Wybierz region

Wybierz miasto

  Słoneczna pogoda sprzyjała Polakom

  Autor: Mariusz WIŚNIEWSKI

  2000-07-08, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  W drugim dniu odbywających się na poznańskiej Malcie mistrzostw Europy w kajakarstwie rozegrano wyścigi półfinałowe na 1000 i 500 metrów. Ponownie nie zawiedli polscy zawodnicy, którzy potwierdzili swoją wysoką pozycję ...

  W drugim dniu odbywających się na poznańskiej Malcie mistrzostw Europy w kajakarstwie rozegrano wyścigi półfinałowe na 1000 i 500 metrów. Ponownie nie zawiedli polscy zawodnicy, którzy potwierdzili swoją wysoką pozycję w Europie.


  Wczorajsze zawody odbywały się przy słonecznej pogodzie, zdecydowanie lepszej niż w czwartek. Na torze regatowym do walki stanęli kajakarze i kanadyjkarze, którzy na dystansach 1000 i 500 m toczyli bój o udział w biegach finałowych.
  W przedpołudniowych wyścigach na 1000 m Polacy występowali ze zmiennym szczęściem. Pierwszego mogliśmy ujrzeć w kategorii C1 Piotra Midlocha. Nasz kanadyjkarz zajął dopiero 5 miejsce i odpadł z mistrzostw. Z dobrej strony pokazał się natomiast Rafał Głażewski, który w K1 zajął trzecią lokatę. Słabiej w porannym wyścigu zaprezentowała się nasza ,,dwójka'' - Marek Twardowski i Adam Wysocki, plasując się na szóstej pozycji.

  Sukces polskiej ,,czwórki''

  W ostatnim wyścigu na 1000 m znakomicie wypadła nasza ,,czwórka'', która odniosła zwycięstwo. Nasza osada wystąpiła w składzie: Grzegorz Kotowicz, Dariusz Białkowski, Adam Seroczyński i Marek Witkowski.
  Po południu na maltańskim jeziorze rozegrano biegi półfinałowe na 500 m. Szczęście ponownie nie dopisało Piotrowi Midlochowi, który w C1 linię mety przekroczył jako piąty. Do finału awansował natomiast w K1 Grzegorz Kotowicz.

  Metamorfoza Twardowskiego i Wysockiego

  Dobrą formę potwierdziła także poznanianka, Elżbieta Urbańczyk, plasując się na drugim miejscu. Polkę pokonała reprezentantka Izraela, Adi Gafini.
  Swój słabszy występ sprzed południa zamazali w pięknym stylu Marek Twardowski i Adam Wysocki, którzy w K2 zajęli pierwsze miejsce, pokonując kajakarzy z Niemiec.

  Wysoki poziom mistrzostw

  Rywalizacja w Mistrzostwach Europy odbywa się na bardzo dobrym poziomie sportowym. Kajakarze osiągają znaczące wyniki, mimo iż dla startujących tu zawodników, poznańskie mistrzostwa stanowią różny etap w przygotowaniach do igrzysk olimpijskich w Sydney - potwierdza opinię o zawodach, Elżbieta Urbańczyk. Dla jednych występy na Malcie są dopiero pierwszym poważnym startem w tym roku lub eliminacjami wewnątrzkrajowymi na olimpiadę. Inni zaś, podobnie jak i ja, traktują te zawody jako ,,przetarcie'' przed zmaganiami w Sydney - dodaje Urbańczyk.

  Swojego zadowolenia z wczorajszych występów Polaków nie krył natomiast wiceprezes Polskiego Związku Kajakowego, Józef Bejnarowicz, który liczy na zdobycie w Poznaniu przez polskich reprezentantów 7-8 medali.

  Płacimy za błędy z przeszłości

  Wczorajsza pogoda sprzyjała nie tylko zawodnikom, ale również organizatorom, którzy dzień wcześniej musieli likwidować skutki słabej infrastruktury toru regatowego. Główna trybuna na Malcie ma być odnowiona dopiero na przyszłoroczne MŚ, gdyż w tym roku nie było na to środków. Jej renowacja kosztować będzie 10 mln zł. Wymiana elewacji wieży sędziowskiej też czeka na realizację. W sumie płacimy za błędy z przeszłości, kiedy stawiano nie na jakość, tylko na tempo budowy. Na pocieszenie mogę dodać, że zła pogoda dała się tak samo we znaki organizatorom Festiwalu Teatralnego ,,Malta'' - podkreślił z kolei dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji, Janusz Rajewski.

  Dziś na Malcie o godz. 9 rozpoczną się biegi finałowe na 1000 m, w niedzielę o godz. 9 - na 500 m, a o godz. 16 - na 200 m.  Janusz Rajewski
  Dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji

  Dotychczas nie mieliśmy żadnych krytycznych uwag od uczestników mistrzostw, mimo iż na wieży sędziowskiej i głównej trybunie były w czwartek kłopoty z przeciekającym dachem. Oba obiekty muszą być już remontowane, ponieważ wybudowane zostały w oparciu o przestarzałe technologie.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.