Wybierz region

Wybierz miasto

  Ksiądz z Okonka utonął na oczach dzieci

  Autor: Roman KOENIG

  2000-08-10, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Ksiądz Piotr Sulima z Okonka (w powiecie złotowskim) zginął w morzu ratując, topiącą się dziewczynkę. Tragedia wydarzyła się w poniedziałkowe popołudnie, ale do dzisiaj ciała księdza nie odnaleziono.

  Ksiądz Piotr Sulima z Okonka (w powiecie złotowskim) zginął w morzu ratując, topiącą się dziewczynkę. Tragedia wydarzyła się w poniedziałkowe popołudnie, ale do dzisiaj ciała księdza nie odnaleziono.

  Ksiądz Piotr wybrał się z dziewięcioosobową grupą dzieci z Podgajów i Jastrowia na wycieczkę do Unieścia. Tego dnia morze było wzburzone, ale woda ciepła. Zatrzymali się na niestrzeżonej plaży; mniejsze dzieci moczyły nogi, starsze wchodziły trochę głębiej. Jak powiedział nam uczestnik tej wycieczki Jacek G. - trzynastoletni chłopiec z Jastrowia - duża fale wciągnęła jego koleżankę Anię, uczestniczkę wycieczki, na głęboką wodę. Dziewczynka ręką dawała znaki, że tonie. Jacek skoczył jej na ratunek pierwszy, ale Ania zaczęła ściągać go na dno. Chłopiec zrozumiał, że sam znalazł się w niebezpiecznej sytuacji i z trudem walczył o własne życie. Na pomoc ruszył im ksiądz Piotr, ale i jego wciągnęły fale i niebezpieczne prądy. Jacek dotarł na brzeg o własnych siłach, natomiast dziewczynkę wyłowili z wody, znajdujący się w pobliżu ratownicy. Ania trafiła do koszalińskiego szpitala. Tylko księdza nie udało się uratować. Nawet odnaleźć go nie było można....
  Jacek niechętnie opowiada o tym, zdarzeniu. Jest jeszcze w szoku.
  Tam - w Unieściu, dziećmi zajął się troskliwie proboszcz z parafii w Mielnie. Potem zabrali ich rodzice. W Okonku panuje wielkie przygnębienie. Tę tragedię przeżywają wszyscy mieszkańcy, a szczególnie te dzieci, których ks. Sulima uczył religii. To właśnie dzieciom z małych gminnych szkół ksiądz Piotr starał się umilić czas - organizował wycieczki nad morze i w góry, często własnym samochodem. Robił to zawsze bezinteresownie.  Henryk Berczyński
  przewodniczący Rady Miejskiej w Okonku

  Ksiądz Piotr Sulima bardzo kochał dzieci, a szczególną troską otaczał te z wiosek, w których nauczał religii. Był księdzem bardzo skromnym. W ubiegłym roku był z dzieciakami w górach. Nad morze organizował wycieczki wielokrotnie. Niedawno był tam z dziećmi z Łomczewa, a teraz pojechał z dziećmi z Podgajów i Jastrowia. Niektóre z nich ze względu na swą sytuację materialną nigdy by nie zobaczyły pięknych zakątków naszego kraju.
  Więcej na temat: 

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.