Wybierz region

Wybierz miasto

  Relikty PRL ocalały

  Autor: Piotr MICHALSKI

  2000-06-10, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  fot: W Poznaniu przy ulicy Grochowskiej stoi pomnik Karola Świerczewskiego Niewiele brakowało, a z mapy Poznania musiałoby zniknąć kilka ulic. Podobnie stałoby się zresztą również w innych miastach Wielkopolski.

  fot: W Poznaniu przy ulicy Grochowskiej stoi pomnik Karola Świerczewskiego


  Niewiele brakowało, a z mapy Poznania musiałoby zniknąć kilka ulic. Podobnie stałoby się zresztą również w innych miastach Wielkopolski. W czwartek Sejm głosami posłów SLD i UW odrzucił projekt ustawy o miejscach pamięci narodowej. Z inicjatywy Macieja Kamińskiego (AWS) znalazł się w niej zapis o usuwaniu symboli komunistycznej dyktatury.  Co w praktyce oznaczałoby wejście w życie takiego zapisu? - Ponownie doszłoby do ,,wojny domowej'' w Polsce. Zamiast rozwoju kraju mielibyśmy walkę o nazwy ulic, tablice i patronów. Jedni uważaliby, że ulica powinna się nazywać Świerczewskiego, inni że nie - tłumaczy poseł UW Adam Szejnfeld.


  PRL nie było

  Propozycja posła Kamińskiego w praktyce oznaczałaby usunięcie pomników, tablic i nazw ulic kojarzących się z PRL. Tak więc w Poznaniu komuś mogłaby się nie spodobać ulica Gwardii Ludowej lub Marcelego Nowotki, a w Gnieźnie - 40-lecia PRL. Nie wiadomo również co stałoby się z zalegającymi w muzealnych magazynach reliktami PRL: popiersiami, pomnikami? - Doszlibyśmy do absurdu. Wojewoda mógłby nawet wprowadzić w gminie zarząd komisaryczny, gdyby samorząd odmówił zmiany ,,niesłusznej'' nazwy ulicy - mówi Wiesław Szczepański, poseł SLD. - Nie można zmuszać ludzi do zapominania o historii. PRL miał swoje złe strony, ale był i nie można go takimi ustawami wymazać z historii. Poseł Marek Zieliński z Unii Wolności dodaje: - Trzeba zawierzyć samorządom. 10 lat temu wprowadzaliśmy zmiany, teraz nie możemy nakładać na samorządy obowiązku zmiany nazw ulic. Nie możemy ich do niczego przymuszać. Faktem jest, że w wielu miastach już na początku lat 90. ,,niesłuszni'' patroni ulic zostali zmienieni. I dziś tylko starzy poznaniacy pamiętają, że al. Niepodległości to dawna Stalingradzka, a Św. Marcin - Armii Czerwonej.

  - Ustawy nie udało się przegłosować, ale ja wierzę w mądrość samorządów - stwierdza Paweł Arndt, poseł AWS, który z gnieźnieńskich reliktów PRL dostrzega ul. 40-lecia PRL.


  Koalicja SLD-UW

  W kilka dni po rozpadzie kalicji AWS-UW, Unia poparła w głosowaniu sejmowym SLD. Czy to początek nowej koalicji? - Zwyciężył zdrowy rozsądek - mówi poseł Szczepański z SLD, komentując zachowanie posłów UW w czasie czwartkowego głosowania. - Unia twierdzi, że o tym co się dzieje w gminie, powinna decydować społeczność lokalna przez swoich przedstawicieli wybranych do władz gminy. Ponadto nie mogliśmy się zgodzić na wprowadzenie bocznymi drzwiami zapisów z ustawy dekomunizacyjnej - tłumaczy zachowanie swojej partii poseł Szejnfeld. Dla posła Stefana Niesiołowskiego (AWS) to głosowanie było skandaliczne. Według Mariusza Kamińskiego (AWS) odrzucenie ustawy głosami UW było symbolicznym końcem obozu posierpniowego. Natomiast poznański poseł AWS- ZChN Marcin Libicki nie dziwi się zachowaniu UW. Jego zdaniem członkowie tej partii bronią swoich korzeni. Działacze AWS zapowiadają, że przygotują nowy projekt ustawy i relikty PRL i tak znikną z naszych miast.

  - AWS przegrywając wiele swoich propozycji walki z przeszłością oświadczała, że będzie do tematu wracać. Później tego nie robiła - twierdzi poseł Szejnfeld.  Marcin Libicki
  poseł AWS-ZChN

  Mnie głosowanie posłów UW nie dziwi. To wpisuje się w pewien scenariusz. Zapisy tej ustawy nie dotyczą ostatnich 20 lat, ale 40, 50. Niektórzy członkowie UW bronią swoich korzeni. Wierzę, że się zmienili i odrzucili PRL, ale pozostał im jeszcze pewien sentyment do tamtych czasów.


  Adam Szejnfeld
  poseł UW

  To kompletna potwarz, bezpodstawne oszczerstwo Ktoś, kto zna historię, wie, że twórcami UW i jej działaczami są ludzie z elit podziemnej ,,Solidarności''. Nie mogliśmy się zgodzić na wprowadzenie bocznymi drzwiami odrzuconych zapisów ustawy dekomunizacyjnej.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.