Wybierz region

Wybierz miasto

  Ile są warte prawa autorskie?

  Autor: Józef DJACZENKO

  2003-04-08, Aktualizacja: 2004-12-17 23:30

  Budynek Telekomunikacji przy Al. Marcinkowskiego po 30 latach stracił charakterystyczne, chroniące przed słońcem betonowe żaluzje. Właściciel praw autorskich walczy o przywrócenie wystroju.

  Budynek Telekomunikacji przy Al. Marcinkowskiego po 30 latach stracił charakterystyczne, chroniące przed słońcem
  betonowe żaluzje. Właściciel praw autorskich walczy o przywrócenie wystroju. Być może spór rozstrzygnie sąd.

  Budynek należący do Poczty, stojący na rogu ul. 23 Lutego i Al. Marcinkowskiego, trzeba było rozbudować, by mogła się tam znaleźć telefoniczna centrala międzymiastowa. Projekt wykonał architekt Zdzisław Piwowarczyk. Część południowo-zachodnia, a więc najbardziej nasłoneczniona gmachu, została zrealizowana w 1969r.

  Gmach z żaluzjami

  – Okna przemysłowe zostały przysłonięte żaluzjami – mówi architekt Regina Pawuła-Piwowarczyk, żona projektanta. – Była to nietypowa konstrukcja, tworząca na dwóch ścianach jednorodną architekturę. Miała stanowić tło dla projektowanej odbudowy Zamku Królewskiego i rozbudowy Muzeum Narodowego. Wtopiła się w miasto, stanowiąc jego charakterystyczny element.

  Ostatnio znalazła się w fatalnym stanie. Trzeba ją było zdjąć. – Biuro Studiów i Projektów Łączności poinformowało mnie, jako właścicielkę praw autorskich, że następuje zmiana elewacji. Ponieważ nie było konsultacji ze mną, zwróciłam się do Wydziału Urbanistyki i Architektury o wstrzymanie wykonalności pozwolenia na budowę. Okazało się, że prawo budowlane nie zobowiązuje inwestora do konsultacji ze mną. Racji mogę dochodzić w drodze postępowania cywilnoprawnego – informuje pani architekt.

  Rozgrzać, żeby ochłodzić

  Regina Pawuła-Piwowarczyk zwróciła się do SARP-u, do którego należy od 50 lat, z prośbą o ochronę praw autorskich. Odwiedził ją w domu przedstawiciel inwestora, projektant chciał ją przeprosić. – Mnie interesowało tylko przywrócenie elewacji – mówi R. Pawuła-Piwowarczyk. – Rozumiem, że kruszącą się osłonę trzeba było zdjąć. Nie mogłam się jednak zgodzić na odsłonięcie okien przemysłowych i obłożenie śródmiejskiej elewacji kamieniem. Gdy nie było klimatyzacji, żaluzje chroniły okna przed słońcem. Teraz klimatyzacja jest, ale jaki to sens nagrzać, a potem chłodzić?

  Wspólnie z konstruktorem wykonała projekt racjonalizatorski elewacji. – Nie mogliśmy go zaakceptować, gdyż koszty rosły o połowę. Postępujemy zgodnie z prawem, mamy oficjalną zgodę – informuje Piotr Kostrzewski, rzecznik prasowy TP SA. – Przedstawiłam wstępną ofertę, a nie gotowy projekt. Choć kosztów inwestora nie znam, gotowa jestem dokonać takich poprawek, by w nich się zmieścić – odpowiada pani architekt.

  W jej interesie działa SARP i Wielkopolska Izba Architektów. Przyjął ją zastępca prezydenta Poznania Jerzy Stępień, który zobowiązał wicedyrektora Wydziału Urbanistyki i Architektury do mediacji między nią i Telekomunikacją. Za pośrednictwem Urzędu Miasta zwróciła się też do architekta wojewódzkiego. Pismo do adresata nie dotarło – dwa miesiące przeleżało w magistracie. Napisała więc skargę do wojewody.

  Rozstrzygnie sąd?

  Organizacje architektów próbowały dyscyplinować projektanta nowej elewacji. Bezskutecznie. SARP zwrócił się do kancelarii prawnej o ekspertyzę. Wykazała ona, że droga administracyjna jest bezskuteczna. Pozostaje sąd. – Nie wiem jeszcze, czy złożę pozew – mówi poszkodowana.
  Piotr Kostrzewski informuje, że dziś w TP SA rozpoczyna pracę nowy dyrektor pionu administracyjnego. Musi wyrobić sobie pogląd. Porozumienie nie jest wykluczone, choć – jak rzecznik podkreśla – nie może być mowy o nowej decyzji budowlanej, gdyż to przedłużyłoby inwestycję. TP SA nie zgodzi się też na wydanie większej kwoty niż na to przeznaczyła.
  Tadeusz Jurga

  wicedyrektor
  WUiA Urzędu Miasta


  Działaniami administracyjnymi nic się tu nie uzyska. Ubolewam nad tym, bo nie mam wątpliwości, że racja jest po stronie pani architekt. Współczuję jej, bo sam, w innym mieście, zostałem potraktowany podobnie. Jeżeli organizacjom architektów nie uda się zdyscyplinować autora nowej elewacji, to pozostanie sąd.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)