Wybierz region

Wybierz miasto

  Jedna szczoteczka na dwa lata

  Autor: SIEL

  2000-09-14, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Aż 96 proc. siedmiolatków i 86 proc. dorosłych choruje w Polsce na próchnicę - podaje Światowa Organizacja Zdrowia. Aby zmienić te wstydliwe statystyki, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne i Colgate Palmolive Poland ...

  Aż 96 proc. siedmiolatków i 86 proc. dorosłych choruje w Polsce na próchnicę - podaje Światowa Organizacja Zdrowia. Aby zmienić te wstydliwe statystyki, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne i Colgate Palmolive Poland ogłosiły wrzesień ,,Miesiącem Totalnie Zdrowego Uśmiechu''.

  Ponad 2800 stomatologów w całym kraju zdecydowało się prowadzić we wrześniu darmowe badania. Pacjenci zgłaszający się do przeglądu jamy ustnej otrzymują ulotki informujące, jak zapobiegać próchnicy, próbki pasty do zębów oraz karty badania stomatologicznego. Na karcie znajduje się pełen opis stanu uzębienia danej osoby, wraz ze wskazaniami do leczenia.
  O tym, jak mało wciąż wiemy o higienie jamy ustnej, świadczy najdobitniej porównanie naszych przyzwyczajeń w tym względzie z nawykami obywateli krajów zachodnich.
  Przeciętny mieszkaniec krajów Unii Europejskiej zużywa rocznie 10 do 12 tubek pasty do zębów, odwiedza swojego dentystę przynajmniej dwa razy w roku i zużywa rocznie 1,33 szczoteczki do zębów. Tymczasem przeciętny Polak zużywa rocznie 5,3 pasty do zębów i 0,51 szczoteczki!!! Stomatologa odwiedzamy natomiast z reguły jedynie wtedy, gdy dokucza nam ból. Regularne wizyty kontrolne są rzadkością. Tymczasem próchnica jest przede wszystkim problemem zdrowotnym, a nie, jak się powszechnie uważa, jedynie estetycznym. Prowadzi do znacznie poważniejszych powikłań niż brzydki uśmiech i nieświeży oddech. Zaniedbania w higienie jamy ustnej mogą prowadzić do chorób krążenia, niskiej wagi urodzeniowej dziecka, a nawet nowotworów.

  Bezpłatne badania

  W ubiegłym roku, podczas ,,Miesiąca Totalnie Zdrowego Uśmiechu'' ponad 2500 stomatologów wzięło udział w programie bezpłatnych przeglądów uzębienia. Gabinety stomatologów odwiedziło wtedy ponad 300 tys. osób. W tym roku w programie weźmie udział 3.800 stomatologów. Dodatkowe informacje na temat wrześniowych badań można uzyskać dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii 0-800-160-197.

  dr Aleksander Remiszewski
  członek zarządu Polskiego
  Towarzystwa Stomatologicznego

  Główne przyczyny tragicznego stanu uzębienia wśród Polaków to niska świadomość zdrowotna, brak właściwych nawyków higienicznych, niewłaściwa dieta oraz zbyt małe pieniądze przeznaczane z budżetu na profilaktykę i leczenie próchnicy.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.