Wybierz region

Wybierz miasto

  Obowiązkowa pieczątka w dowodzie

  Autor: Piotr Michalski

  2000-09-06, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Po co obywatelowi meldunek? Żeby władza wiedziała, gdzie go znaleźć. Znaczny procent mieszkańców Poznania obowiązku meldunkowego nie dopełnia. Ilu ich jest? Nie wiadomo, bo się nie zameldowali.

  Po co obywatelowi meldunek? Żeby władza wiedziała, gdzie go znaleźć. Znaczny procent mieszkańców Poznania obowiązku meldunkowego nie dopełnia. Ilu ich jest? Nie wiadomo, bo się nie zameldowali.

  Codzienne gazety są pełne ofert wynajmu mieszkań. Korzystamy z jednej z nich.
  - Ale czy będą mógł się zameldować? - pytamy po ustaleniu ceny.
  - Nie ma mowy - odpowiada właścicielka. - Ja problemów nie potrzebuję.
  - Bardzo rzadko pojawiają się oferty z możliwością zameldowania - słyszymy w jednym z poznańskich biur wynajmu mieszkań.

  Czas: cztery dni

  Zgodnie z przepisami najpóźniej w czwartym dniu pobytu w nowym miejscu trzeba się zameldować. Obowiązek pozostaje fikcją, bo nawet przyjeżdżając z tygodniową wizytą do rodziny, powinniśmy odnotować ten fakt w ewidencji ludności. Nikt tego nie robi.
  R. przyjechał do Poznania na studia, osiem lat temu. Od początku wynajmuje mieszkanie. Zdążył zostać magistrem i założyć rodzinę. Dostał ciekawą pracę. Zarabia dobrze, ale jeszcze nie stać go na zakup własnego mieszkania. Wynajmuje, ale właściciel nie godzi się na zameldowanie. Do niedawna R. się tym nie przejmował. Dwa miesiące temu przy kontroli policyjnej wyszło na jaw, że nie dopełnił obowiązku meldunkowego Za wykroczenie ma stanąć przed kolegium. Grozi mu grzywna do 5 tys. zł.

  Mandaty i kolegia

  Przez 6 miesięcy tego roku poznańska policja skierowała 8 wniosków do kolegiów i nałożyła 310 mandatów dotyczących obowiązku meldunkowego i przepisów o dowodach osobistych.
  - Większość z tych spraw dotyczy jednak niedopełnienia obowiązku meldunkowego - wyjaśnia nadkomisarz Andrzej Borowiak, rzecznik komendanta miejskiego policji w Poznaniu.
  Brak zameldowania oznacza również kłopoty przy korzystaniu z usług medycznych i udziale w wyborach.

  Meldunek i zdrowie

  - Nie zameldowanie, ale miejsce zamieszkania decyduje o przynależności do kasy chorych - dowiadujemy się w Wielkopolskiej Regionalnej Kasie Chorych. Jeżeli osoba niezameldowana chce korzystać z usług medycznych w Poznaniu, musi złożyć wniosek o zmianę kasy i zostanie przepisana do ubezpieczalni właściwej dla aktualnego miejsca zamieszkania.

  Na liście wyborców

  Każdy obywatel umieszczony jest w rejestrze wyborców zgodnie z miejscem zameldowania. Żeby głosować w innym mieście, musi ze swojego urzędu gminy pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim dokumentem może się zgłosić do każdej komisji wyborczej w kraju. Zaświadczenie ważne jest tylko na jeden raz. Przed kolejnym wyborami trzeba pobrać je ponownie. Innym wyjściem jest złożeniem wniosku do prezydenta miasta, w którym zamieszkujemy, z prośbą o wpis do rejestru wyborców. Wtedy urzędnicy sami dokonują zmian na stałe. Jednak składając taki wniosek, trzeba wykazać, że stale zamieszkuje się w innym niż zameldowania miejscu. W ten sposób przyznajemy się jednocześnie do niedopełnienia obywatelskiego obowiązku.

  Za dużo problemów

  Dlaczego właściciele mieszkań chętnie je wynajmują, a nie godzą się na zameldowanie najemcy? Bo o ile zameldować jest stosunkowo łatwo, to wymeldować już znacznie trudniej. Trzeba bowiem wykazać, że dana osoba nie przebywa w miejscu zameldowania i nie ma żadnych praw własności do lokalu Procedura administracyjna może trwać nawet kilka miesięcy.

  nadkomisarz Andrzej Borowiak
  rzecznik KMP w Poznaniu

  Najczęściej fakt niedopełnienia obowiązku meldunkowego ujawniają dzielnicowi w ramach swojej pracy. Zdarza się to również podczas policyjnych interwencji spowodowanych skargami na zakłócanie porządku publicznego. Okazuje się np., że kilku studentów urządza sobie imprezę w wynajętym mieszkaniu, w którym żaden z nich nie jest zameldowany.

  Aby się zameldować?

  W lokalu komunalnym: na pobyt czasowy wystarczy zgoda głównego najemcy, na stałe - trzeba uzyskać zgodę wydziału gospodarującego mieszkaniami komunalnymi w UM.

  W domku jednorodzinnym: potrzebna jest zgoda właściciela.

  W mieszkaniu spółdzielczym: fakt zameldowania nowej osoby trzeba zgłosić Radzie Nadzorczej spółdzielni.


  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.