Wybierz region

Wybierz miasto

  Poznański porządek w stolicy

  Autor: ROM, PMK, ABO

  2000-06-13, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  fot: Od lewej Longin Komołowski, Jarosław Bauc, Lech Kaczyński, premier Jerzy Buzek i nowo mianowani członkowie Rady Ministrów: Tomasz Widzyk, Teresa Kamińska, szefowa doradców premiera oraz Maciej Musiał, szef ...

  fot: Od lewej Longin Komołowski, Jarosław Bauc, Lech Kaczyński, premier Jerzy Buzek i nowo mianowani członkowie Rady Ministrów: Tomasz Widzyk, Teresa Kamińska, szefowa doradców premiera oraz Maciej Musiał, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.


  Jerzy Buzek powołał wczoraj wojewodę wielkopolskiego Macieja Musiała na stanowisko szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wraz z Teresą Kamińską - nową szefową zespołu doradców premiera, staną się najbliższymi współpracownikami Jerzego Buzka. Wielkopolski Urząd Wojewódzki czekają duże zmiany kadrowe.  Nareszcie premier będzie miał obok siebie osoby, które dobrze zna i którym ufa. Nie jest tajemnicą, że zarówno Maciej Musiał jak i Teresa Kamińska są postaciami, które premier nie oglądając się na polityków sam sobie dobrał. Premier zna Macieja Musiała od lat i niewątpliwie dokonał osobistego wyboru. Wczoraj wymieniając jego zalety podkreślał, iż jest on bezpartyjny i ma doświadczenie urzędnicze. Musiał będzie z pewnością lojalnym współpracownikiem, gdyż jest zafascynowany osobowością premiera. Wczoraj deklarował, że kierowana przez niego Kancelaria przede wszystkim będzie pomagać premierowi w realizacji jego celów, pracując tak sprawnie, jak to jest możliwe. Maciej Musiał zajął miejsce Jerzego Widzyka, który został ministrem transportu.


  Poznański porządek

  W zreformowanej strukturze Kancelarii potrzebna jest dyscyplina. Powszechnie uważa się, że w gmachu przy Alejach Ujazdowskich panuje chaos i marazm. Od pewnego czasu wszyscy się boją i nikt nic nie wie. Kancelaria ma stracić charakter politycznego zaplecza szefa rządu, stając się ciałem usługowym dla premiera. Cała struktura ma być bardziej podporządkowana jego oczekiwaniom. W strukturze urzędu pozostaną pełnomocnicy rządu. Gdy formowano rząd Buzka, pomysłem na silny gabinet miała być silna kancelaria, a jej szef zyskał rangę ministra-członka Rady Ministrów. Wówczas gigantycznie rozbudowano struktury kancelarii (siedmiu sekretarzy stanu i czterech podsekretarzy). To powoli się zmienia.


  Kto wojewodą?

  Nie ma żadnych przepisów prawnych zmuszających Macieja Musiała do rezygnacji z funkcji wojewody wielkopolskiego. Tym niemniej dla reprezentantów środowisk politycznych jest to oczywiste. Jak się wydaje Stanisław Tamm, obecny wicewojewoda wielkopolski, jest najpoważniejszym kandydatem na następcę Macieja Musiała. Reprezentował on wczoraj nasze województwo podczas warszawskiej narady wojewodów.

  - Wicewojewoda Stanisław Tamm pojawia się w gronie kandydatów na nowego wojewodę wielkopolskiego - mówi Tomasz Witkowski, członek prezydium Rady Regionalnej RS AWS. Jego zdaniem jednym z głównych atutów Stanisława Tamma jest jego dotychczasowe doświadczenie:

  - Był wojewodą konińskim, teraz jest wicewojewodą wielkopolskim. Wśród kandydatów wymienia się też lidera SKL prof. Piotra Buczkowskiego, który wczoraj w rozmowie z ,,Gazetą'' zaprzeczył, jakoby interesowała go ta funkcja.

  Wczoraj o kandydacie lub kandydatach na stanowisko wojewody wielkopolskiego dyskutowali członkowie prezydium Rady Regionalnej RS AWS.


  Co z wicewojewodą z UW?

  Uchwała Unii Wolności mówiła o tym, że koalicję opuszczają ministrowie z UW, a podsekretarze stanu i wicewojewodowie oddają się do dyspozycji premiera. Jest to o tyle dziwnie sformułowane, że wicewojewodowie są cały czas w dyspozycji premiera. Wczoraj pierwszy wicewojewoda wielkopolski Jerzy Stępień pod nieobecność i Musiała i Tamma godnie sprawował funkcję gospodarza województwa, towarzysząc prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu i wicepremierowi Januszowi Steinhoffowi w zwiedzaniu targów.

  W najbliższych dniach czekają nas szybkie decyzje premiera także w kwestii obsady stanowisk wielkopolskich wojewodów.


  Nowy wojewoda?

  Stanisław Tamm jest absolwentem Politechniki Poznańskiej, magistrem inżynierem mechanikiem. W 1990 roku ukończył studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (ekonomika przedsiębiorstwa w gospodarce rynkowej). Pracował w Zakładach Rowerowych ,,ROMET" w Wałczu, a później w Kopalni Węgla Brunatnego w Koninie. W latach 1991-1997 był wicewojewodą, a następnie wojewodą konińskim Od 30.03.1999 r. jest II wicewojewodą wielkopolskim.


  Opinie o nowym szefie Kancelarii Premiera


  Marek Zieliński

  poseł i szef wielkopolskiej UW

  Maciej Musiał jest bardzo dobrym urzędnikiem. Przez 10 lat pracował w administracji wojewódzkiej, ostatnio był szefem Kolegium Wojewodów. Ma więc doświadczenie i jest merytorycznie bardzo dobrze przygotowany. To właściwy człowiek na właściwym miejscu. Wolelibyśmy jednak, by ta nominacja miała miejsce w innej konstelacji, aby Maciej Musiał został członkiem rządu koalicji AWS-UW.


  Karol Działoszyński

  poseł UW

  Ta nominacja dowodzi, że Wielkopolska jest dobrą kuźnią kadr. Teraz istotne jest, jaka będzie decyzja premiera co do obsady stanowiska wojewody wielkopolskiego. To będzie dla nas pewien sprawdzian zdolności do współpracy między AWS i UW w nowej sytuacji politycznej.


  prof. Piotr Buczkowski

  lider wielkopolskiego SKL

  Myślę, że Maciej Musiał dobrze będzie funkcjonował w Kancelarii Premiera. Jako rzetelny i kompetentny urzędnik jest dobrze przygotowany do pełnienia tej funkcji. Sposób, w jaki kierował województwem wielkopolskim o tym świadczy. Sądzę, że to jest dobra decyzja nie tylko dla samego premiera, ale także dla rządu.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.