Wybierz region

Wybierz miasto

  Przywrócą hejnał

  Autor: Joanna KARDASZ

  2002-04-18, Aktualizacja: 2004-12-18 00:47

  Przedstawienie skierowane do władz miasta przygotowały dzieci z Przedszkola nr 22 „Chatka Puchatka” w Poznaniu. Spektakl pt. „Legenda o trębaczu z wieży ratuszowej i królu kruków” ma nakłonić ...

  Przedstawienie skierowane do władz miasta przygotowały dzieci z Przedszkola nr 22 „Chatka Puchatka” w Poznaniu. Spektakl pt. „Legenda o trębaczu z wieży ratuszowej i królu kruków” ma nakłonić radnych do przywrócenia poznańskiego hejnału na wieżę ratuszową.

  Dzieci chcą, by kilka razy dziennie, a szczególnie w południe trębacz wygrywał mieszkańcom grodu nad Wartą melodię, która przypomina historię miasta. W liście do włodarzy Poznania zaznaczyły jednak, że melodia ma być odgrywana na żywo, a nie z kasety magnetofonowej.
  - Widowisko dedykujemy szczególnie wiceprezydentowi Maciejowi Frankiewiczowi, który obiecał nam, że od czerwca hejnał powróci na wieżę - mówi Ewa Łobocka, dyrektor przedszkola.
  Wiceprezydent nie mógł być obecny na wczorajszym przedstawieniu. Podobnie jak zaproszony na nie trębacz. W zamian za to Maciej Frankiewicz zaprosił małych artystów do Urzędu Miasta. 6 maja o godz. 11.00 w Sali Białej dzieci zaprezentują radnym przygotowane przez siebie przedstawienie.
  - Wiceprezydent zaprosił również dzieci z Przedszkola nr 82, które zorganizowało na początku kwietnia akcję na rzecz przywrócenia na wieżę ratuszową poznańskiego hejnału. Starym, oplakatowanym tramwajem dzieci objechały stolicę Wielkopolski, by wszystkim poznaniakom przypomnieć o trębaczu z Ratusza - dodaje E. Łobocka.
  Ewa Łobocka dziękowała wczoraj dziennikarzom. Szczególne wyrazy wdzięczności popłynęły do „Gazety Poznańskiej”, która jako pierwsza zareagowała na pomysł dzieci.
  - Dzięki kilku artykułom w „Gazecie” radni zwrócili uwagę na hejnał - mówi E. Łobocka. - To, co udało nam się wspólnie osiągnąć pozwoli dzieciom uwierzyć w to, że nawet najmłodsi poznaniacy mogą uczestniczyć w życiu miasta. Dzieci zapamiętają to na całe życie. Dzięki temu uczą się czym jest demokracja i samorządność.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)