Wybierz region

Wybierz miasto

  Rocznica Czerwca '56

  Autor: Piotr MICHALSKI

  2000-06-29, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  fot: W miejscach, gdzie odbywały się obchody nie widać było młodych poznaniaków. Nieliczni z nich zatrzymywali się na placu przy Poznańskich Krzyżach. Poznań uczcił wczoraj ofiary Poznańskiego Czerwca ‘56.

  fot: W miejscach, gdzie odbywały się obchody nie widać było młodych poznaniaków. Nieliczni z nich zatrzymywali się na placu przy Poznańskich Krzyżach.  Poznań uczcił wczoraj ofiary Poznańskiego Czerwca ‘56. Pod tablicami pamiątkowymi i na grobach zabitych oficjalne delegacje złożyły kwiaty. W uroczystościach uczestniczyli przede wszystkim starsi mieszkańcy. Młodzieży nie interesuje historia robotniczego buntu.
  - Dla nas, uczestników tamtych wydarzeń każde obchody rocznicowe są świadectwem, że pamiętamy o ofiarach. Chcemy również, aby przy tej okazji młodzież jak najwięcej się na ten temat dowiadywała - mówi Aleksandra Banasiak, prezes Stowarzyszenia Poznański Czerwiec 56. Obchody rocznicowe orgaznizatorzy połączyli w tym roku z uroczystościami milenijnymi. Brali w nich udział przedstawiciele rządu, konferencji Episkopatu Polski, władz miejskich i wojewódzkich, a przede wszystkim uczestnicy wydarzeń 56 roku.

  W miejscach, gdzie odbywały się obchody nie widać było młodych poznaniaków. Nieliczni z nich zatrzymywali się na placu przy Poznańskich Krzyżach.

  - Pozwolę sobie na osobistą refleksję na temat poznańskich krzyży. Na jednym z nich widnieje data 1956. Tego roku sięgają korzenie ,,Solidarności'' - zwierzał się zgromadzonym Bogdan Klepas, przewodniczący wielkopolskiego NSZZ ,,S''.

  - To chyba chodzi o bunt młodzieży i inteligencji. Gomułka przejmował wtedy władzę - mówiła dziennikarzowi GP Joanna Skorupińska, bydgoszczanka studiująca w Poznaniu.

  - Nie pamiętam, ale wtedy zbuntowali się chyba robotnicy - zastanawiał się głośno Maciej, poznański maturzysta, świeżo po egzaminach na medycynę. Joanna i Maciej więcej o wydarzeniach z 28 czerwca 1956 roku nie wiedzieli.

  - Szczególnie czcimy ofiary. Tych, którzy zginęli w imię wolności i prawdy - mówił goszczący w Poznaniu Marian Krzaklewski. - Podobno milicja strzelała do ludzi. Oglądałem film Filipa Bajona o tych wydarzeniach - powiedział Eligiusz, monter telekomunikacyjny z Poznania. - Mam 26 lat i to już historia. To inne pokolenie. My musimy się zastanawiać za co żyć - usprawiedliwiał się, gdy zapytaliśmy dlaczego nie uczestniczy w obchodach rocznicowych. Większość zagadniętych przez nas młodych ludzi nic nie wiedziała o Poznańskim Czerwcu.  Poznański Czerwiec '56

  28 czerwca '56 roku w Poznaniu rozpoczął się strajk powszechny, który szybko przerodził się w walki uliczne robotników ze służbą bezpieczeństwa i wojskiem. Protestujący domagali się prawa, wolności i chleba. Władza zdecydowała się na użycie broni. Było ponad 70 zabitych i kilkuset rannych. Do dziś dokładna liczna ofiar nie jest znana. Nie wiadomo m.in. co stało się z żołnierzami, którzy przeszli na stronę protestujących poznaniaków.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.