Wybierz region

Wybierz miasto

  Tonsil zwalnia 450 osób

  Autor: Leszek Waligóra

  2000-08-10, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Rada Nadzorcza Tonsilu, jednego z największych producentów głośników w kraju, podjęła decyzję o zwolnieniu 450 osób. Redukcja zatrudnienia o jedną trzecią ma uratować wrzesiński zakład przed upadłością.

  Rada Nadzorcza Tonsilu, jednego z największych producentów głośników w kraju, podjęła decyzję o zwolnieniu 450 osób. Redukcja zatrudnienia o jedną trzecią ma uratować wrzesiński zakład przed upadłością. Teraz swoją opinię na temat tej formy ,,pomocy'' muszą wyrazić związki zawodowe.

  Decyzję o zwolnieniach podjęto po całodziennej naradzie we wtorek, jednak pierwszą informację przekazano załodze w środę rano. Nie była ona dla nikogo zaskoczeniem - alternatywą była jedynie upadłość zakładu. Wczoraj przez cały dzień szefowie dwóch związków zawodowych z Tonsilu próbowali podjąć z pracownikami decyzję o tym, jak wywalczyć korzystniejsze warunki zwolnień.

  Tego nie da się uniknąć

  Borykająca się z problemami finansowymi wrzesińska firma ma wyasygnować, według wstępnych obliczeń, 3,5 miliona złotych na odprawy dla zwalnianych pracowników. Wypadnie po około 7700 złotych brutto na głowę. Nie wiadomo jednak, skąd firma ma wziąć na to pieniądze w sytuacji, gdy koszty Tonsilu wciąż przekraczają jego przychody. Firma szuka teraz gorączkowo środków. Większość pomysłów opiera się na emisji akcji lub zaciągnięciu kredytu.
  Pierwsza rzecz to zmniejszenie kosztów. Na początek firma zrezygnuje z utrzymywania części nieruchomości położonych w centrum Wrześni. Mają one zostać wynajęte - pod warunkiem że znajdą się chętni. Kończy się już prywatyzacja firmowych sklepów Tonsilu. Firma chce rozbudować sieć sprzedaży przez przedstawicieli handlowych i wprowadzić w swojej ofercie nowocześniejsze produkty. Czy to pomoże?

  Nie mogą po prostu ,,odpuścić''

  Zarząd firmy nie chciał wczoraj komentować podjętych we wtorek decyzji, nie udało się też uzyskać zdania nieuchwytnych przez cały dzień związkowców. Wiadomo jednak, że pracownicy będą zabiegać o jak najlepsze warunki zwolnień. Możliwe są też inne rozwiązania - na przykład skrócenie czasu pracy. Nową Rada Nadzorcza i zarząd ma jednak twardy orzech do zgryzienia. Firma do dziś odczuwa ciężar długów z początku lat 90., a sama marka nie jest już uznawana za polski hit.
  Upadek zakładu - z finansowego punktu widzenia możliwy - nie wchodzi jednak raczej w grę. Dziś we Wrześni, zaledwie 30-tysięcznym mieście, jest 3991 bezrobotnych. Gdy dołączy do nich 450 byłych pracowników Tonsilu, bezrobocie przekroczy 4 tysiące. Gdyby firma upadła, Września weszłaby do grona gmin dotkniętych największym bezrobociem w Polsce. To tragedia dla tego miasta, jednak miejscowi urzędnicy wolą na razie wstrzymywać się od głosu. Być może sytuacja na koniec września, po negocjacjach zarządu ze związkami, będzie wyglądała trochę inaczej. Jedno jest pewne: wielki Tonsil zmaleje.

  Długa droga

  Zanim dojdzie do zwolnień grupowych, zarząd firmy ma obowiązek zasięgnąć zdania związków zawodowych. Wspólnie z nimi powinien ustalić listę zwolnień. W większości podobnych przypadków, działając dla dobra pracowników, unika się zwalniania całych rodzin - jeśli w zakładzie pracuje małżeństwo, zwalnia się tylko jedną osobę. Jeśli pracownik jest jedynym żywicielem rodziny - ma większe szanse na pozostanie w miejscu pracy. Zwalnia się też raczej osoby, którym łatwiej będzie znaleźć pracę i takie, które mogłyby skorzystać z emerytury pomostowej lub innych źródeł utrzymania.
  Po ustaleniu warunków zwolnień zakład musi powiadomić Urząd Pracy, a redukcje rozpocząć dopiero 45 dni po tym fakcie.

  fot: Jeśli firma zdecyduje się na zwolnienia, wiele rodzin we Wrześni straci źródło utrzymania.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.