Wybierz region

Wybierz miasto

  Prywatyzacja jako... zło konieczne

  Autor: D

  2000-07-27, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Ponad 10 tys. dzieci i nastolatków z Wielkopolski jest zarejestrowanych w poradni alergologicznej przy ul. Szmarzewskiego w Poznaniu. Jedyna o takim zasięgu placówka czeka na rychłą restrukturyzację.

  Ponad 10 tys. dzieci i nastolatków z Wielkopolski jest zarejestrowanych w poradni alergologicznej przy ul. Szmarzewskiego w Poznaniu. Jedyna o takim zasięgu placówka czeka na rychłą restrukturyzację.

  Poradnia Alergologiczna i Pulmunologiczna dla dzieci i młodzieży przy ul. Szamarzewskiego w Poznaniu służy całemu regionowi. Wczoraj w korytarzu przed lekarskimi gabinetami zastaliśmy małych i nastoletnich pacjentów z Turka, Zbąszynia i Dakowych Mokrych. Tutaj z alergiami przyjeżdża się z całego województwa. Tak było od początku, odkąd zaczęto wykonywać, wówczas jeszcze pionierskie, testy alergologiczne. To najstarsza poznańska poradnia lecząca alergików.

  Ta ciągła niepewność!

  Niektórzy mali pacjenci trafili tutaj w wieku kilku miesięcy. Razem z lekarzami dorośleli i zdrowieli, na ile pozwalał im na to stan rozwijającej się wiedzy medycznej. Ilość założonych kartotek z historiami choroby stałych pacjentów przekracza 10 tys. W zeszłym roku udzielono 15 tys. porad.
  - Niestety, na ten rok Wielkopolska Regionalna Kasa Chorych podpisała umowę tylko na 7800 usług. Ale jak odmawiać dzieciom pomocy, albo odsyłać do innych poradni, skoro u nas leczą się od lat? Przyjmujemy wszystkich, na co wyraził zgodę również nasz dyrektor. W tej chwili ponad przyznany limit przyjęliśmy przeszło 4000 pacjentów - mówi dr med. Grażyna Wykrętowicz, zastępca kierownika poradni.
  Dzięki tej łagodnej polityce dzieci nie czekają w kolejce miesiącami. Jednak nie tylko przekraczanie umów spędza sen z oczu piątce alergologów zatrudnionych w poradni. Od miesięcy czekają na decyzję, która rozstrzygnie przyszłość placówki. Prywatyzować się jako specjaliści nie mogą, bo nie pozwalają na to obecne przepisy. Nie mają też pewności - poza zapewnieniami dyrekcji - że zostaną na stałe pod szyldem Szpitala Klinicznego przy ul. Długiej. Brak jakiejkolwiek stabilizacji uniemożliwia przeprowadzenie remontu, który jest pilny i konieczny. To bodaj ostatni już taki przybytek służby zdrowia, w którym dziesiątki najmłodszych pacjentów przyjmuje się w warunkach dalekich od wszelkich standardów.

  Coraz więcej alergików

  Chorych na alergie będzie przybywać, bo to jedna z tych chorób, której odpowiada cywilizacja. Prognozy są mało optymistyczne. Poradni przy ul. Szamarzewskiego nie zabraknie więc pacjentów. Alergia jest chorobą na całe życie i wymaga ciągłości leczenia. Jeżeli schorzenie zostało zdiagnozowane, dziecko (np. przy astmie oskrzelowej) pojawia się raz na trzy miesiące. Przy zaostrzeniu dolegliwości odwiedza gabinet lekarski co miesiąc, albo jeszcze częściej. Astma jest chorobą bardzo poważną i źle leczona może zagrażać życiu.
  - Rozdrabnianie szczególnie tych usług pomiędzy liczne gabinety, jak się stało w tym roku, gubi sens dłuterminowego leczenia - twierdzi lek. med. Maria Stachowska, alergolog z poradni.
  Dbałość o komfort leczenia najmłodszych powinien podpowiadać decydującym o wielkości kontraktów, aby w pierwszej kolejności umożliwić leczenie tak wyspecjalizowanym placówkom. Stało się inaczej.

  Włodzimierz Piekarski
  dyrektor Szpitala Klinicznego nr 1 przy ul. Długiej w Poznaniu

  Jak długo to będzie możliwe, poradnia będzie utrzymywana w strukturze szpitala. Tak będzie, jeżeli poradnie specjlistyczne, wbrew temu co niektórzy proponują, pozostaną pod szyldami szpitalnictwa. Sytuacja się zmieni, gdy zostaną sprywatyzowane. To byłoby dla nas rozwiązanie niekorzystne. Jutro spotykamy się z marszałkiem i liczę, że również w tej sprawie zapadną jakieś konkretne decyzje.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.