Wybierz region

Wybierz miasto

  Po 33 latach odkrywka Pątnów kończy działalność

  Autor: MJ

  2001-07-17, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Dziś oficjalnie zakończy działalność odkrywka Pątnów KWB Konin SA. Zdejmowanie nadkładu rozpoczęto w niej w roku 1958. Pierwszy węgiel wydobyto w cztery lata później.

  Dziś oficjalnie zakończy działalność odkrywka Pątnów KWB Konin SA. Zdejmowanie nadkładu rozpoczęto w niej w roku 1958. Pierwszy węgiel wydobyto w cztery lata później.  Była jedną z największych odkrywek kopalni Konin, na której górnicy wypróbowali szereg unikatowych technik wydobywczych, w praktyce – w latach 1974-78 – przeżyli zmianę transportu urobku z kołowego na taśmowy.

  W końcowej części wyrobiska Pątnowa powstanie zbiornik wodny o powierzchni 350 ha i głębokości do 50 metrów. A we wsi Dąbrowa stanie kamień upamiętniający odkrywkę z tablicą, którą fundowała załoga. Górnicy z ostatniej załogi Pątnowa otrzymają dziś specjalne adresy gratulacyjne.

  Także dziś uroczyście obchodzone będzie 30-lecie istnienia odkrywki Jóźwin. Powstała ona dokładnie 17 lipca 1971 roku, z ostatniego pola odkrywki Pątnów. To tu właśnie górnicy natrafili na gytie – półpłynną postać węgla brunatnego. Do jej wydobycia zmienili czeparki koparek tak, by odsączała się z węgla woda. Z tej odkrywki wydobyto już także mln ton paliwa, które trafia do konińskich elektrowni.

  Historię obu odkrywek zna wielu górników. Jednym z tych, którzy wiedzą o nich najwięcej jest Zygmunt Kowalczykiewicz, który napisał o nich kilka książek. Dziś będzie w gronie tych, którzy na pewno z sentymentem będą żegnać odkrywkę Pątnów i radością świętować 30-lecie Jóźwina. A już za 2-3 lata konińscy górnicy będą mieli powód do radości, gdy ruszy najmłodsze dziecko KWB Konin SA – odkrywka Drzewce koło Kramska.
  Więcej na temat: 

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)