Wybierz region

Wybierz miasto

  Po sześciu transfuzjach wcześniak uratowany

  Autor: D

  2000-08-25, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Ten wcześniak z konfliktem serologicznym nie miał szans przeżycia. Znajdował się na granicy życia i śmierci. Mimo złych rokowań, poznańscy neonatolodzy uratowali dziewczynkę. Dziewczynka przyszła na świat 21 czerwca.

  Ten wcześniak z konfliktem serologicznym nie miał szans przeżycia. Znajdował się na granicy życia i śmierci. Mimo złych rokowań, poznańscy neonatolodzy uratowali dziewczynkę.

  Dziewczynka przyszła na świat 21 czerwca. Już w czasie ciąży dwukrotnie zastosowano transfuzję dopłodową, ratując w ten sposób zdrowie kilkumiesięcznego płodu, którego grupa krwi była inna niż matki. Kobieta, przywieziona z woj. lubuskiego, trafiła prosto na oddział położniczy Kliniki przy ul. Polnej w Poznaniu. Stan dziecka był tak zły, że natychmiast znalazło się na intensywnej terapii w Klinice Neonatologii.

  Walka o życie

  - Był to przypadek wcześniaka o najcięższej postaci choroby hemolitycznej. Dziecko ważyło 1350 g, było sztucznie wentylowane... - wspomina dr med. Bogumiła Stroińska, lekarz prowadzący w poznańskiej Klinice Neonatologii.
  Dla ratowania życia otrzymał aż sześć transfuzji krwi, co jest swoistym rekordem w całej Klinice, do której trafiają najcięższe przypadki. Gdyby dziecko urodziło się w jakimkolwiek innym szpitalu w Wielkopolsce lub w woj. Lubuskim, nie miałoby najmniejszych szans przeżycia. Na to po prostu nie ma tam warunków, sprzętu, ani lekarzy specjalistów. Kiedy kryzys minął, dziewczynka znalazła się na oddziale opieki ciągłej - ,,na tyciu''. Maleństwu ważącemu niewiele ponad kilogram powoli, ale systemtycznie przybywało na wadze. Każdy gram cieszył opiekunów w białych fartuchach.

  Po niedzieli do domu

  Dzisiaj mała lubuszanka waży już 1960 g. Dr B. Stoińska określa jej stan jako bardzo dobry. Pielęgniarki z dumą pokazują noworodka, który opuścił już inkubator i ,,zamieszkał'' w zwykłym, szpitalnym łóżeczku.
  Dzisiaj mija 65 dni od dnia, gdy kruszyna ujrzała świat w Klinice. Dzielnie pije mleko ze smoczka, robi kwaśne miny, uśmiecha się przez sen. Po niedzieli opuści lekarzy i pojedzie do domu niedaleko Świebodzina. Mama już przygotowała łóżeczko na jej powitanie.

  Dr Bogumiła Stoińska
  lekarz prowadzący w Klinice Neonatologii przy ul. Polnej w Poznaniu

  Każda kobieta musi znać swoją grupę krwi. Ta z grupą Rh ,,minus''powinna być przez cały czas ciąży pod obserwacją. Jeżeli nie zostanie u niej zastosowana w odpowiednim czasie immunoprofilaktyka, dochodzi do serologicznego konfliktu.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.