Wybierz region

Wybierz miasto

  Składki są, ale... odszkodowań nie ma

  Autor: Izabela KALINOWSKA

  2000-06-06, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Osoby prowadzące działalność gospodarczą mimo że opłacają składki na ubezpieczenie wypadkowe, nie mogą liczyć na jednorazowe odszkodowanie od ZUS, gdyby doszło do wypadku przy pracy.

  Osoby prowadzące działalność gospodarczą mimo że opłacają składki na ubezpieczenie wypadkowe, nie mogą liczyć na jednorazowe odszkodowanie od ZUS, gdyby doszło do wypadku przy pracy.


  Przed reformą wszystkie składki płacone na ZUS wrzucane były do jednego worka. Od półtora roku każda składka jest dzielona między ubezpieczenie emerytalne, wypadkowe, rentowe i chorobowe.


  Traktowani na innych zasadach
  Prowadzący działalność gospodarczą, podobnie jak osoby zatrudnione na etatach, wpłacają składki na ubezpieczenie wypadkowe. Okazuje się jednak, że nie mogą liczyć na odszkodowanie, jeżeli przy pracy coś się im przydarzy.
  Pracujący na własny rachunek na ubezpieczenie społeczne zawsze płacili dużo niższe składki, od etatowych pracowników. ZUS rekompensując sobie tę stratę, nie wypłacał im jednorazowego odszkodowania. Wypłaca im natomiast zasiłki chorobowe, porodowe i pogrzebowe. Przysługuje im także renta inwalidzka.


  Nie opłacają składek
  Coraz więcej drobnych przedsiębiorców nie opłaca tej składki. -Na razie nie jesteśmy w stanie określić, ile jest takich osób. Gdy uporządkujemy deklaracje rozliczeniowe, zorientujemy się, kto opłacał składki - tłumaczy Anna Warchoł, rzecznik prasowy ZUS w Warszawie.
  Wszyscy, którzy nie płacą na ubezpieczenie wypadkowe, zostaną ukarani. -Najpierw jednak dokładnie sprawdzimy, czy rzeczywiście prywatny biznesmen nie opłacał składki. Może się zdarzyć, że pieniądze są, ale na koncie zupełnie innej osoby.


  Marian Jabłoński
  naczelnik Wydziału Kontroli Wewnętrznej oddziału ZUS w Poznaniu
  Niestety twórcy nowego systemu emerytalnego zapomnieli o osobach prowadzących działalność gospodarczą. Wprowadzając nowe przepisy, jednocześnie zachowali te stare. Wszelkie zmiany będą możliwe w chwili nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Prawdopodobnie ta sprawa uregulowana zostanie jeszcze w tym roku.czasu nie opłaca składek, zostanie ukarany- dodaje Anna Warchoł. Zapłacą nie tylko karne odsetki. ZUS może nałożyć dodatkową opłatę w wysokości do 100 procent nieopłaconych składek. A co się dzieje z pieniędzmi ze składek na ubezpieczenie wypadkowe? ZUS przeznacza je na bieżące wypłaty.


  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.