Wybierz region

Wybierz miasto

  Łatwiejszy plac manewrowy

  Autor: Piotr MICHALSKI

  2000-06-08, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Za trzy tygodnie zmienią się niektóre przepisy dotyczące egzaminowania kandydatów na kierowców. Ministerstwo Transportu uwzględniło część postulatów instruktorów ośrodków szkolenia kierowców.

  Za trzy tygodnie zmienią się niektóre przepisy dotyczące egzaminowania kandydatów na kierowców. Ministerstwo Transportu uwzględniło część postulatów instruktorów ośrodków szkolenia kierowców. Wciąż jednak kursanci więcej czasu spędzą na ćwiczeniu manewrów na placu niż naukę bezpiecznej jazdy.  - Polska Federacja Stowarzyszeń Szkół Kierowców postulowała do Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej o zwiększenie limitu godzin, które musi wyjeździć kursant. Niestety nasze propozycje nie zostały przyjęte - mówi Zbigniew Ogiński, wiceprezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Szkół Kierowców. - Naszym zdaniem kursant powinien jeździć ok. 25 - 30 godzin. Tymczasem w myśl obowiązujących przepisów w ramach szkolenia praktycznego kursantowi przysługuje 20 godzin jazdy. Ministerstwo jest w tej kwestii nieugięte.


  Ludzie giną na ulicach

  Natomiast patrząc na system szkolenia i egzaminowania kierowców, można sądzić, że najniebezpieczniejszymi miejscami w Polsce są parkingi. Dla około 70 procent kandydatów na kierowców egzamin przy pierwszym podejściu kończy się na placu manewrowym.- Z 20 godzin jazd średnio przynajmniej 8 musimy spędzić z kursantem na ćwiczeniach manewrów na placu. Do tego dochodzi jeszcze wymagany przepisami wyjazd poza teren zabudowany i już niewiele godzin zostaje na szkolenie jazdy w mieście - mówi Zbigniew Ogiński.

  Polska Federacja Stowarzyszeń Szkół Jazdy domagała się od Ministerstwa Transportu zniesienia egzaminu na placu manewrowym w ogóle. Powoływano się przy tym na doświadczenia innych państw. Nie udało się. Na początku lipca tego roku wejdą w życie jedynie kosmetyczne zmiany. Egzaminowany będzie musiał na placu wykonać tylko 3 manewry. Obowiązkową jazdę pasem ruchu do przodu i do tyłu oraz dwa manewry, które wylosuje. - To niewiele zmienia, bo my z kursantem i tak będziemy musieli wyćwiczyć wszystkie manewry - stwierdza Zbigniew Ogiński.


  Jasna gra

  Zmieniają się również przepisy dotyczące oceny egzaminowanego. Każdy kursant, który nie zda egzaminu, dostanie ,,Arkusz przebiegu egzaminu''. Dowie się z niego: kto go egzaminował i jak zostały ocenione poszczególne manewry. - Teraz będzie gra w otwarte karty, a nie jak do tej pory, że nawet nie wiadomo było, kto egzaminował - cieszy się wiceprezes Ogiński.

  1 września zmienią się również samochody egzaminacyjne. Fiata Uno zastąpią Punto II. Dla szkół jazdy to nowy wydatek, ale nie ostatni w najbliższym czasie. Od 1 lipca 2001 egzamin teoretyczny będzie przeprowadzany przy użyciu komputerów. Treningowy zestaw dla kursantów, który każda porządna szkoła będzie musiała kupić to wydatek około 12 tys. złotych.


  Nie daj się nabić w butelkę

  Nie dość, że godzin w czasie kursu jest zbyt mało, to jeszcze niektóre szkoły oszukują kursantów, oferując tańszą naukę, ale zamiast 60-minutowej godziny jazdy, tylko 45-minut. Warto dokładnie sprawdzić każdą ofertę przed zapłaceniem za kurs. Do 30 czerwca każda działająca na rynku szkoła jazdy musi się poddać weryfikacji i otrzymać zezwolenie od starosty powiatowego lub prezydenta miasta na prowadzenie nauki. Dzięki temu firmy, które nie spełniają przepisowych wymogów, mają być wyeliminowane.  Zbigniew Ogiński wiceprezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Szkół Kierowców

  Liczba godzin szkolenia praktycznego został zwiększona w 1992 r. z 18 do 20. Przez osiem lat wiele zmieniło się na polskich drogach. Znalazło to odzwierciedlenie w programach szkolenia i zadaniach egzaminacyjnych. Nie udało się natomiast powiększyć liczby godzin szkolenia praktycznego do 25 - 30 godzin. Wciąż znaczną część zadań praktycznych pochłania plac manewrowy, a ludzie dalej będą ginąć na drogach, a nie na parkingach.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.