Wybierz region

Wybierz miasto

  Poznaniacy znaleźli Nel

  Autor: Kamilla PLACKO-WOZIŃSKA

  2000-06-27, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Staś, czyli Adam Fidusiewicz, i Nel - Karolina Sawka, córka znanego rysownika, wraz z ekipą filmową odlatują jutro do Republiki Południowej Afryki na plan ,,W pustyni i w puszczy''.

  Staś, czyli Adam Fidusiewicz, i Nel - Karolina Sawka, córka znanego rysownika, wraz z ekipą filmową odlatują jutro do Republiki Południowej Afryki na plan ,,W pustyni i w puszczy''.


  - To, że Karolina zagra w filmie, jest zasługą poznaniaków - powiedział nam stały współpracownik ,,Gazety Poznańskiej'' Henryk Sawka. - Nie planowaliśmy żadnej kariery, nie zgłaszała się na castingi. Gdy producentowi, Waldemarowi Dzikiemu, nie udało się znaleźć odtwórców głównych ról, zaczął rozpytywać po znajomych. Tak dotarł do Eli Bednarskiej czyli ,,Rudej'', szefowej poznańskiego domu kultury ,,Pod Lipami'' i znanego plastyka Wojtka Mullera. Właśnie oni wskazali na naszą córkę.


  Nel tańczy i rysuje

  Producenci poprosili więc Sawków o przysłanie zdjęć pociechy. Przyznają, że mieli sporo wątpliwości, zgodzili się jednak, głównie z ciekawości. Karolina dostała rolę.

  Dziewczynka ma 8 lat, mieszka w Szczecinie, skończyła właśnie II klasę. Uczy się tańca, recytuje i, po tacie, lubi rysować. Tak zapaliła się do roli Nel, że zna już na pamięć nie tylko swoje kwestie. Zrobiła też rysunki do wielu scen. Czyżby więc w domu Sawków wyrosła filmowa gwiazda?

  - Będę robił wszystko, żeby nie - wyznał ojciec. - Po ,,W pustyni i w puszczy'' zakończy swoją karierę i będzie się uczyć aż do matury. Co wybierze później, nie wiadomo...


  Staś blisko teatru

  W rolę Stasia wcieli się 15-letni Adam Fidusiewicz z Warszawy. Jego rodzice prowadzą szkółkę aktorską dla młodzieży i współpracują z Teatrem Buffo. Adam od dziecka jeździł więc na organizowane przez rodziców warsztaty artystyczne. Miał też zagrać Piotrusia Pana w spektaklu Janusza Józefowicza, ale... urósł o 15 centymetrów i do tej roli już się nie nadaje. Reżyser zaproponował mu jednak postać Indianina.

  Na przesłuchania do filmu trafił przypadkowo. Producenci we wszystkich teatrach pytali o chłopca, przypominającego Sienkiewiczowskiego Stasia Tarkowskiego. W Teatrze Buffo polecono im Adama.
  Poznańskie wątki

  Scenariusz, na podstawie książki Henryka Sienkiewicza ,,W pustyni i w puszczy'' napisał poznaniak, znany reżyser i scenarzysta filmowy i teatralny Andrzej Maleszka.

  Inny poznaniak, Wiesław Kot z tygodnika ,,Wprost'', pisze książkę, której wydanie towarzyszyło będzie premierze filmu ,,W pustyni i w puszczy - fakty i mity''.  ,,W pustyni i w puszczy''

  Budżet filmu:

  3, 85 mln dolarów

  Reżyser: Maciej Dutkiewicz Scenariusz:

  Andrzej Maleszka

  Zdjęcia: Paul Gilpen (RPA) Aktorzy: m.in. Joanna Szczepkowska, Artur Żmijewski, Piotr Machalica, Krzysztof Kowalewski

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.