Wybierz region

Wybierz miasto

  Komórki dla oszustów

  Autor: Krzysztof KAŹMIERCZAK

  2000-06-19, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Każdy z blisko 200 wielkopolskich sprzedawców telefonów GSM notuje codziennie próby wyłudzenia komórek przez osoby posługujące się podrobionymi dokumentami. Ustaliliśmy jak działają oszuści.

  Każdy z blisko 200 wielkopolskich sprzedawców telefonów GSM notuje codziennie próby wyłudzenia komórek przez osoby posługujące się podrobionymi dokumentami. Ustaliliśmy jak działają oszuści.  - Kiedy wyszedłem z urzędu dla bezrobotnych podjechał do mnie elegancki samochód. Kierowca zapytał, czy nie chciałbym zarobić 50 złotych. No to wsiadłem - relacjonuje M., którego przestępcy skaperowali do wyłudzania telefonów.


  Zatrudnieni w aucie

  Kierowca w kilka minut znalazł jeszcze innych chętnych do zarobku. Wytłumaczył im, że praca polega na kupieniu dla niego komórek, bo on sam ,,ma z tym kłopoty''. Potem wyciągnął bloczek z formularzami i wypisał zaświadczenia o zatrudnieniu. Poprzystawiał stemple i kazał każdemu z mężczyzn nauczyć się danych firm, w których rzekomo pracują. - Potem porozwoził nas pod sklepy z komórkami. Dał pieniądze na ich zakup i umówił się, gdzie mamy je przynieść, żeby dostać zapłatę - mówi bezrobotny.

  W ciągu jednego dnia wynajęty bezrobotny kupił trzy telefony - każdy w innej sieci. Oszustwo się nie wydało, mimo iż sprzedawcy dzwonili pod telefony widniejące na pieczątkach z zaświadczeń o zatrudnieniu. - Pytali, czy ja pracuję w tej firmie i ktoś tam potwierdzał, że tak - dziwi się M. - Widać sprawa była dobrze zorganizowana.


  Firma z sufitu

  Bezrobotny nie miał świadomości, że uczestniczy w przestępstwie. - Myślałem, że wszystko jest legalne. Że tylko pomagam temu facetowi z auta - tłumaczy. Zrozumiał, że jest inaczej, kiedy zorientował się, że pod adresem, który figurował na formularzu o zatrudnieniu, nie ma żadnej firmy.

  Od znajomego dowiedział się, że teraz on będzie musiał płacić za telefony, które kupił. - A przecież ja nie mam nawet na opłaty za mieszkanie! Co ja teraz zrobię - martwi się mężczyzna. Zanim przyszedł do redakcji prosząc o pomoc w tej sprawie dowiedział się od kolegów z bezrobocia, że już niejednokrotnie zarabiali na kupowaniu komórek.


  Kto na tym zarabia?

  Dobrze zorganizowane grupy nabywają w opisany wyżej sposób codziennie od kilkunastu do kilkudziesięciu komórek. Na każdej z nich zarabiają na czarno po 200-500 zł sprzedając je handlarzom z krajów byłego ZSRR (w wielu z nich nie sprzedaje się telefonów w promocjach i ,,importowane'' z Polski aparaty są chętnie kupowane).

  Naciągacze zarabiają także na pokątnej sprzedaży kart aktywacyjnych (SIM). Można na nie dzwonić za darmo do czasu zablokowania numeru przez operatora GSM, z powodu niepłacenia rachunków za abonament i rozmowy. Kosztami za nie obciążany jest formalny nabywca telefonu. Nawet jeśli nie posługiwał się on podrobionym dowodem osobistym to i tak ściągnięcie należności z bezrobotnego jest prawie niemożliwe.


  Pod osłoną prawa

  Z reguły pieczątka fikcyjnej firmy używana do wydawania fałszywych zaświadczeń o zarobkach wykorzystywana jest wielokrotnie. Wynajmowani przez oszustów ludzie dokonują też na swoje dowody zakupów w kilku punktach sprzedaży GSM.

  Proceder można by więc łatwo ograniczyć, gdyby sieci GSM mogły tworzyć komputerowe spisy oszustów i firm, pod których szyldem działają. Niestety, próby stworzenie takiej bazy danych blokuje... ustawa o ochronie danych osobowych. Póki nie powstaną przepisy legalizujące tworzenie takich spisów, komórkowi przestępcy mogą dalej liczyć na łatwe zarobki. A że korzystają z tej możliwości najlepiej świadczy fakt, że sprzedawcy komórek wykrywają każdego dnia kilka prób wyłudzeń telefonu. W ilu przypadkach im się to nie udaje?
  Ewa Olkiewicz

  rzecznik prasowy KWP w Poznaniu

  - Sprzedawcy telefonów komórkowych powinni powiadamiać policję o każdym przypadku próby wyłudzenia przy pomocy fałszywych dokumentów. To poważne przestępstwo, a często wiążą się z nim inne. Okazuje się bowiem, ż te same osoby podejrzane są o wyłudzenia także innych towarów.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.