Wybierz region

Wybierz miasto

  Poznańskie MPK przekształciło się w spółkę

  Autor: JOD

  2000-07-01, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Miejski przewoźnik kończy dziś działalność jako zakład budżetowy miasta, a zaczyna jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Akt notarialny został podpisany, spółka wpisana jest do rejestru sądowego.

  Miejski przewoźnik kończy dziś działalność jako zakład budżetowy miasta, a zaczyna jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Akt notarialny został podpisany, spółka wpisana jest do rejestru sądowego.


  Zarząd nowej spółki tworzą trzy osoby: Wojciech Tulibacki (prezes), Jan Firlik i Krzysztof Książyk (wiceprezesi). Powołano też 6-osobową radę nadzorczą. Docelowo będzie ona liczyć 9 osób. Po zatwierdzeniu regulaminu w skład rady wejdą przedstawiciele załogi.


  Spółka własnością miasta

  Pierwszym zadaniem nowych władz spółki będzie skonstruowanie biznesplanu i harmonogramu dalszych przeobrażeń w firmie. Dokumenty w tej sprawie będzie musiało zatwierdzić zgromadzenie wspólników, czyli Zarząd Miasta. MPK pozostanie bowiem własnością poznańskiego samorządu.

  - Najważniejsze, że zmieni się wewnętrzne zarządzanie w firmie - mówi prezes spółki MPK Wojciech Tulibacki. - Do tej pory za wszystko odpowiadał dyrektor, funkcjonowały też piony do spraw komunikacji tramwajowej i autobusowej, usług technicznych. W spółce odpowiedzialność spoczywa na szefach pionów tramwajowego i autobusowego. Zarządzanie jest uproszczone.


  Pozbędą się balastu

  Jedynym zadaniem nowej spółki będzie świadczenie usług przewozowych. Firma pozbywa się jednostek nie związanych z tymi zadaniami. Jednak przez kilka miesięcy obowiązkiem MPK będzie utrzymywanie taboru, sieci, naprawa tramwajów. Zakład Naprawy Tramwajów, pracujący do tej pory w starej zajezdni przy Gajowej, ma wspólnie z ZNTK lub ,,Cegielskim'' utworzyć nową spółkę, która będzie działać w innym miejscu.

  Na teren starej, zabytkowej zajezdni apetyt mają zagraniczni inwestorzy. MPK nie może się jednak stamtąd wyprowadzić, dopóki nie otrzyma nowej zajezdni. Samorząd zajezdnię przekazał na własność MPK. Spółce łatwo będzie dokonać z inwestorem transakcji zamiennej. Przekaże on przewoźnikowi teren na zajezdnię, otrzymując we władanie Gajową. W ramach porozumienia inwestor może zbudować nową zajezdnię. I dla MPK, i dla inwestora byłby to znakomity interes.


  Związkowcy biznesmenami

  Poza MPK znajdą się jednostki zajmujące się utrzymaniem majątku firmy budynków, maszyn, urządzeń. Firma w przyszłości zamierza podpisywać umowy na te zadania z innymi podmiotami. Zarząd spółki i zakładowe związki zawodowe pracują nad stworzeniem nowej spółki, która będzie zarządzać majątkiem socjalnym: dwoma ośrodkami wczasowymi i Domem Tramwajarza. Ośrodki mają być wynajmowane, co spółce przyniesie dochód. Z usług tych ośrodków, na preferencyjnych warunkach, będą korzystać pracownicy MPK, a być może i inni mieszkańcom Poznania.  Władze spółki

  Przewodniczącym rady nadzorczej został Piotr Potempa, pracownik naukowy Akademii Ekonomicznej. Członkami tego ciała są też: Hanna Gałęzowska, Marian Medwid, Łukasz Pestka, Agnieszka Sylwia Purgat, Przemysław Smulski. Prezesem jest Wojciech Tulibacki. Wiceprezesem odpowiedzialnym za pion tramwajowy jest Jan Firlik, a wiceprezesem odpowiedzialnym za pion autobusowy Krzysztof Książyk.  Przemysław Smulski

  Zarząd Miasta, członek rady nadzorczej MPK

  Lato to bardzo dobry okres do przekształceń w firmie, bo nie jest ona teraz bardzo obciążona swymi normalnymi, statutowymi zadaniami. Dobrze więc, że MPK zaczyna działać jako spółka właśnie teraz.


  Wojciech Tulibacki

  prezes MPK

  Od dzisiaj MPK zaczyna funkcjonować na zasadach prawa handlowego. Nie ma już ograniczeń prawnych wynikających z istnienia zakładu utrzymywanego przez budżet miasta. Powinny wytworzyć się mechanizmy, które sprawią, że komunikacja stanie się bardziej dla samorządu opłacalna

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.