Wybierz region

Wybierz miasto

  PÓŁWIEJSKA - Mieczysław Gryza wziął w posiadanie niebo nad deptakiem

  Autor: Filip Springer

  2007-08-13, Aktualizacja: 2007-08-13 09:56

  Na rozpiętej nad głowami przechodniów stalowej lince balansował już dyrygent, Stary Marych i Mały Książę. Ten ostatni spadł na ziemię i mocno się potłukł.

  Na rozpiętej nad głowami przechodniów stalowej lince balansował już dyrygent, Stary Marych i Mały Książę. Ten ostatni spadł na ziemię i mocno się potłukł. – Anioł przelatywał i go strącił – mówi Mietal, autor figurki.

  Efekt kolizji z aniołem: złamana ręka, zmiażdżona miednica i co najważniejsze – utrata głowy.
  – Dużo musiałem się napracować, żeby przywrócić Małego Księcia do jego pierwotnej postaci. W końcu polutowałem, pospawałem i mógł wrócić nad deptak – wspomina Mieczysław Gryza, poznański rzeźbiarz zajmujący się obróbką metalu. – Dlatego Mietal – wyjaśnia swój pseudonim.
  Na pomysł umieszczenia nad deptakiem pierwszej figurki wpadł ponad dwa lata temu. Jako pierwszy na stalowej lince balansował dyrygent.
  – Tak żeby kierował ruchem na ulicy, wprowadził trochę harmonii i porządku – mówił wtedy artysta. Dyrygent spełnił swoje zadanie i po kilku miesiącach trafił do... Brukseli. – Mam tam kolegę dyrygenta, pomyślałem, że figurka to dobry pomysł na prezent. Teraz dyryguje ruchem nad jedną z brukselskich uliczek – śmieje się rzeźbiarz.
  Tymczasem miejsce dyrygenta zajął Stary Marych. Wisiał z teką i rowerem, kurczowo trzymając się stalowej linki. Dlaczego wisiał?
  – Bo jak zobaczył, co się na tej ulicy wyrabia, to aż spadł z roweru – dodaje Mietal. W sprawie dyndającej nad głowami przechodniów figurki otrzymywał dramatyczne e-maile.
  – Ludzie pisali, że trzeba go ratować, że należy mu pomóc. Nie chcieli, by spadł na ziemię.

  Więcej w dzisiejszym wydaniu Głosu Wielkopolskiego lub www.prasa24.pl

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)