Wybierz region

Wybierz miasto

  NARAMOWICE - Gdzie kiedyś była IKEA teraz staną mieszkania

  Autor: Beata Marcińczyk

  2008-01-08, Aktualizacja: 2008-01-08 07:56

  Kto pamięta narodziny poznańskiego handlu wielkopo-wierzchniowego? Kto robił zakupy w pierwszym „małym” sklepie Ikea w Poznaniu? Kto wychodził z papierowymi torbami pełnymi zakupów z marketu ...

  Kto pamięta narodziny poznańskiego handlu wielkopo-wierzchniowego? Kto robił zakupy w pierwszym „małym” sklepie Ikea w Poznaniu? Kto wychodził z papierowymi torbami pełnymi zakupów z marketu Pozperito?

  Czasy narodzin wielkich hal handlowych przy ulicy Karpiej w poznańskich Naramowicach to lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku.
  Może nie aż tak „dawno, dawno temu”, a jednak wielu poznaniaków już tych czasów nie pamięta. A to przecież tam kupowało się eleganckie, ciekawe i niepowtarzalne upominki i drobiazgi do domu. Ikea przy Karpiej w Poznaniu to był przecież drugi sklep koncernu w Polsce (po warszawskim na Ursynowie).
  – Ten sklep powstał w 1991 roku – informuje Aleksandra Sikora, rzeczniczka Ikea. – Miał dwa i pół tysiąca metrów kwadratowych powierzchni. Dysponował pełnym asortymentem – dodaje po konsultacjach ze współpracownikami z dłuższym stażem pracy w firmie.
  Obecnie sklep Ikea w Poznaniu ma ponad 14,5 metrów kwadratowych. Jest to trzecia lokalizacja firmy – po Narmowicach, hali Franowo, po osobną dużą halę między Centrum Handlowym M1 a Centrum Handlowym Franowo.
  Pierwszy sklep przy Karpiej przyciągał tłumy.
  – To był Zachód. Taki przedsmak napływu towarów, które wielu z nas znało tylko z telewizji i opowieści – mówi Iza Stelmaszyk. – Tak jak zakupy w Pozperito. Zupełnie jak na amerykańskich filmach, pakowało się je w wielkie papierowe torby.
  Już wtedy były tu problemy z parkowaniem, szczególnie w okresie przedświątecznym. Ale można było liczyć, że w czasie zakupów chłopcy z wiaderkami umyją auto za jedyne kilka złotych.
  Historia marketu Pozperito kończy się odmiennie niż Ikea, bo w sądzie.
  Nie zmienia to faktu, że właśnie przy Karpiej poznaniacy mieli okazję zasmakować w handlu wielkopowierzchniowym.


  Więcej w dzisiejszym wydaniu Polska Głos Wielkopolski, lub www.prasa24.pl

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)