Wybierz region

Wybierz miasto

  Świętowali lotnicy

  Autor: Grzegorz Okoński

  2000-08-28, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  - Rycerze w stalowych rumakach - jesteście wojskową elitą - mówiła w sobotę do zgromadzonych w Krzesinach lotników Krystyna Łybacka, posłanka SLD. Chwilę później grzmot salwy z karabinów żołnierzy kompanii ...

  - Rycerze w stalowych rumakach - jesteście wojskową elitą - mówiła w sobotę do zgromadzonych w Krzesinach lotników Krystyna Łybacka, posłanka SLD. Chwilę później grzmot salwy z karabinów żołnierzy kompanii reprezentacyjnej wojsk lotniczych rozpoczął obchody Święta Lotnictwa w Poznaniu.

  Pogoda w sobotę dopisała i jeszcze pół godziny przed rozpoczęciem uroczystych obchodów Święta Lotnictwa, na lotnisku 3. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego ,,Poznań'' w Krzesinach pojawiło się wielu poznaniaków.

  Bez tajemnicy

  Ku zaskoczeniu zwłaszcza najmłodszych, żołnierze pilnujący samolotów pozwalali wchodzić do kabin, pokazywali do czego służą poszczególne przyrządy, a nawet pozwalali pozować do zdjęć w samolotach. Nie było żadnej tajności pociski rakietowe, bomba czy dwulufowe działko otoczone wieńcem nabojów były równie chętnie fotografowane jak same samoloty. Doszło do tego, że przed największym myśliwsko-bombowym Su22 ustawiła się długa kolejka chętnych do wejścia do kabiny, położenia rąk na drążku i wykonania triumfalnego uśmiechu w stronę stojących obok krewnych z aparatami fotograficznymi.

  Tyle samo startów
  co lądowań

  Tymczasem na placu, przed fantazyjnie pomalowanym MiG-iem-21 ustawiono trybunę, wciągnięto na maszt flagę i punktualnie o godz. 10.00 rozpoczęła się uroczystość.
  Święto lotnictwa polskiego obchodzimy już po raz osiemdziesiąty drugi mówi ppłk Zbigniew Szyszka, oficer prasowy dowódcy 3 PLM ,,Poznań''. Teraz świętują trzy jednostki lotnicze garnizonu 2. Brygada Lotnictwa Taktycznego, 3. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego i 8 Pułk Zabezpieczenia. Otrzymaliśmy wiele życzeń,. Najczęściej życzą nam tyle samo lądowań co startów.

  Panu Bogu w okno...

  Bardzo ważnym punktem uroczystości były popisy kompanii reprezentacyjnej i orkiestry reprezentacyjnej wojsk lotniczych i obrony powietrznej, które pokazały, że nie na darmo noszą swoje miano. Żołnierze wręcz żonglowali karabinami, a gdy je wycelowali w niebo i huknęła salwa, nie było chyba wśród licznej publiczności nikogo, kto nie przecierałby sobie uszu...
  Festyn w Krzesinach trwał do wieczora. Nie zabrakło dobrej zabawy i smacznej grochówki.

  fot: Dwie dziewczyny w samolocie i dwóch żołnierzy na zewnątrz. Zmiana ról chociaż na chwilę.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.