Wybierz region

Wybierz miasto

  Nowotomyski wiklinowy gigant

  Autor: Mirek KOZŁOWSKI

  2000-09-01, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  8,06 x 17,27 x 9,46 metra to oficjalne wymiary wiklinowego kosza-giganta, wyplecionego przez nowotomyskich plecionkarzy w ciągu zaledwie trzech dni. Kosz ma szansę trafić do Księgi Rekordów Guinnessa jako największa ...

  8,06 x 17,27 x 9,46 metra to oficjalne wymiary wiklinowego kosza-giganta, wyplecionego przez nowotomyskich plecionkarzy w ciągu zaledwie trzech dni. Kosz ma szansę trafić do Księgi Rekordów Guinnessa jako największa budowla tego typu na świecie.

  Na pomysł zbudowania w Nowym Tomyślu, od pokoleń słynącego z wikliniarstwa, wiklinowego giganta wpadła kilka lat temu Maria Gawron, plastyczka z miejscowego ośrodka kultury. Projekt wykonał poznański artysta plastyk Jędrzej Stępak, a ideę takiej formy zapromowania miasta i wikliniarstwa podchwycili właściciele kilkunastu miejscowych zakładów, którzy postanowili nieodpłatnie dostarczyć materiał i wziąć udział w wyplataniu rekordzisty. Prace trwały trzy dni bez przerwy... i udało się.
  Co prawda na certyfikat Guinnessa trzeba będzie jeszcze poczekać prawdopodobnie kilka miesięcy, jednak już dziś wiadomo, że nowotomyski kosz jest zarówno pod względem wysokości, szerokości jak i długości - większy od dotychczasowego rekordzisty z Ohio w Stanach Zjednoczonych o ponad 2 metry.
  Termin budowy nie był przypadkowy, bowiem właśnie przy tym koszu w przyszły piątek rozpocznie się tegoroczne, milenijne święto miasta, Jarmark Chmielo-Wikliniarski, który potrwa do niedzieli 10 września. Patronat nad całą imprezą sprawuje od kilku już lat ,,Gazeta Poznańska'' i tygodnik ,,Dzień".

  fot: Wyplatanie giganta zajęło trzy dni.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.