Wybierz region

Wybierz miasto

  KALISZ - Goplana połyka Grześki

  Autor: Andrzej KURZYŃSKI

  2006-04-10, Aktualizacja: 2006-04-10 10:19

  Z popularnych Grześków znika logo produkującej je Kaliszanki. Zastąpiła je poznańska Goplana. Specjaliści od marketingu uznali, że poprzednia nazwa jest mało znana i nie warto w nią inwestować.

  Z popularnych Grześków znika logo produkującej je Kaliszanki. Zastąpiła je poznańska Goplana. Specjaliści od marketingu uznali, że poprzednia nazwa jest mało znana i nie warto w nią inwestować.

  Nowe logo pojawiło się na waflach niedawno. Uznano, że logo i nazwa Fabryki Pieczywa Cukierniczego Kaliszanka jest za mało rozpoznawalna, aby inwestować w jej promocję.
  – Wycofano mało znaną nazwę Kaliszanka i wprowadzono znane wszystkim logo Goplany. Ale ,,Grześki” nadal produkuje zakład w Kaliszu. Wszystko po prostu wiąże się z nowym podejściem marketingowym – wyjaśnia Michał Aleksandrowicz, rzecznik prasowy Jutrzenki S.A.
  – Najpierw znika logo, potem firma – obawiają się pracownicy Kaliszanki. – Tak było za poprzedniego zarządu. Pieniądze wydawano na promocję nazwy wafli, a nikt nie wspominał o producencie.
  Jeszcze rok temu wywoływało to ostry sprzeciw. Brak promocji kaliskiej firmy był jednym z zarzutów w czasie demonstracji przeciwko sprzedaży Kaliszanki.
  Sytuacja uległa zmianie pół roku temu, kiedy zakład wykupił Jan Kolański, biznesmen spod Kalisza. Wcześniej kupił bydgoską Jutrzenkę i poznańską Goplanę.
  Teraz nowy właściciel stara się ograniczać zatrudnienie w kaliskiej fabryce. Zdecydowano się na wprowadzenie programu dobrowolnych odejść. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane ze związkami zawodowymi. Pracownicy będą mogli odejść przed upływem okresu ochronnego wynikającego z umowy sprzedaży Kaliszanki. Ile osób zechce zrobić to dobrowolnie, na razie nie wiadomo.

  Tradycja Kaliszanki

  Tradycje produkcji słodkich wyrobów w Kaliszance sięgają końca XIX wieku. W 1892 roku Kazimierz Mystkowski założył w Kaliszu Parową Fabrykę Pierników i Biszkoptów, która słynęła ze swoich wyrobów, które jeszcze przed wojną trafiały na eksport. Po roku 1945 produkcję kontynuowała Fabryka Pieczywa Cukierniczego ,,Kaliszanka” jako zakład państwowy. W 1992 roku firma została przekształcona w spółkę pracowniczą. W ubiegłym roku jej właścicielem stała się grupa Ziołopex, której właścicielem jest rodzina Kolańskich. Dzisiejsza ,,Kaliszanka” to jeden z największych producentów wafli w Polsce, a wafle ,,Grześki” należą do najbardziej popularnych w kraju.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)