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich.

  Członkowie Komitetu Politycznego RGiRE podjęli uchwałę, że miejscem następnej konferencji, w 2003 r., będzie Poznań. Kandydowały też czeska Praga, austriacki Innsbruck i duński Aalborg. W pierwszej turze Praga otrzymała 29 głosów, Poznań 27, Innsbruck 7, Aalborg 5. W drugiej Poznań wygrał zdecydowanie otrzymując 42 głosy, gdy Praga tylko 27.

  - Zadecydował o tym profesjonalny lobbying - twierdzi Andrzej Porawski. - Prezydent Poznania napisał list do wszystkich uczestników konferencji. Odbyły się prezentacje kandydatów. Czeska była drętwa, austriacka i duńska trwały za długo, prezydent i wiceprezydent Poznania zachowali się za to jak rasowi prezenterzy.

  Konferencja uświetni obchody jubileuszu 750-lecia lokacji Poznania, pomoże też w staraniach o wystawę EXPO.

  Głównym tematem obrad tegorocznej konferencji jest rola władz lokalnych w integrującej się Europie. Prezydentem RGiRE jest Valery Giscard d'Estaigne, były prezydent Francji.  Andrzej Porawski

  dyrektor Biura Związku Miast Polskich

  Europa aż do 2005 r. podzieliła wydatki przeznaczone na programy przyjęcia nowych członków do Unii Europejskiej i fundusze wspierające nasze kraje. Wątpliwe jest więc, byśmy zostali przyjęci wcześniej niż w styczniu 2006 r. Podczas swego wystąpienia w Oulu postawię tezę, że przygotowywanie się nowych krajów do integracji przebiega szybciej niż przygotowania w obecnych krajach członkowskich.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.