Wybierz region

Wybierz miasto

  Trudny powrót z Kazachstanu

  Autor: Joanna Kardasz

  2000-08-29, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  Od tygodnia jestem w Polsce i dotąd nie otrzymałam żadnych pieniędzy na życie żali się pani Ludmiła, obywatelka Kazachstanu. Władze miasta obiecały mi też mieszkanie z pełnym wyposażeniem a jak na razie stoi ono całkiem ...

  Od tygodnia jestem w Polsce i dotąd nie otrzymałam żadnych pieniędzy na życie żali się pani Ludmiła, obywatelka Kazachstanu. Władze miasta obiecały mi też mieszkanie z pełnym wyposażeniem a jak na razie stoi ono całkiem puste.

  Ludmiła Jakuszewska przebywa w Polsce od 1991 roku. Skończyła studia na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu. Po zakończeniu nauki postanowiła zostać w Polsce i właśnie w naszym mieście ułożyć sobie życie.

  Bez luksusów

  - Nie chcę żadnych luksusów, ale władze Poznania obiecały mi na piśmie wszystko, czego normalny człowiek potrzebuje do egzystencji: mieszkanie, pracę, wyposażenie domu denerwuje się L. Jakuszewska. Przyjechałam tutaj wiedząc, że nie będę musiała się o to martwić. Stało się jednak inaczej od tygodnia chodzę po urzędach i proszę o pomoc.

  Ma już mieszkanie

  Dotychczas władze miasta zapewniły Ludmile Jakuszewskiej dwupokojowe mieszkanie w centrum miasta. Od Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu otrzymała ona zestaw wypoczynkowy. Natomiast wczoraj Zarząd Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Poznaniu ofiarował pani Ludmile śpiwór, koc, poduszkę, sztućce, komplet pościeli, dwa ręczniki i szklanki.

  Rozczarowanie

  - Za to co dostałam wszystkim sredecznie dziekuję uśmiecha się L. Jakuszewska. Niestety, nikt nie pomyślał nad tym, że brakuje mi jeszcze lodówki, pralki, mebli, garnków, sprzętów kuchennych. Jeżeli nawet znajdę pracę, to i tak nie jestem w stanie tego kupić. Nawet nie mam lampy w pokoju, a z sufitu wystają tylko druty... Nie miałabym o nic pretensji gdybym otrzymała wszystko zgodnie z zapewnieniami. Moi rodzice i dziadkowie są Polakami. Tuż przed II wojną światową zostali zesłani do Kazachstanu. Ja też czuję się Polką, choć urodziłam się poza granicami Polski. Niestety, jak na razie jestem rozczarowana...

  Otrzyma, co obiecane

  - Ludmiła Jakuszewska otrzyma zgodnie z obietnicą wszystko czego potrzebuje tłumaczy Konrad Zawadzki, pracownik Wydziału Orgnizacyjnego Urzędu Miasta. Opóźnienie z dostarczeniem wszystkich sprzętów wynika z tego, że nie mogliśmy skontaktować się z zainteresowaną. Cały czas jednak usiłujemy pomóc pani Ludmile, która już niedługo zostanie obywatelką naszego kraju.

  Włodzimierz Kałek
  dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu

  - Pani Ludmiła otrzyma w środę 3700 zł jako jednorazową pomoc dla przyszłych obywateli naszego kraju. Nasz pracownik socjalny pomoże tej pani zagospodarować te pieniądze, wybrać potrzebny sprzęt, zrobić zakupy. Staramy się ponadto uzyskać dary od sponsorów.

  Czy miasto powinno pomagać obcokrajowcom?

  Justyna Hinz
  sprzedawczyni

  Tak powinno. Dzięki temu możliwe byłoby poznanie wielu ciekawych ludzi, kultur. Powinniśmy być tolerancyjni. My także wyjeżdżamy za granicę, jesteśmy coraz bogatsi. Należy pomagać, ale nie kosztem Polaków. Lepiej zapewnić im pracę, niż ich utrzymywać.

  Marzena Turkiewicz
  urzędnik

  Wszystko zależy w jaki sposób. Nie należy wspomagać żebractwa. Pomoc powinna docierać do wybranych osób, takich jak np. uchodźcy polityczni. Musi to też być działanie długofalowe i wzorowane na modelach zachodnich.

  Małgorzata Kopyra
  studentka

  Powinno pomagać. Pomoc ta powinna być skierowana dla studentów z innych krajów, przy poszukiwaniu pracy. Nie jestem zwolenniczką dawania pieniędzy. Należy tych ludzi nauczyć pracować na swoje utrzymanie. Pomoc powinno się skierować także dla Polaków.

  Sonda

  Które ze świąt uważasz za bardziej poznańskie?

  • Dzień Św. Marcina (77%)
  • Imieniny Miasta - Dzień Patronów Miasta Piotra i Pawła (23%)

  Korzystamy z cookies i local storage.

  Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.