Wybierz region

Wybierz miasto

  Odwołanie w stylu pampersów III Rzeczypospolitej

  Autor: Marek Zaradniak

  2000-09-03, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski odwołał wczoraj dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu Konstantego Kalinowskiego. Ministerstwo opublikowało w związku z odwołaniem prof.

  Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski odwołał wczoraj dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu Konstantego Kalinowskiego.

  Ministerstwo opublikowało w związku z odwołaniem prof. Kalinowskiego oświadczenie, w którym swoją decyzję tłumaczy paraliżem placówki z powodu trwającego od trzech lat konfliktu między dyrektorem K. Kalinowskim a pracownikami.
  W tej sytuacji wobec konieczności zapewnienia sprawnego funkcjonowania instytucji podjęta decyzja jest, zdaniem ministra, jedyną szansą uzdrowienia sytuacji.
  Rzecznik prasowy ministerstwa Klaudiusz Kryczka poinformował, że nowy dyrektor zostanie wyłoniony w drodze konkursu. Kiedy? - Gdy tylko to będzie możliwe. Nie potwierdził pogłosek jakoby na stanowisko w Poznaniu szykował się któryś z aktualnych wiceministrów.
  Prof. Konstanty Kalinowski powiedział Gazecie Poznańskiej, że odwołano go w stylu pampersów III Rzeczypospolitej. Minister Ujazdowski chodził po korytarzu i nie miał czasu na rozmowę. Dymisję wręczył profesorowi urzędnik niższej rangi.

  Andrzej Woziński
  zastępca dyrektora Muzeum Narodowego do spraw naukowych

  To jest skandal. Nie było żadnych podstaw do zwolnienia. Zwolniono człowieka, za którego to muzeum święciło największe sukcesy. Prof. Kalinowski jest prezesem Polskiego Komitetu ICOM, jako jedyny z Polaków jest członkiem Rady Naukowej Germanische Museum w Norymberdze. Sprawa jest tym bardziej paradoksalna, że w tym roku w maju minister przyznał cztery nagrody za ubiegłoroczne wydarzenia muzealne. Minister Ujazdowski nie zbadał sprawy. Ani razu nie pofatygował się do Poznania. Znał całą rzecz z drugiej, a może nawet z trzeciej ręki. Wiceminister Stanisław Żurowski, który wręczył dymisję, także ostatnio nie bywał w Poznaniu. Jeśli minister miał się czymś sugerować, to tylko opinią Rady Muzeum, bo byłaby to opinia miarodajna.

  Konstanty Kalinowski
  odwołany dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu

  Minister nie znalazł żadnych zarzutów merytorycznych. Odwołał mnie tylko na podstawie opinii kilku członków KZ NSZZ ,,Solidarność''. Moi następcy staną przed tymi samymi problemami. W muzeum nie było żadnego konfliktu. Ja po prostu wymagałem pracy. Dlatego najpierw obrzucano mnie błotem, a potem dostałem kopniaka. Co dalej, to moja prywatna sprawa. Jestem profesorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Mam z czego żyć.

  Tadeusz Grabski
  przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ ,,Solidarność'' Muzeum Narodowego

  Opiniowaliśmy zwolnienie profesora Kalinowskiego, a przyczyn tego było bardzo wiele. Stosunki międzyludzkie nie układały się w muzeum najlepiej. Dopiero w sierpniu prof. Kalinowski dał nam podwyżki, podczas gdy w innych muzeach były one już wcześniej. Od ponad roku w gmachu głównym nie ma galerii malarstwa polskiego. Nasze niezadowolenie budzi też i to, że nowe skrzydlo gmachu głównego nie zostało zbudowane zgodnie z prawem autorskim.

  Jadwiga Rotnicka
  przewodnicząca Rady Muzeum

  Cała sprawa wywołuje spore zamieszanie. Nie wiadomo kto będzie kierował muzeum i co będzie z otwarciem nowego gmachu. 11 sierpnia wystosowałam list do ministra Ujazdowskiego, ale nie raczył odpowiedzieć ani na tak, ani na nie. Odwołanie dyrektora Kalinowskiego jest zaskoczeniem, ponieważ nie było symptomów o złej pracy muzeum pod jego kierownictwem. Prawdopodobnie spotkamy się w tej sprawie 9 września i zajmiemy stanowisko.

  Jan Sandorski
  profesor UAM
  prawnik

  członek Rady Muzeum

  Ta sprawa nas zbulwersowała. Cała procedura odwołania profesora Kalinowskiego jest wyjątkowo nieładna. Minister nas o niczym nie poinformował, nie zasięgnął naszej opinii, chociaż to on nas mianował do składu Rady Muzeum. Prawdopodobnie spotkamy się w tej sprawie w następną sobotę.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.