Wybierz region

Wybierz miasto

  PARK SOŁACKI - Kontrowersje wokół rzeźby "Dwóch kobiet"

  Autor: Katarzyna Fertsch, Beata Marcińczyk

  2009-03-08, Aktualizacja: 2009-03-09 07:25

  Na terenie parku Sołackiego stanęła rzeźba "Dwie kobiety" autorstwa Sylwestra Ambroziaka. To część akcji Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, które chce zrealizować w Poznaniu między innymi instalację ...

  Na terenie parku Sołackiego stanęła rzeźba "Dwie kobiety" autorstwa Sylwestra Ambroziaka. To część akcji Wielkopolskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, które chce zrealizować w Poznaniu między innymi instalację prof. Jana Berdyszaka na ulicy Święty Marcin, konstrukcję Jarosława Kozakiewicza w parku Drwęskich i sezonowy Park Rzeźby.

  Jednak rzeźba "Dwie kobiety" wzbudza wiele kontrowersji wśród poznaniaków. Mieszkańcy miasta uważają, że nie przystaje ona do charakteru parku. Jedni mówią, że po prostu jest brzydka. Inni, że nieprzyzwoita. Jeszcze inni sugerują, że obok powinna stanąć tablica z wyjaśnieniem, kim jest jej autor i co przedstawia.

  – Dla mnie to nie jest sztuka, ale może po prostu się nie znam – mówi Henryk Sokołowski, który niemal codziennie spaceruje po parku. – Myślę, że to nawet jest obrzydliwe. To nie znaczy, że straszny jest sam akt, jeżeli rzeźba właśnie coś takiego przedstawia. Straszne są twarze tych kobiet. Jakby z kosmosu. Może te kobiety są z Marsa, a nie z Wenus? – żartuje.

  – To jest po prostu brzydkie – uważa pani Katarzyna, inna spacerowiczka. Mieszkańcy Poznania zaczęli zbierać podpisy pod wnioskiem o usunięcie rzeźby z parku. Obawiają się też, że mogłoby w tym miejscu stanąć więcej podobnych dzieł.

  – Takie artystyczne wypociny powinny staną w jakiejś galerii, a nie w parku Sołackim, który ma swój charakter – twierdzi Danuta Kańska, przewodnicząca rady osiedla Sołacz. – Może jestem tradycjonalistką, ale uważam, że ludziom nie powinno się przyprawiać zwierzęcych głów. Tym bardziej, jeśli są to głowy małp.


  Więcej w dzisiejszym wydaniu Polska Głos Wielkopolski, lub www.prasa24.pl

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)