Wybierz region

Wybierz miasto

  Konta wciąż niekompletne

  Autor: Izabela KALINOWSKA

  2000-08-17, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  ZUS nadal nie przekazuje wszystkich pieniędzy na konta w funduszach emerytalnych. Tłumaczy, że przedsiębiorstwa, płacąc ubezpieczenie za swoich pracowników, popełniają błędy w informacjach o sobie lub zatrudnionych.

  ZUS nadal nie przekazuje wszystkich pieniędzy na konta w funduszach emerytalnych. Tłumaczy, że przedsiębiorstwa, płacąc ubezpieczenie za swoich pracowników, popełniają błędy w informacjach o sobie lub zatrudnionych.

  - Od funduszu emerytalnego otrzymałam informację ile składek ZUS przesłał na moje konto. Okazało się, że o ile w tym roku pieniądze wpływają dość regularnie, o tyle w ubiegłym roku Zakład tylko dwa razy rozliczył się z moim funduszem - tłumaczy zdenerwowana czytelniczka.

  Czternasta deklaracja?

  Takich osób jest dużo więcej. Ponad milion ubezpieczonych na swoich kontach w funduszach emerytalnych nie ma ani złotówki. Do tej pory do funduszy zapisało się niewiele ponad 10 milionów osób.
  ZUS zapewnia, że wszystkie zaległości zostaną uzupełnione. Niezależnie od tego po czyjej stronie leży wina za błędy składki wraz z odsetkami karnymi trafią na konta w funduszach emerytalnych.
  Od początku sierpnia ZUS informuje przedsiębiorców o popełnionych przez nich pomyłkach.
  - Trzynasta deklaracja rozliczeniowa, którą płatnicy składek musieli złożyć na początku roku, umożliwiła zidentyfikowanie przedsiębiotrstw. Teraz porządkujemy informacje na temat ubezpieczonych pracowników - mówi Anna Warchoł. W ciągu tygodnia od momentu otrzymania pisma z ZUS przedsiębiorca musi złożyć korygującą deklarację. W przeciwnym razie ZUS pozostawi dane, którymi dysponuje i ubezpieczony będzie stratny.
  Sami ubezpieczeni nie mogą skontrolować czy dane przesłane do ZUS przez zakład pracy są prawidłowe. Tegoroczne wpływy mogą jedynie sprawdzać pracodawcy.

  Wina funduszy przedsiębiorstw i komputerów

  - Płatnicy wciąż nieprawidłowo wypełniają deklaracje rozliczeniowe. Niestety, ręcznie wpisując dane nie jest trudno popełnić pomyłkę. Dlatego nie wszyscy na kontach w funduszach mają swoje składki - tłumaczy Anna Warchoł, rzecznik prasowy ZUS w Warszawie.
  Adam Kapica, członek zarządu ZUS, w oficjalnym piśmie dodaje, że przekazywanie pieniędzy do II filaru zależy też od tego w jakim terminie przedsiębiorstwa przesyłają pieniądze do Zakładu. Dodatkowo nadal mało sprawny system komputerowy uniemożliwia szybkie usuwanie błędów w dokumentacji.
  - Błędy popełniają również fundusze emerytalne. Rejestrują osoby, które nie są w ogóle ubezpieczone. Kontaktując się z nami przesyłają niekompletne dane ubezpieczonych lub z kolei rejestrują osoby, które nie zostały objęte ubezpieczeniem - tłumaczy Kapica.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.