Wybierz region

Wybierz miasto

  Pociągi Euro-City pojadą bez prądu

  Autor: MARK

  2000-06-06, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  fot: Od jutra pociągi City będą jeździły planowo opóźnione. Jeżeli dzisiaj na konto Energetyki Poznańskiej nie wpłynie ponad 4 mln złotych, to jutro Polskie Koleje Państwowe zostaną pozbawione prądu na ...

  fot: Od jutra pociągi City będą jeździły planowo opóźnione.

  Jeżeli dzisiaj na konto Energetyki Poznańskiej nie wpłynie ponad 4 mln złotych, to jutro Polskie Koleje Państwowe zostaną pozbawione prądu na podpoznańskiej nitce trasy Moskwa-Berlin. Wczoraj w PKP w Poznaniu obradował już sztab kryzysowy.  Po trasie E-20 zwanej ,,luksusową'', na której może zabraknąć prądu, jeżdżą klimatyzowane pociągi dalekobieżne: Inter-City, Euro-City i Expressy, będące jedyną chlubą polskich Kolei. Kolej już organizuje dla nich lokomotywy spalinowe.


  Byliśmy zbyt elastyczni
  - Pod koniec maja dług PKP wobec Energetyki wynosił 10 mln zł. Zagroziliśmy, że jeżeli nie zostanie on zredukowany, to wyłączymy prąd na 6 podstacjach. Już kilka tygodni temu zrobiliśmy to na Franowie, ale bez skutku - poinformował nas Jarosław Błotny, dyrektor biura promocji i informacji Energetyki Poznańskiej. - 31 maja kolej przelała na nasze konto 2,4 mln zł. Dług wyniósł 7,7 mln, ale to nas nie zadawala i oczekujemy, że dług zostanie zredukowany do 3 mln zł.
  Kolej musiałaby zatem wpłacić dzisiaj jeszcze ponad 4 mln złotych. Przypomnijmy, że Wodociągi poznańskie po odłączeniu wody czekały na zapłacenie 300 tysięcy zł długu pięć dni.
  - Czynimy starania, aby pasażerowie Kolei nie odczuli niedogodności związanych z ewentualnym odłączeniem prądu - tłumaczył Roman Hajdrowski, rzecznik prasowy PKP.
  - To znaczy, że pogodziliście się już z faktem jego odłączenia? - pytaliśmy.
  - Przyznam, że to nie nowość, że dostawca mediów grozi Kolejom ich wyłączeniem - stwierdził R. Hajdrowski. Jego zdaniem nie było jednak jeszcze takiej sytuacji, aby Energetyka wyłączyła prąd na tak newralgicznej trasie.
  - I tak byliśmy bardzo wyrozumiali czekając wiele miesięcy na spłatę zadłużenia. Byliśmy nawet bardzo elastyczni. Takie zaległości grożą jednak stabilności naszej firmy - dodał J. Błotny. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Kolej na pewno wymaganej kwoty nie dostarczy.


  To jest precedens
  Wczoraj w poznańskim okręgu PKP debatował sztab kryzysowy. Zebrano specjalistów, którzy mieli uzgodnić, jak pociągi mogą jeździć bez prądu.
  - Istnieją dwa wyjścia awaryjne: do podstacji bez prądu ciągniemy prąd z innej linii lub skład jest przeciągany przez lokomotywę spalinową. Mam nadzieję, że na trasie Moskwa-Berlin pod Poznaniem jest możliwość podciągnięcia prądu - mówił R. Hajdrowski.
  - No niestety, nie można tam podciągnąć prądu. Już rozważamy ile lokomotyw spalinowych zostanie uruchomionych 7 czerwca - poinformował nas Jan Czerniak, dyrektor Elektroenergetyki Kolejowej PKP w Poznaniu. Jego zdaniem opóźnienia na trasie Warszawa-Berlin mogą wynieść maksymalnie pół godziny.
  - Jeżeli prąd zniknie na wszystkich 6 podstacjach, to będzie to precedens w kraju. Nigdy bowiem nie zabrakło energii na tak długim i newralgicznym odcinku - podsumował J. Czerniak.  Roman Hajdrowski
  rzecznik PKP w Warszawie
  Dla nas nie jest nową sytuacja, że dostawca mediów grozi ich wyłączeniem z powodu zaległości płatniczych. Możemy zrobić jedynie tyle, aby nie odczuli tego pasażerowie.


  Plan kryzysowy PKP:
  Skład międzynarodowy podjeżdża do odcinka bez prądu
  zostaje odłączona lokomotywa elektryczna
  w ciągu 10-15 minut przyłączona zostaje spalinowa
  pociąg dojeżdża do trakcji zelektryfikowanej
  z powrotem podłączenie lokomotywy elektrycznej
  Czas obydwu operacji i opóźnienia: 20-30 minut


  Jak to zrobiły Wodociągi?
  Zażądały wpłaty 1/3 długu, czyli 300 tys. zł
  25 maja odcięły dopływ wody na Dworcu Głównym
  Sanepid zamknął dworcowe toalety
  pięć dni później na koncie PWiK pojawił się przelew

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.