Wybierz region

Wybierz miasto

  Niebezpieczne kąpiele w fontannach

  Autor: MARK

  2000-06-21, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Woda w miejskich fontannach zawiera mikroorganizmy chorobotwórcze szkodliwe dla zdrowia - ostrzegają służby sanitarne. Kąpiele w takich miejscach, bez względu na upały, mogą zakończyć się pobytem w szpitalu.

  Woda w miejskich fontannach zawiera mikroorganizmy chorobotwórcze szkodliwe dla zdrowia - ostrzegają służby sanitarne. Kąpiele w takich miejscach, bez względu na upały, mogą zakończyć się pobytem w szpitalu.  Jeden z naszych czytelników od swojej 4-letniej córki dowiedział się, że podczas wycieczki w przedszkolu, wychowawczyni zezwoliła dzieciom taplać się w fontannie.

  - Woda w fontannie nie jest uzdatniana i filtrowana. To jest woda stojąca, w której znakomicie rozwijają się wszelkie mikroorganizmy także chorobotwórcze. Dlatego nikt zdrowo myślący nie powinien się w niej kąpać, a już na pewno zezwalać na to dzieciom - informowała nas Maria Kledzik, kierownik w Powiatowej Stacji Sanepidu.

  Bakterie dostają się do fontann właśnie poprzez osoby, które zażywają w niej kąpieli. Jeżeli ktoś cierpi na dolegliwości skórne lub dolnych dróg pokarmowych, to z pewnością, bakterie te rozwiną się w wodzie. Dotyczy to także zwierząt, które mogą przenosić owsiki.

  - Gama mikroorganizmów, które mogą przebywać w miejskich fontannach jest bardzo szeroka. Może to być salmonella, gronkowiec, wirusy i pasożyty, a nawet zarazki polio - dodała M. Kledzik.

  Wody w fontannach nie są badane przez żadne służby, gdyż nie ma takiej potrzeby. Nie można zatem powiedzieć, która fontanna jest zanieczyszczona.

  - Należy założyć, że wszystkie niosą jakieś niebezpieczeństwo i unikać kontaktu z taką wodą. Jeżeli jednak nasze dziecko miało styczność z wodą nie należy popadać w panikę, lecz obserwować czy na przykład na skórze wystąpią jakieś objawy - podsumowała M. Kledzik

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.