Wybierz region

Wybierz miasto

  Komunalne czynsze wzrosną o trzy czwarte

  Autor: Darek Preiss-Kaczyński

  2000-07-06, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Później niż planowano - bo najpewniej od października, zamiast od lipca - wzrosną w tym roku czynsze w mieszkaniach komunalnych. Tegoroczna podwyżka będzie jednak dużo bardziej dotkliwa dla lokatorów niż te w latach ...

  Później niż planowano - bo najpewniej od października, zamiast od lipca - wzrosną w tym roku czynsze w mieszkaniach komunalnych. Tegoroczna podwyżka będzie jednak dużo bardziej dotkliwa dla lokatorów niż te w latach ubiegłych - komorne wzrośnie prawdopodobnie niemal o trzy czwarte.  Uchwała czynszowa podjęta w zeszłym roku miała obowiązywać do końca czerwca. W spodziewanym terminie radni nie przyjęli jednak nowej, ustalającej stawki czynszu na kolejny rok. Część właścicieli prywatnych domów (w przypadku lokatorów z tzw. kwaterunku są oni także związani stawkami komunalnymi) uważa, że skoro minął rok, a rada nie podjęła nowej uchwały, to mogą podnieść komorne do 3 proc. tzw. wartości odtworzeniowej. Jednak członek zarządu miasta odpowiedzialny za te sprawy rozwiewa ich nadzieje: - Skoro nie ma nowej uchwały, obowiązuje stara, ze stawką 3,71 zł za metr kw. W przepisach zapisano tylko, że zmieniać stawek nie można częściej niż raz w roku, nie zabraniają one natomiast dokonywania zmian rzadziej - tłumaczy.


  Trzy miesiące opóźnienia

  Nowe stawki Rada Miasta wyznaczy najprawdopodobniej w takim terminie, by weszły w życie od października tego roku. Komorne wzrośnie prawdopodobnie niemal do ustawowej wartości maksymalnej, bo do dwóch i pół procenta wartości odtworzeniowej (około 5,3 zł za metr, zamiast obecnych 3,71 zł).


  Pomoc adresowana

  Podwyżka czynszów będzie częścią kompleksu przepisów określających politykę mieszkaniową Poznania. W ramach tej polityki przewidziano też m. in. zwiększenie upustów dla osób kupujących od miasta mieszkania komunalne. Rewolucja obejmie też system pomocy społecznej związanej z mieszkaniem. Władze miasta chcą, by zamiast niskich czynszów wprowadzić zasadę refundowania kosztów komornego, ale tylko tym, którzy potrzebują takiej pomocy. To właśnie na ten cel ma być przeznaczona spora (jeszcze nie wiadomo, jaka) część pieniędzy, które dzięki podwyżce wpłyną dodatkowo do miejskiej kasy.

  Tylko najbardziej skomplikowana część polityki mieszkaniowej - system punktowego ustalania wysokości czynszu (w zależności od standardu lokalu, jego położenia w budynku i położenia budynku w mieście) zostanie pozostawiona na później i wejdzie w życie prawdopodobnie za rok.


  Nie było czasu

  W magistracie podkreślają, że wcześniejsze opracowanie polityki mieszkaniowej było po prostu niemożliwe - dopiero od początku tego roku obowiązują w komunalnym mieszkalnictwie nowe zasady zarządzania lokalami. Funkcje właścicielskie skupiają się w powołanym w tym celu Zakładzie Komunalnych Zasobów Lokalowych, a Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej jest teraz tylko administratorem i przechodzi gruntowną przebudowę. Dopiero po tych zmianach, praktycznie od wiosny tego roku, władze samorządowe zyskały pełną orientację w sytuacji mieszkaniowej miasta - wpływach z czynszów, potrzebnych wydatkach. W tej sytuacji wiele spraw, jak na przykład punktowy system czynszów wymagać będzie - przynajmniej częściowo - opracowania jeszcze raz.
  Przemysław Smulski

  członek Zarządu

  Miasta Poznania

  Chcielibyśmy zerwać z praktyką fundowania czynszów relatywnie tańszych - niż na przykład w domach prywatnych - wszystkim lokatorom. Sporą część środków, które uzyskamy dzięki podwyżce, przeznaczymy natomiast na pomoc społeczną, adresowaną do konkretnych lokatorów, którzy materialnego wsparcia potrzebują. Pokaźna kwota ma też zasilić fundusz remontowy, by możliwie szybko odbudować substancję mieszkaniową, której część jest od lat w katastrofalnym stanie. Także prywatnym właścicielom ułatwimy, podnosząc czynsze, wygospodarowanie środków na utrzymanie domów.  Bogdan Wódkiewicz

  Stowarzyszenie

  Ochrony Lokatorów

  To bardzo duża podwyżka. Według opinii stowarzyszenia, zdecydowanie za wysoka i radni nie powinni jej zaakceptować. Zwracam uwagę, że już w tej chwili Poznań ma najwyższe czynsze w Polsce wśród dużych miast. Obawiamy się, że jedynym widocznym skutkiem takiego podniesienia czynszów będzie nie więcej remontów, tylko wzrost liczby osób, które nie radzą sobie z płatnościami. Część z nich może w ogóle przestać płacić czynsz. Już teraz koszt mieszkania to poważne obciążenie budżetu domowego.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.