Wybierz region

Wybierz miasto

  Niewidomy przy komputerze

  Autor: MAJ

  2000-06-27, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Łukasz Kozłowski ze swoim nieodstępnym laptopem demonstruje skalę powiększenia tekstu dyrektorowi HARPO Jarosławowi Urbańskiemu. Łukasz Kozłowski studiuje na Wydziale Edukacyjnym UAM.

  Łukasz Kozłowski ze swoim nieodstępnym laptopem demonstruje skalę powiększenia tekstu dyrektorowi HARPO Jarosławowi Urbańskiemu.  Łukasz Kozłowski studiuje na Wydziale Edukacyjnym UAM. Twierdzi, że tylko komputerowi zawdzięcza możliwość bezproblemowego zdania egzaminu pisemnego. Komputer jest nieprawdopodobną pomocą dla osoby niedowidzącej tak jak ja- mówi.


  Co może oferować ten sprzęt osobom niewidomym i niedowidzącym? Wczoraj w Wyższej Szkole Bankowej rozpoczęła się seria specjalnych kursów komputerowych dla takich osób. WSB daje niepodpłatnie swoje pomieszczenia i sprzęt. Nawiasem mówiąc, jest to jedyna uczelnia, która w całości i za własne pieniądze jest przystosowana dla niepełnosprawnych studentów. Zajęcia prowadzą pracownicy firmy HARPO od 12 lat specjalizującej się w sprzęcie komputerowym dla niewidomych.

  Będziemy uczyć najpopularniejszych aplikacji jak Word i Excel - mówi dyrektor HARPO Jarosław Urbański-ale przy wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania. Na ekranie pojawią się litery nie tylko powiększone-muszą być odpowiednio skontrastowane. Trudno byłoby też odczytywać tekst litera po literze-program więc sam ,,przewija'' tekst na ekranie czy pozwala odnaleźć żądany fragment. Na kursach będzie też można nauczyć się korzystania z Auto-Lektora, pierwszego polskiego urządzenia do czytania pisma drukowanego. Zostało ono zaprojektowane i wdrożone przez HARPO. Dzięki Auto-Lektorowi komputer ,,rozmawia'' z użytkownikiem i to w kilku językach.

  Łukasz Kozłowski liczy, że na kursie nauczy się obsługi Internetu. Jest to mu potrzebne, ponieważ pisze pracę o śmiałym temacie.. Erotyzm osób niewidomych. W Polsce nikt nie poruszał tego tematu, a więc musi siegnąć do zagranicznych źródeł. Z jego niepełnosprawnych kolegów tylko dwójka dobrnęła do ostatniego etapu studiów.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.