Wybierz region

Wybierz miasto

  Jestem (samo)wolnym Polakiem?

  Autor: Elżbieta PODOLSKA

  2000-07-07, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Od końca czerwca turyści i poznaniacy nie mogą podziwiać pięknej fasady Odwachu. Przysłania ją biała dykta z wymalowanymi na niej logami sponsorów i patronów medialnych wystawy ,,Jestem wolnym Polakiem'', poświęconej ...

  Od końca czerwca turyści i poznaniacy nie mogą podziwiać pięknej fasady Odwachu. Przysłania ją biała dykta z wymalowanymi na niej logami sponsorów i patronów medialnych wystawy ,,Jestem wolnym Polakiem'', poświęconej XX-leciu istnienia ,,Solidarności''.


  Wybudowany w XVIII wieku przez Raczyńskich budynek zatracił całkowicie swój charakter. Obecnie nie zdobi Starego Rynku, a wręcz przeciwnie. Można by pomyśleć, że gmach znowu jest remontowany. Budzi to protesty wśród mieszkańców naszego miasta.

  W myśl prawa, nie wolno bez zgody konserwatora i wydziału urbanistyki wieszać niczego na zabytkowych budynkach, szczególnie w takim miejscu, jakim jest Stary Rynek. Nawet jeżeli jest to niewielkich rozmiarów tabliczka na drzwi, trzeba mieć zgodę na jej powieszenie. Odwach jest budynkiem podlegającym szczególnej ochronie, bowiem wpisany jest do rejestru zabytków.

  Wokoło Odwachu i przekazania go Forum Poznańskiemu cały czas wrze. Szczególnie kombatanci nie mogą się pogodzić, że nie będzie tam Muzeum Powstania Wielkopolskiego, a eksponaty tam zgromadzone pokazywane będą jedynie na niewielkiej ekspozycji.  Jerzy Gumny
  szef Forum
  Poznańskiego
  i Art&Bussines

  - Zasłonięcie części fasady ,,Odwachu'' jest uzasadnione, bowiem chcieliśmy stworzyć wrażenie, że jest to ściana sklepu. Znajdują się na niej zdjęcia kolejek, jakie stały w latach osiemdziesiątych. Zainteresowanie wystawą jest bardzo duże. Tylko przez trzy sobotnie godziny odwiedziło ja ponad 200 osób. Jest to tylko czasowa zmiana, która zniknie we wrześniu. Nie występowałem o żadne zezwolenie.

  Jerzy Borwiński
  z biura miejskiego
  konserwatora
  zabytków

  - Obecnie analizujemy sytuację i decyzje zostaną podjęte prawdopodobnie już w poniedziałek, po powrocie konserwatora miejskiego z wakacji. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to wykroczenie.

  Maciej Frankiewicz l wiceprezydent
  Poznania

  - Byłem na otwarciu tej wystawy i zasłonięcie fasady nie raziło mnie zbytnio. Zdarza się, że zabytki są czasowo zasłaniane. Forum Poznańskie nie jest instytucją dochodową, musi więc szukać sponsorów, a także sposób na ich wyeksponowanie. Tym bardziej, że wystarczy zobaczyć, ile trudu włożono w przygotowanie tej wystawy, a jak wygląda ta otwarta przez Muzeum Walk Niepodległościowych na Zamku. To, że fasada jest zasłonięta na okres letnich miesięcy, stanowi pewien problem.

  Co sądzimy o zasłonięciu frontu budynku Odwachu tablicą Solidarności?

  Renata Kaczyńska

  Uważam, że nie jest to ciekawy widok. Stary Rynek jest punktem szczególnym - wizytówką miasta i powinien po prostu pozostać Starym Rynkiem. Turyści przyjeżdżający do nas przychodzą właśnie tu, i miejsce to powinno kojarzyć się z Poznaniem, a nie z Solidarnością.

  Elżbieta Skólska

  Nie jestem mieszkanką Poznania, przyjechałam tu z mężem na wczasy. Uważam, że Poznań jest miastem przepięknym i jest co tu oglądać. Nie powinno być jednak na Starym Rynku tak wielkiej tablicy reklamującej ,,Solidarność'', gdyż po prostu szpeci to Stary Rynek.

  Kazimierz Grunwald

  W taki sposób każdy mógłby się reklamować - kościół lub inne partie. Myślę, że gdyby to była prawdziwa Solidarność - ta sprzed lat, na której się ludzie nie zawiedli, to byłoby to jeszcze dopuszczalne. Dzisiaj czegoś takiego nie powinno byś na Starym Rynku.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.