Wybierz region

Wybierz miasto

  Kurs z... łamania stereotypów

  Autor: MAJ

  2000-09-13, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Ponad połowa nauczycieli wielkopolskich przeszła przez różnego rodzaju kursy doskonalące, zwane niegdyś ,,dokształtami''. Zarówno na różnego rodzaju studia jak i kursy zapotrzebowanie jest takie, że w ciągu ...

  Ponad połowa nauczycieli wielkopolskich przeszła przez różnego rodzaju kursy doskonalące, zwane niegdyś ,,dokształtami''.

  Zarówno na różnego rodzaju studia jak i kursy zapotrzebowanie jest takie, że w ciągu najbliższych dwóch lat zgłaszających się nauczycieli będzie więcej niż miejsc. Kursy są płatne. Kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Za większość kursów w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Poznaniu płacą nauczycielom samorządy.

  Komunikacja? Niedostateczny

  Czego najbardziej brakuje nauczycielom? - Może to zabrzmi dziwnie - mówi Aleksandra Gołębiewska, dyrektor WOM - ale najbardziej brakuje im umiejętności komunikacji. Już młody nauczyciel wchodzi do klasy z założeniem, że będzie mówił do uczniów, uczył uczniów. Mniej natomiast myśli o tym, by słuchać uczniów. Przy braku umiejętności komunikacji szwankuje zarówno samo nauczanie, jak i pojawiają się problemy wychowawcze.
  Powodzeniem cieszą się wiec kursy z zakresu psychologii wychowania, umiejętności porozumiewania się, metod aktywizujących ucznia. Osobny blok to wszystkie zagadnienia związane z reformą edukacji i ze zmianą Karty Nauczyciela. Nowy system stopni zawodowych będzie wymagał od awansujących nauczycieli znajomości prawa oświatowego.

  Zarządzanie nauczycielami

  Co chcą wiedzieć dyrektorzy szkół? Jednym z najtrudniejszych dla nich zadań jest praca z zespołem nauczycieli, ale nie taka tradycyjna, tylko oparta na najnowszych osiągnięciach nauki w zarządzaniu ludźmi. Właściwie wszystkie rodzaje doskonalenia rozpoczynają się od... łamania stereotypów w dotychczasowym patrzeniu na własną pracę i na szkołę. Najprędzej dzieje się to na warsztatach, gdzie w praktyce najłatwiej jest zobaczyć własne słabości.

  Bez przypadku

  Różne motywy kierują nauczycielami zgłaszającymi się na kursy. Niektórzy chcą się doskonalić, ale są i tacy, którzy robią to... ze strachu przed zwolnieniem. Wtedy zdarza się, że chcą skończyć jakikolwiek kurs, byle prędko i byle uzyskać upragnione zaświadczenie.
  Od tego roku starający się o kolejny stopień awansu zawodowego nauczyciel będzie musiał przedstawiać swój dorobek zawodowy i plan rozwoju. Kurs będzie więc związany z tymi zamierzeniami i ograniczy się przypadkowe dobory.
  Na ten rok WOM przygotował ofertę ponad 120 kursów.  Niektóre zajęcia dla nauczycieli

  Emisja głosu u nauczyciela
  Psychologiczny aspekt oceniania
  Subiektywne sposoby uczenia się
  Pomoc premedyczna
  Zapobieganie niepowodzeniom szkolnym
  Budowanie zespołów nauczycielskich
  Budowanie własnego programu auczania
  Kinezjologia edukacyjna
  Elementy hatha jogi na wychowaniu fizycznym
  Pokazy sceniczne - edukacja teatralna
  Jak utrzymać dyscyplinę na katechezie?

  Aleksandra Gołębiewska
  dyrektor WOM-u w Poznaniu

  Nie przywiązuje się też u nas zupełnie wagi do osobistych predyspozycji kandydatów do pracy pedagogicznej. Uważam, że to przygotowanie powinno się odbywać w mniejszych grupach, pod okiem mistrza, który zawczasu mógłby po prostu pewne osoby wyeliminować. Na Zachodzie liczne praktyki, a potem coś w rodzaju wolontariatu, kiedy początkujący nauczyciel jest tylko pomocnikiem innego, pozwalają łatwiej ocenić te predyspozycje.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.