Wybierz region

Wybierz miasto

  Szkodnik CO2

  Autor: PMK

  2000-07-11, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Rozwój gospodarczy świata ma swoje plusy i minusy. Poprawia się jakość naszego życia, ale jednocześnie pogarsza stan środowiska. Naukowcom sen z powiek spędza efekt cieplarniany.

  Rozwój gospodarczy świata ma swoje plusy i minusy. Poprawia się jakość naszego życia, ale jednocześnie pogarsza stan środowiska. Naukowcom sen z powiek spędza efekt cieplarniany.


  Od wczoraj ponad 100 naukowców z krajów należących do ONZ dyskutuje w Poznaniu o możliwości wykorzystania lasów do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Jest to kolejne spotkanie ekspertów pracujących na rzecz wdrożenia w życie Konwencji Klimatycznej ONZ i Protokołu z Kioto. Oba dokumenty zawierają postanowienie państw ONZ, że będą one wspólnie zmierzały do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

  Egzotyczne pomysły

  Głównym ,,szkodnikiem'' wywołującym efekt cieplarniany jest dwutlenek węgla. Wraz z rozwojem gospodarczym jego emisja wzrosła tak znacznie, że rośliny nie są w stanie pochłonąć nadwyżki w procesie fotosyntezy. Pojawiają się różne pomysły na jego zwalczenie. - Proponuje się na przykład rozsianie nad oceanem opiłków żelaza. One również będą ściągać dwutlenek węgla - mówi Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Są to bardzo niebezpieczne pomysły. Nieobliczalne w skutkach. Dlatego na pewno nie zostaną urealnione.

  Matka natura

  Tymczasem są bardziej naturalne metody zwalczania efektu cieplarnianego. Naturalnym pochłaniaczem dwutlenku węgla są lasy. Dlatego Polska podczas swojego przewodnictwa V Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej chce szczególnie akcentować ten problem. Decyzje dotyczą ekologii, ale wiążą się z gospodarką. Do ich wdrożenia potrzebne są pieniądze, aby globalnie zwiększyć powierzchnię lasów. Dlatego nie tylko metody, ale i mechanizmy finansowania zmniejszenia emisji gazów są tematem rozmów ekspertów. Poznańskie warsztaty potrwają do 15 lipca. Polscy leśnicy pochwalą się naukowcom z ONZ swoimi metodami łagodzenia efektu cieplarnianego.  Konwencja
  Klimatyczna

  Ramowa Konwencja Klimatyczna Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu została uchwalona podczas Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 roku. Jej sygnatariusze za szczególnie niebezpieczny uznali efekt cieplarniany, czy ocieplenie klimatu i związane z nim anomalie pogodowe. W 1997 roku kraje ONZ podpisały w Kioto protokół, w którym dobrowolnie zobowiązały się do obniżenia, a przynajmniej stabilizacji emisji gazów cieplarnianych. Polska protokół podpisała, ale jeszcze go nie ratyfikowała. W 1999 r. polski minister, prof. Jan Szyszko został prezydentem V Ramowej Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej ONZ.

  Jan Szyszko
  pełnomocnik rządu ds. Konwencji Klimatycznej

  Polska w myśl zapisów Protokołu z Kioto ma obniżyć emisję gazów cieplarnianych o 6 procent do roku 2008. Tymczasem udało nam się w ciągu ostatnich dziesięciu lat znacznie przekroczyć ten limit. Emisja gazów cieplarnianych spadła w naszym kraju średnio o 30 proc. Jesteśmy na dobrej drodze.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.