Wybierz region

Wybierz miasto

  Interesuje mnie tylko zwycięstwo

  Autor: SIEL

  2000-09-04, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Andrzej przywoził już złote medale z Barcelony i Atlanty, Maciej zdobył w ubiegłym roku tytuł wicemistrza Europy, Ania trzy złote medale z mistrzostw świata. Zamierzają do nich dołączyć trofea z Sydney.

  Andrzej przywoził już złote medale z Barcelony i Atlanty, Maciej zdobył w ubiegłym roku tytuł wicemistrza Europy, Ania trzy złote medale z mistrzostw świata. Zamierzają do nich dołączyć trofea z Sydney.

  Do paraolimpiady zostało 50 dni. Andrzej i Ania - lekkoatleci, przez najbliższe trzy tygodnie będą trenować na obozie wysokogórskim w Szwajcarii. Maciej, pływak, wyjeżdża do Oświęcimia. Jest tam nowoczesny - 50-metrowy - basen.

  Andrzej

  Andrzej Wróbel od roku 1989, gdy zaczął regularne treningi, przebiegł już ponad 50 tys. km. Na Olimpiadzie w Barcelonie był najszybszy na 800 m. Przywiózł stamtąd również brąz za bieg na 1500 m. W Atlancie zdobył złoto na dystansie 1500 m i srebro na 800. - Po wylewie krwi do mózgu - miałem wtedy osiem miesięcy - nastąpił prawostronny paraliż - mówi o swojej niepełnosprawności. Dlaczego biega? - Zawsze lubiłem walkę, rywalizację. No i chcę być najlepszy - odpowiada. Choć sport zdominował jego życie, wciąż się uczy. W tym roku kończy Wyższą Szkołę Zarządzania i Bankowości.
  Jego dotychczasowe medale olimpijskie nie wiązały się z dużymi apanażami. Za olimpijskie złoto z Barcelony dostał 2.800 zł. Premia za złoto w Atlancie wynosiła 10 tys. zł. Jeśli powtórzy swoje sukcesy w Sydney, może liczyć na niewiele więcej. 90 tys. zł i samochód średniej klasy to premie, które ustanowiono z myślą o sprawnych medalistach. - Nie czuję się dyskryminowany. Paraolimpiada to jakby osobna impreza. Jest mniej transmisji telewizyjnych, mniej pieniędzy od sponsorów. Mnie interesuje złoto - komentuje.

  Maciej

  Maciej Sucharski, choć ma dopiero 17 lat, już wie, jak smakuje sukces. W ubiegłym roku wywalczył tytuł wicemistrza Europy. W Sydney będzie pływał stylem dowolnym na dystansach: 50, 100 i 400 m. Uczy się w Liceum Ekonomicznym. Na pytanie o dziewczynę, tylko się uśmiecha. - Nie mam na to czasu. Po szkole mam treningi. Potem odrabiam lekcję i tak robi się wieczór - mówi. Jak przyznaje, zdarzało się, że żałował tak intensywnego życia. - To było na początku, kiedy jeszcze nie miałem sukcesów - wspomina. Porażenie kończyn dolnych nie było przeszkodą w zdaniu egzaminu na prawo jazdy. - Przynajmniej mama już nie będzie musiała wozić mnie na treningi i czekać co dzień półtorej godziny, aż skończę - mówi.

  Ania

  - W klasyfikacji międzynarodowej chorobę tę określa się jako T-46. Chodzi o niedowład prawej dłoni - mówi Ania Szymul, czterokrotna ubiegłoroczna mistrzyni świata w biegu na dystansach 100, 200 i 400 m, podnosząc prawą rękę. Ania jest jedną z dwóch niepełnosprawnych dziewcząt studiujących na poznańskiej AWF. - Na gimnastyce były problemy, bo nie wszystko mogłam wykonać. Na szczęście dziekan był bardzo przychylny - opowiada. Dzięki przyznanemu przez uczelnię stypendium za międzynarodową klasę mistrzowską (200 zł) oraz stypendium Urzędu Miasta (400 zł), nie musi martwić się o utrzymanie. - Teraz marzę o złocie na 400 metrów. To jest realne - zapewnia.  Romuald Schmidt
  prezes Sportowego Stowarzyszenia Inwalidów ,,Start'' w Poznaniu:

  _Przygotowanie zawodników do igrzysk olimpijskich wiąże się z ogromnymi kosztami. Rocznie na rozwój jednego zawodnika tej klasy trzeba przeznaczyć ok. 35 tysięcy złotych.,, Start' nie mógł by sobie pozwolić na takie wydatki. Na szczęście otrzymaliśmy duże wsparcie od marszałka województwa, jak również z Urzędu Miasta Poznania i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pomoc nadeszła też ze strony Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.