Wybierz region

Wybierz miasto

  Nie tylko prawa

  Autor: ABO

  2000-09-05, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Człowiek jest podmiotem nie tylko praw, ale i obowiązków. Takie przesłanie wynika z podpisanej przez duchownych i intelektualistów świeckich w Gdańsku Karty Powinności Człowieka.

  Człowiek jest podmiotem nie tylko praw, ale i obowiązków. Takie przesłanie wynika z podpisanej przez duchownych i intelektualistów świeckich w Gdańsku Karty Powinności Człowieka.

  Kartę proklamowano podczas międzynarodowego Święta Człowieka, zorganizowanego przez abpa Tadeusza Gocłowskiego. Oprócz metropolity gdańskiego dokument podpisali m.in. Andrzej Wajda, Jan Nowak-Jeziorański, Janina Ochojska, Norman Davies, Sergiej Kowaliow. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom do Dworu Artusa nie przyjechał natomiast Lech Wałęsa.
  Karta zaznacza, że człowiek ma nie tylko prawa, ale i powinności. ,,Powinności nie przymuszają żadnego człowieka do ich wypełniania, lecz są impulsem moralnym odwołującym się do poczucia solidarności ze wszystkim, co współtworzy dobro tego świata'' - napisali sygnatariusze dokumentu.
  Ludzkie powinności zostały pogrupowane w sześciu obszarach: odpowiedzialność za dobro wspólne, respektowanie sprawiedliwości, działanie w imię prawdy, odpowiedzialność za słowo, szacunek dla życia i natury, dbałość o dobro rodziny. W tych ramach mieszczą się takie postawy jak przeciwstawienie korupcji materialnej i politycznej, właściwe kształtowanie sumienia (by dążyć do poznania prawdy), dbanie o życie od chwili jego poczęcia.
  Karta Praw Człowieka ma być przekazana instytucjom międzynarodowym, w tym ONZ, Radzie Europy, Parlamentowi Europejskiemu oraz Stolicy Apostolskiej.

  Marcin Libicki
  poseł AWS-ZChN

  Z radością i zadowoleniem witam tę deklarację, podpisaną przez prawdziwe autorytety. Uważam, że jest bardzo potrzebna dlatego, że dziś wokół ,,trąbi się'' o prawach człowieka, a niemal nic nie mówi o tym, że ciążą na nim również obowiązki. Tymczasem społeczeństwa zorganizowane tylko na prawach, bez obowiązków, nie mogą dobrze funkcjonować. Uważam jedynie, że deklaracja powinna bardziej nawiązywać do autorytetu wszystkich religii, do głęboko zakorzenionej w naturze ludzkiej potrzebie religijności.

  Piotr Dwornicki
  szef wielkopolskiej Chrześcijańskiej Demokracji III RP

  Karta wylicza sprawy, które wiążą się z człowiekiem wchodzącym w XXI wiek. To w pełni humanistyczny dokument. Trudno powiedzieć, na ile będzie wpływał na kształtowanie postaw ludzi, ale na pewno takie dokumenty powinny być tworzone jako rodzaj wzorca, posłania. Z tego co wiem, Lech Wałęsa nie przybył na podpisanie dokumentu ze względów osobistych. W pełni jednak popiera treść Karty, o czym może świadczyć fakt, iż jego zaplecze brało udział w przygotowywaniu treści dokumentu.

  ks. Paweł Deskur
  Wydział Teologiczny UAM

  Dobrze się stało, że dokument taki powstał tu i teraz. Tu i teraz to znaczy w Gdańsku, na przełomie sierpnia - który nam Polakom kojarzy się z tym, co niesie w sobie słowo solidarność - i września, który niesie wspomnienie okrucieństw hitleryzmu i stalinizmu. Tu i teraz to znaczy w kraju poszukującym od dziesięciu lat własnej drogi, by po upadku socjalizmu nie popełnić jednocześnie błędów kapitalizmu. Znamienne się stało, że tu i teraz grono intelektualistów, a nie polityków zabiegających o tani populizm, tak wyraźnie wskazało, że obok praw istnieją również i powinności obywatelskie. To jeszcze jeden głos potwierdzający, że świat ze swymi globalnymi problemami nie ucieknie od pytania o wartości nadrzędne, wspólne wszystkim narodom. Oby zwłaszcza tu i teraz nie stał się kolejnym głosem wołającego na puszczy.
  Więcej na temat: 

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.